1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ertesi Gün Hapı Nedir? | Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nedir? | Nasıl Kullanılır?
+ - 0

Ertesi gün hapı diğer bir isim olarak acil kontrasepsiyon hapı olarak anılmaktadır. İstenmedik hamileliklere karşı önlem adına oldukça önemli bir hap çeşididir. İlişki sırasında korunma yollarının ihmal edildiği veya riskli hamilelikler ile karşılaşmak istemeyen kadınların sıklıkla kullandığı bir haptır.

Kadınlar genellikle ilk deneyim sonrası ertesi gün hapı ne sıklıkla kullanılır gibi bir bilgiye sahip olmadıkları için ne yapacaklarını şaşırmaktadırlar. Öyle ki, hapı ilişkiye girmeden önce içen kadınlar da bulunmaktadır ve bu durumlar risk yaratmaktadır.

1 19

Hapın genel adının da belli ettiği gibi ilişki sonrasındaki gebeliklerin önlenmesi ertesi gün gerçekleşmektedir. Hamilelik önleme sürecinde ikincil bir etkendir. İlişki esnasında kontrolün elden çıktığı ya da unutulduğu zamanlardan sonraki süreçte kullanılmaktadır. Pratik bir şekilde etki etmesi nedeniyle acil doğum kontrolü sağlamaktadır.

Bir parantez açmak gerekirse bu hapların ikincil etken yöntem olduğu unutulmamalıdır. Eğer ki bebek istemeyen bir çift cinsellik arzuluyorsa, birliktelik gerçekleşirken her iki cinsin de tüm korunma yollarını göz ardı etmemesi gerekir.

Hızlı bir etki oluşması adına ve ertesi gün hapı ne sıklıkla kullanır bilinmemesi nedeniyle adet düzensizlikleri başta olmak üzere; hormonal değişiklikler, kaygı ve stres durumları kadınlarda oluşabilmektedir. Hapların içeriğinde yüksek miktarda çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır. Sentetik progesteron hormonu oluşturmak adına harekete geçen reseptörlerin durmasını sağlamaktadır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

2 19

Ertesi gün hapları korumasız cinsel ilişkilerin ardından istenmeyen gebelikleri engellemek adına kullanılmaktadır. Hapın en etkin olduğu zamanlar cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisidir. Bu nedenle ilk 72 saat kullanımında önem bulunmaktadır. 72 saatten sonrası için etkinlik derecesi ciddi azalmalar göstermektedir.

72 saat geçtikten sonra olası kullanımlarda çoktan var olmuş olan embriyonun yok olmasına neden olamamaktadır. Bunun için yalnızca progesteron içeren haplar yumurtlamayı engelleyerek gebelik oluşumunun önüne geçebilmektedir. Yine de her iki hormonu birden içeren hapların yumurtlamayı ve embriyonun rahime yerleşmesini engellemektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

istockphoto 903670890 612x612 1

Ertesi gün hapı ne sıklıkla kullanılır ve ne amaçla kullanılmalıdır? Kadınların cinsel ilişki sonrası araştırdığı başlıklar genellikle bunlardır. Cinsellik, ilişki öncesi ve sonrası konuları özel olduğu için detaylı bir şekilde anlatılmamaktadır.

Kadınlar istenmeyen gebelikler yaşamamak adına eczanelerden bu hapı almaktadır. Ancak bu haplar hakkında doğru bilgilere sahip olmamak, yanlış kullanımlarda bulunmak, aşırı tüketmek ve ne amaca hizmet ettiğini bilmemek kadınlara zarar verebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılır? Ne Zaman Kullanılır?

4 17

İlk deneyim sonrası başta eczacılar olmak üzere doktorlara da sıklıkla bu sorular sorulmaktadır. Hapın genel isminin kişilerde oluşturduğu ön yargı nedeniyle kadınlar ilişkiden en az bir gün geçtikten sonra hap kullanmaktadır. Bu kanı oldukça yanlıştır.

Cinsel ilişkiden en az 12 saat sonra bir hap alındığında en büyük etkiyi yansıtmaktadır. Ne kadar çok saat geçer ise hapın etkisi o kadar azalmaktadır. 12 saat sonra içilen hapın etkisi %90 iken 72 saat sonrası %58 oranında bir etkidedir. Diğer bilinmesi gereken bir nokta da ilişki yaşandıktan sonra ve spermin vajina içerisine yerleştikten hemen sonra hapın kullanılmaması gerektiğidir.

Hap Nasıl Kullanılır? | Ne İşe Yarar?

istockphoto 1183380706 612x612 1

Korunmasız girilen ilişkilerden sonra kullanılan ertesi gün hapı, sadece kadınların kullandığı bir hap türüdür. Doğum kontrol hapları gibi düzenli bir kullanım gerektirmemektedir. Acil etki için kullanılan bu hapların markasını iyi seçmek gerekir.

Çeşitli markalara göre 72 saat içerisinde 2 – 4, 12 saat sonra ise aynı oranda tekrar hap kullanılmalıdır. İlaç markasının prospektüsünü okumakta fayda vardır. Acil durumlarda kullanılması gerekçesiyle etkisinin yoğun olması hedeflenmektedir. Bu nedenle kimyasal maddelerden oluşması çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Cinsel ilişki sonrası oluşabilecek gebelikleri engellemek için kadınlar bu hapı kullanır. İlaçta yüksek dozda progesteron hormonu yer almaktadır. Böylelikle yumurtanın sperm ile döllenme oranı azaltılmaktadır. Ayrıca çoktan döllenen olan yumurtanın da rahim içine tutunmasını engellemektedir. Bu sayede gebelik oluşumunu önlenecektir.

Hapın Fiyatı Ne Kadardır?

Yüksek oranda hormon içeren bu haplar, hamilelik ihtimalini azaltmak adına kadınlar tarafından kullanılmaktadır. İlk 72 saat içerisinde en iyi etkiyi gösteren ertesi gün hapı fiyatı ne kadar olduğu ise tartışılır bir konudur. Her markanın etki düzeyleri ve buna bağlı olarak fiyatlandırmaları bulunmaktadır. 55 – 120 TL gibi fiyat aralıklarında bu hapları eczanelerde bulmak mümkündür.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı Ne Kadar?

Diğer ürünlere göre ülkemizde en çok tüketilen acil doğum kontrol haplarındandır. Ella fiyatı 2021 yılında yeniden güncellenmiştir. İçeriğinde ulipristal Asetat olan bu hapın fiyatı 112,62 TL’dir.

Norlevo Ertesi Gün Hapı Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde en çok satan haplardan olan Norlevo ertesi gün hapı fiyatı ne kadar olduğu herkes tarafından bilinmemektedir. Bunun nedeni ürün fiyatının sürekli değişmesidir. Norlevo fiyatı 2021 senesi içerisinde 2 tablet halinde 59 TL olarak belirlenmiştir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap