1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

En Sevilen 10 Kitaptan Uyarlanan Filmler Listesi!

En Sevilen 10 Kitaptan Uyarlanan Filmler Listesi!
kitaptan uyarlanan filmler
+ - 0

Sinema ortaya çıktığı ilk andan itibaren popüler olması sebebiyle, başta romanlar olmak üzere birçok kitabı beyaz perdede görmek mümkündür. Edebiyat ve sinema birbirinden güzel ve özel iki sanat dalıdır. Bu nedenle bu iki sanatı bir arada görmek izleyiciye de okuyucuya da farklı bir haz verir.

Kelimelerle anlam oluşturan kitaplar ve sembollerle anlatım yapan filmler farklı formlara sahiptir. İkisi de ortak bir manada buluştuklarında aslında güçlerini de birleştirmiş olsalar da kitaptaki hisleri perdeye aktarmak oldukça zordur. Bu nedenle bazı kitaptan uyarlanan filmler seyirci tarafından oldukça beğenilirken, bazıları beğenilmez.

Özellikle klasik romanlardan uyarlanan filmler son yıllarda gittikçe artmaktadır. Kitaptan uyarlanan filmler izlerken, konunun size anlatmak istediğini daha net görmek isterseniz, öncelikle kitabını okumanı gerektiğini düşünüyoruz. Az bilinen ama izleyici kitlesi tarafından oldukça sevilen 10 kitaptan uyarlama filmler listesini sizler için özenle hazırladık!

1-Senden Önce Ben

klasik romanlardan uyarlanan filmler
klasik romanlardan uyarlanan filmler

Kitaptan uyarlanan filmler listemizin en kalp ısıtan konusuna sahiptir! Jojo Moyes’in aynı isimli kitabından uyarlanan filmde, tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Will Traynor ve ona bakıcılık yapan Louisa Clark’ın hikayesi anlatılmaktadır. Kimi yerinde ağlayarak, kimi yerinde gülerek izlenecek bu film aslında kitaptaki duyguları da güzel şekilde yansıtıyor.

Yalnızca boynundan yukarısını hareket ettirebilen Will’e yardımcı olmak için Louisa işe başlar. Will oldukça aşıt suratlı, hayata küskün bir adamdır. Louisa ise tam tersi neşeli, güleç bir kadındır. Başta ikisi hiç anlaşamasa da zaman aralarında aşk doğar. Will hayatı ile ilgili büyük bir karar verir fakat bu aşk onu büyük bir mücadeleye sürekler. Birbirlerine âşık olan Will ve Louisa’yı büyük ve zor bir sınav bekler.

2-Kitaptan Uyarlanan Filmler : Trendeki Kız

b
klasik romanlardan uyarlanan filmler

Paula Hawkins’in 2 milyondan fazla satış yapan romanından uyarlanmıştır. Gerilim ve gizem türü olan bu filmde alkol problemleri olan işsiz bir kadının hikâyesi anlatılır. Kitaptan uyarlanan filmler listesinde, muhakkak önce kitabı okunması gereken bir filmdir.

Rachel, ev arkadaşı ile arasını iyi tutmak için her gün işe gittiğini söyleyerek tren yolcukları yapar. Kocasından ayrılan Rachel, aldatılmasının yasını bir türlü atlatamamıştır. Bunun üzerine, her gün trenin geçtiği güzergâhta eski kocasının mutlu aile tablosunu görür. Eski kocasının karısına takıntılı olduğu için, onu gördüğü her yerde irtibata geçmeye çalışır.

Günlerini tren camından gördüğü muhteşem çiftleri izleyerek geçirir. Bu çiftlerin arasında bir de favorisi vardır. Gördüğü çift Rachel’ın gözünde muhteşemdir ve kadının bu kadar sevilmesine oldukça imrenir.

Rachel haberlerde, o kadının cinayete kurban gittiğini görür. Cinayetin gizemini çözmek ister ve kendini cevapsız sorular girdabının içinde bulur. Rachel etrafındaki erkeklerin, eski kocasının ve ailesinin, özellikle de kendi zihninin ona oynadığı oyunların içinde kendini kaybetmeye başlar. Kitaptan uyarlanan filmler listesindeki en şok edici final sahnesine sahip bu filme hayran kalacaksınız!

3-Çocuk Konulu Kitaptan Uyarlanan Filmler: Çizgili Pijamalı Çocuk

c

Kitaptan uyarlanan filmler arasına, savaşı çocuklar gözünden de görmeniz için bu filmi ekledik! 2. Dünya Savaşı esnasında bir Nazı subayı görev için, ailesiyle birlikte Aushwitz toplama kampının yakınında lüks bir eve taşınır. Subayın oğlu Bruno, tüm arkadaşlarını eski kasabasında bırakmanın hüznüyle, tek başına evinin çevresinde dolaşır.

Odasının camından gördüğü çizgili kıyafetli insanların kim olduğunu sorgulamaya başlar lakin ailesi bu insanlarla ilgili bir cevap vermez. Bruno evde çok canı sıkıldığı için kendi kendine keşfetme oyunu oynar ve çevresini keşfe çıkar. Bu keşif sırasında toplama kampının dikenli tellerine kadar gider ve orada kendi yaşlarında bir çocuk.

Bruno çocuk ile tanışır. Çizgili kıyafetler giyen bu insanların Yahudi olduğunu öğrenir. Shumel’in babası bir gün kaybolur ve Bruno ona babasını bulması konusunda yardım etmek için dikenli tellerin arkasına geçer. Burada Bruno tüm bu yaşanan savaşın ne kadar büyük bir suç ve vahşet olduğunu öğrenecektir.

4-No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok

d
4-No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok

Llewelyn Moss, Vietnam gazisidir. Bir olay yerinde gördüğü çantayı alır. Bu çanta onun başına hiç ummayacağı kadar büyük bir dert açar. Moss’un peşine bir kiralık katil takılır. Kendini birden bir uyuşturucu işlerinin ortasında bir meselenin ortasında bulur.

Peşindeki katil Anton Chigurg, yaptığı planı kusursuz bulur ve işini yarım bırakmamak için kararlıdır. Bu meselenin içine pek çok sayıda masum insanın ve hatta suçun da karıştığı esrarengiz ve heyecanlı bir takip başlayacaktır.

5-Mutluluk (2007)

Türk romanlardan uyarlanan filmler
Türk romanlardan uyarlanan filmler

Türk romanlardan uyarlanan filmler arasında eşsiz bir yeri olan bir film var sırada! Kitaptan uyarlanan filmler listesinin bir diğer filmi de törelerin birey üzerindeki etkileri ile ilgilidir. Usta edebiyatçı Zülfü Livaneli’nin aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Abdullah Oğuz oturmuştur. Başrollerini Özgü Namal, Talat Bulur ve Murat Han paylaşmaktadır.

Filmi 17 yaşındaki Meryem’in göl kenarında baygın şekilde bulunmasıyla başlar. Meryem’in ailesi doğuda bir köyde yaşamaktadır. Aile, göl kenarında buldukları kızının namussuzluk yaptığını düşünür. Törelerine göre Meryem’i öldürmek gerekir.

Meryem’i öldürme görevi yakın akrabası olan Cemal isimli bir delikanlıya verilir. Cemal görevin ona verilmesini haklı bulur lakin Meryem’i nasıl öldüreceği konusunda bir fikir bulamaz. Gittikçe çıkmaza giren Meryem ve Cemal ölüme doğru bir yolculuğa başlarlar.

İkilinin yolları bir gün tesadüf şekilde Profesör İrfan Kurudal’la birleşir. Ölüme giden bu yolculukları mutluluğa mı dönecek yoksa tabutta mı son bulacak? Acaba kaderlerini baştan yazabilecekler mi?

6-İki Genç Kız (2005)

f 1
Türk romanlardan uyarlanan filmler

Perihan Mağden’in kitabından sinemaya uyarlanan bu film, ülkemizin ilk gençlik filmi özelliği de taşır. Vildan Atasever, Hülya Avşar, Yeşim Ceren Bozoğlu ve Feride Çetin başrolleri oynamıştır.  Yönetmen koltuğunda ise Kutluğ Ataman oturmuştur.

Leman kızlarına daha rahat bakmak ve konforlu bir hayat sürmek için zengin erkeklerle görüşen, dul bir kadındır. Kazandığı paralarla borçlarını ödemek yerine, lüks harcamaları için kullanır. Leman’ın kızı Handan, yaşadığı monoton hayattan sıkıldığı için farklı bir yenilir arar.

Handan Avusturalya’ya yerleşen babasının yanına giderek yeni bir yaşama adım atmanın hayalini kurar. Behiye ise tam tersine sert ve ayakları yere basan bir kızdır. Tek bir ortak yönleri vardır. İkisi de bulundukları bu sıkıcı hayattan kendilerini kurtarmaktır.

7- Blue is the Warmest Color (2013)

Edebiyattan uyarlama filmler
Edebiyattan uyarlama filmler

Kitaptan uyarlanan filmler yalnızca romanlarla sınırlı değildir. Altın Palmiye ödüllü film, Julie Maroh’un çizgi romanından uyarlanmıştır. Beklentilerini ve isteklerini tam olarak bilemeyen Adele isimli genç kadın Emma ile tanışır. Kısa sürede aralarında dolu dolu bir aşk serüveni başlar.

Adele’in bu aşk ve diğer insanların sayesinde büyür, gelişir ve kendini yolunu çizdiği anlatılır. Filmde Lea Seydoux ve Adele Exarchopoulos’un benzersiz performansıyla dikkat çeker.

8-Umut Işığım

h

Pat Salitano, eski bir tarih öğretmenidir. Salitano, hayatı boyunda önem verdiği her şeyi bir günde yitiren bir adamdır. Yaşadığı son ve ciddi travmanın sonrasında iyice kendisi kaybeder. Mahkeme tarafından 8 ay rehabilitasyon merkezinde yoğun bir tedavi görür.

Tedaviden çıktığında hayatını rayına oturtma şartıyla ailesinin evine tekrar yerleşir. Pat’in en büyük amacı ayaklarının üstüne basabilen bir adam olmak, işini tekrar kazanmak ve karısı Vicky ile tekrar birlikte olabilmektir.

9-Gone Baby Gone (Kızımı Kurtarın)

j
klasik romanlardan uyarlanan filmler

4 yaşındaki Amanda aniden ortadan kaybolur. Polis davayı çözmek adına pek yol alamaz. Küçük kızın teyzesi Mc Cready yeğenini bulması için Angire ve Patcik isimli iki dedektif kiralar.  Lakin dedektiflerinde kayıp olayları hakkında fazla deneyimi yoktur.

Ailenin bu dedektifleri istemesinin en büyük nedeni polis olmamaları ve yaşadıkları kenti iyi bilmeleridir. Dava sürmeye devam ederken Gennaro ve Kenzio isimli uyuşturucu satıcılarıyla karşılaşırlar. Davanın çözülmesine ramak kala, ikiliyi birbirinden tamamen ayırma riski olan bir çelişki ile karşılaşırlar.

10-Sol Ayağım

Edebiyattan uyarlama filmler
Edebiyattan uyarlama filmler

Kitaptan uyarlanan filmler listemizin bir diğer filmi ise biyografi türünde bir hikâyedir. Edebiyattan uyarlama filmler arasında, belki de en çok gözyaşlarınızı tutamayacağınız filmdir. Doğuştan beyin felçli olan Christy Brown, uzuvlarını kontrol edemeyen ve tekerlekli sandalyeye mahkûm bir çocuktur. Bir gün sol ayağını kullanabildiğini fark eder. Bu durum onun tüm hayatını değiştirir.

Christy sol ayağını ona verilen büyük bir lütuf olarak benimser ve azmeder. Uzun çabaları sonucunda sol ayağıyla yazabilme ve çizebilme yeteneğini ilerletir. Yıllarca, sol ayağı ile romanlar ve şiirler üretir. Bu çabası onun İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasında bir yıldız gibi parlamasını sağlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap