1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Erzurum Gezilecek Yerler | Erzurum’da Yapılacak Kış ve Kültür Turizmi

Erzurum Gezilecek Yerler | Erzurum’da Yapılacak Kış ve Kültür Turizmi
+ - 0

Erzurum gezilecek yerler içeriğimize başlarken öncelikle Erzurum’un tarihini ve kültürünü bilmek gerekir. Mazisi derin olan böyle şehirlerin tarihten gelen bambaşka bir kokusu, kendine ait bir yapılaşması vardır. Erzurum tarih bakımından o kadar çok yerleşik insan görmüştür ki, gördüğü kadar da miras bırakmıştır. Erzurum’un tarihinden çok bahsettiğimiz için aklınıza Erzurum Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir? sorusu gelmiştir mutlaka. Merak etmeyin değerli okuyucular, yazı içerisinde onları da sizlerle paylaştık. Erzurum’un tarihini şehrin kendi dilinden okumak isterseniz, bu yazıyı okuyun.

Erzurum Kışın Gezilecek Yerler

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum, kültürel bakımdan çok zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle turizm açısından kış ayları tercih edilse de kültürel bakımdan turizm şekillendirilmesinde, yaz ayları da tercih edilir.

 Ayrıca Erzurum’da gezilecek yerler doğa güzellikleri olsun, tarihi yerler olsun, müzeler ve dini yerler açısından muhteşem zenginliğiyle karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük sebebi ise farklı farklı medeniyetlerin tarih boyunca ev sahipliğini ve başkentliğini yapmış olmasıdır.

Palandöken Dağı’nın eteklerinde kurulan şehir,  tarih boyunca en mühim ticaret yollarının başında olan  İpek Yolundan geçiyor olması önem katmaktadır Şehrin verimli ovaları da Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biridir. Tarım ve hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olarak görüldüğü şehirde bir diğer önemli geçim kaynağı da  turizmdir. Erzurum’da gezilecek yerler doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile yılın her dönemi turist çekme potansiyeline sahiptir.

Şehre gitmek için en ideal vakit, yeşillenmenin ilk zamanları ilk bahar ayları diyebiliriz. Öncelikle Erzurum kış turizmi düşünüyorsanız;

Palandöken Kayak Merkezi

palandöken kayak merkezi

Türkiye’nin en iyi kayak turizm yerlerinden biri olan Palandöken dağı, turizm açısından ülkemize önemli ekonomik kârlarını da birlikte getirmektedir. Erzurum gezilecek yerler içerisinde Palandöken Kayak Merkezi uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş iki kayak pistine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, zaman zaman uluslararası yarışmalara ev sahipliğini de yapıyor. Yurt dışından gelen turist sayısının da oldukça çok olduğunu da söyleyebiliriz.

Sadece kayak yapmak için değil, snowboard macerasına ortak olabilir ya da yamaç paraşütü gibi dağcılık faaliyetlerine katılabilirsiniz.

Konaklı Kayak Merkezi

konakli kayak merkezi

Erzurum’da kışın yoğun bir şekilde geçirilen kayak merkezinden biri de burasıdır. Erzurum kış turizmi için Konaklı Kayak Merkezi sadece kayak merkezi olarak düşünürsek biraz yanlış olur, burada kulelerden atlama yarışmalarına kadar her türlü yarışma düzenlenebiliyor. Dağların 3200 metreye kadar uzanması, yüksekliği ile kayak severler için başka bir keyif katıyor.

Kandilli Kayak Merkezi

kandilli kayak merkezi

Kandilli Kayak Merkezi, Dünya Üniversiteliler Kış Oyunları’na kayaklı koşu ve biatlon müsabakaları ile a ev sahipliği yapmıştır. Şehir merkezinden 36 km uzaklıktadır. Bu Kayak Merkezi de Erzurum’a diğer kayak merkezi kadar önem katmaktadır.

Erzurum’da Kültür Turizmi Yapılacak Yerler

Selçuklu mimarisi ile bambaşka bir tarihi dokusu vardır. Zira Osmanlı İmparatorluğu’nun zemin taşları burada atılmıştır. Erzurum’un tarihi yerleri ile kültür ve mimarisi bakımından Doğu Anadolu bölgesinin en önemli şehirleri arasında bulunan Erzurum kültür turizmi için mühim şehirlerdendir.

Erzurum Kalesi

erzurum kalesi

Erzurum gezilecek yerler içerisinde Erzurum Kalesi, Urarturlar zamanında yapılan bugüne kadar gelmiş bulunmaktadır. Tarihi bakımdan Erzurum’da gezilebilecek en iyi yerlerden biri bu kaledir. Erzurum’da bunun gibi dahabir çok kale bulabilirsiniz (Hasankale Kalesi,  Oltu Kalesi, İspir Kalesi).

Kaleye Osmanlı zamanında Ebu İshak-ı Kâzerûnî Türbesi, Ali Ağa Çeşmesi ve Kırklar Türbesi eklenmiştir. Kale 16.yy da Kanun-i Sultan Süleyman zamanında onarım yapılmıştır sonrasında 19.yy da II.Mahmut tarafından onarım yapılıp en sade ve doğal şekliyle günümüzde durmaktadır.

Saat Kulesi (Tepsi Minare)

tepsi minare

Erzurum kültür turizmi içerisinde Saat Kulesi,  Tepsi Minare yerleşkesinde bulunur. Anadolu’da en erken yapılmış Türk İslam yapılarından biri olarak önümüze çıkıyor. Bu kale zamanında, Kesik Kule ve Tepsi Minare olarak anılıyordu. Şehrin çoğu yerine hakim konumunda olan Erzurum Saat Kulesi’nde bulunan saatin 1877 senesinde Londra’da yapıldığı ve İngilizler tarafından hediye edildiği biliniyor.19. yüzyıla gelindiğindeyse kuleye saat ve çan yerleştirildi ve yapı günümüzdeki halini aldı.

Üç Kümbetler

uc kumbetler

Anadolu’nun en iyi anıt mezar örneklerini burada görebiliriz. 12 ve 14. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülen Üç Kümbetler’den en büyüğü Emir Saltuk’a aittir. Erzurum gezilecek yerler içerisinde bulunan Üç Kümbetler için girişte bulunan çiçekli yapılar ve işlemeler ayrı bir hava katmakta olup ayrıca Üç Kümbetlerin yanında kare şeklinde de yapılar vardır ve bu yapılar hala ne olduğu bilinmemektedir.

Kare yapıları tahminen mescit olarak kullanıldığı öne sürülmektedir. Üç Kümbetler en son Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onarımı yapılmıştır.

Abdurrahman Gazi Türbesi

abdurrahman gazi turbesi

Palandöken dağı eteklerinde yer alan Abdurrahman Gazi Türbesi, zamanında Erzurum valisi Yusuf Ziya Paşa’nın tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Türbe 4.85 metre uzunluğu ile dikkat çekmektedir. Zaman içinde ağaçlandırılma yapılmıştır ve camii eklenmiştir.

Çifte Minareli Medrese

cifte minareli medrese

Selçuklu mimarisinin baş yapıtlarından biridir. Çifte minareli medrese, Erzurum Ulu Camii’nin hemen yanında olup Erzurum Kalesinin ve Saat Kulesi ile karşı karşıya durmaktadır. Anadolu Selçuklu Hanımlarından Hüdâvent Hatun tarafından yaptırıldığı için Hatuniye Medresesi olarak ta bilinmektedir.

Erzurum kültür turizmi içerisinde bulunan en önemli yerlerden biri Çifte Minareli Medrese, Osmanlı zamanında ise tophane ve kışla olarak ta kullanıldığı bilinmektedir. Bugünlerde sergi salonu olarak ve müze olarak kullanılmaktadır.

Erzurum Tabyaları

erzurum tabyalari

Osmanlı – Rus Savaşı sırasında Erzurum’u korumak ve savunmak için yapılmış olan askeri Erzurum Tabyaları, ilk olarak 18. yüzyılda Osmanlı – İran arasındaki savaş arasında yapıldı. Ve o zamana dayanarak yorum yaparsak bu muhteşem savaş dizaynı tam bir savunma mekanizması olarak görülüyor.

Görüşün geniş olması için şehrin çevresindeki yüksek tepelere inşa edilmiş olan bu stratejik yapılardan toplamda 22 tane inşa edildiği biliniyor. Erzurum gezilecek yerler listesinde bulunan tabya içlerinde karargah binaları, eğitim sahaları, askeri barınaklar, pusu odaları ve yemekhaneler yer alıyor. Tabii ki tabyaların konumlarına göre büyüklükleri de değişebiliyor.

Erzurum Tabyaları’nın en önemlileri Aziziye Tabyası ve Mecidiye Tabyası olarak öne çıkıyor. Tamamı taştan inşa edilen tabyaların üstleri kalın bir toprak tabası ile örtülürmüş. Bu tabyalar, savaş sırasında Rusların ilerleyişini durdurmak konusunda kritik bir yere sahip olmuş.

Nene Hatun Tarihi Milli Parkı

nene hatun

Erzurum tarihi için önemli yeri olan Nene Hatun Tarihi Milli Parkı, öncelikle bu tabyalar zamanında Osmanlı-Rus savaşında şehrin korunmasını sağlamıştır.“ Nene Hatun kimdir?” sorusu aklına gelenler için yazalım; kendisi savaş sırasında Aziziye Tabyasında gösterdiği kahramanlık sayesinde bir cesaret simgesi haline gelmiş olan kahraman bir Türk kadını.

Bu güçlü ve özel karakteri anmak için de milli parka adı verilmiş. Tabyaların, anıtın ve kabrin olduğu bu alan 2009 senesinde milli park statüsünü kazanmış.

Tortum Şelalesi ve Gölü

tortum selalesi

Anadolu’nun ve Erzurum’un muhteşem doğa güzelliklerinin başlarında yer alan bu göl ve şelale 48m ve 22mm çaplarından oluşmaktadır. Türkiye’nin en büyük heyelan set gölü burasıdır. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Yakınların da piknik alanları ve birde balkonu bulunmaktadır. İlk önce şelaleye uğramanız daha iyi olacaktır.

İspir Yedigöller

ispir yedigoller

 Erzurum gezilecek yerler listesinde İspir Yedigöller,  ortalama dört bin civarı rakıma sahiptir. Zira yedi göller, muhteşem bir doğa manzarasına sahiptir. Kaçkar dağlarında yer alan bu Yedi Göler, saklı cennet olarak anılmaktadır. Buraya manzara izlemeye, piknik yapmaya, doğa yürüyüşü ve dağcılık yapmak içinde gelinebilir. Bu saklı cenneti kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Eğer imkanınız varsa mutlaka ziyaret etmeniz gerekecektir.

Balıklı Köyü

balikli koyu 1

Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı olan Balıklı Köyü, şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri… Tortum Gölü kıyısında yer alan ve ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan bu köyde her yıl Balıklı Köyü Göl Festivali ve Karakucak Güreşleri düzenleniyor.

Atatürk Evi Müzesi

erzurum ataturk evi

Bu konak zamanında Erzurum kongresinin neredeyse çalışmalarının hepsinin yapıldığı yer. Milli Savunma Heyeti’nin kongre üyelerini bu müzede ağırlamış ve çoğu plan ve görüşme burada yapılmıştır. Erzurum kültür turizmi için tarihi açıdan önemli bir anısı vardır.1985 döneminde Kültür bakanlığına devredilmiştir.

Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri Etnografya Müzesi

yakutiye medresesi

Erzurum gezilecek yerler listesi için son sırada Yakutiye Medresesi bulunmaktadır. Bu medrese Erzurum’un merkezinde ve Lala Paşa Camisi’nin yanında yer alıyor. Büyük motifli süslemeleri ve mimarisi ile Erzurum’un gösterişli yapılarından biri olan Yakutiye Medresesi, Anadolu’daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olarak biliniyor. Bu değerli mimari eser günümüzde Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.

Müzede sergilenen yöresel kıyafetler, takılar, Erzurum yöresindeki halkın yaşamını anlatan halı, kilim ve tartı gibi eşyalar ile el yazmaları, Selçuklu Dönemi’ne ait eserler, Oltu taşı tespihler ve sikkeler gibi eserler tam 11 bölümde yayınlanıyor. Erzurum için gezilecekler listesinde en başa alınacak bir yerdir. Tavsiyedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap