1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha

12 Maddede En İyi Ücretsiz Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

12 Maddede En İyi Ücretsiz Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları
1
+ - 0

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları eğitim, sağlık, oyun ve eğlence türünde birbirinden çeşitli kategorilerde mevcuttur. Bu bağlamda kullanıcılar ürün çeşitliliğinden ziyade, uygulamaların kalitesini önemsemekte ve sürdürülebilirlik istemektedirler. Ayrıca bazı uygulamalar ücretsiz yükleniyor olmasına rağmen, bazı özel özellikler için ücret ödemesi gerekmektedir.

İlk olarak Google tarafından, 2012’de tanıtılan AR (Augmented Reality) teknolojisi, 2016’den itibaren fonksiyonel olarak kullanılmaktadır. Teknoloji devi Google, artırılmış gerçeklik uygulamaları konusunda en büyük yatırımcı ve geliştiricidir. Henüz insanlığın bebek adımlarını attığı bu alan, pek çok ülkenin yazılımcıları tarafından hızla geliştirilmekte ve ilerlemektedir.

Ücretsiz Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Nedir?

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları hakkında bilgi vermeye başlamadan önce artırılmış gerçeklik nedir? Sorusu akla gelmektedir. Artırılmış gerçeklik kısaca, sanal dünyanın gerçek dünya ile iç içe geçmesi, bütünleşmektedir. Sanal veriler yani görüntü, ses, grafik ve GPS verileri, somut gerçekliği tamamlar. AR uyumlu telefon veya tablet kullanarak AR uygulamaları indirilip, çalıştırabilmektedir.

Sanal Gerçeklik Uygulamaları ve AR Uygulamaları Android

ucretiz ar uygulamalari

Artırılmış gerçeklik uygulamaları (AR) ve sanal gerçeklik uygulamaları(VR) benzer görünseler de önemli farklarla birbirinden ayırılmaktadır. Sanal gerçeklik gerçek dünyadan apayrı dünya yaratıp sadece özel gözlük ve ekipmanlarla kullanılmaktadır. AR ise gerçek görüntü üzerine eklenmektedir. Uygulamadaki cisim tanıma özelliği kullanılarak, gerçekliğe sanal görüntü ve hareket eklenerek oluşturulmaktadır.

Bu ikisinin dışında bir üçüncü gerçeklik türü de karma gerçekliktir. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin birlikte kullanıldığı, İngilizcesi Mixed Reality şeklinde adlandırılan yeni bir teknolojidir. Son 3 yıldır AR teknolojisinin aktif kullanıldığı düşünülürse, karma gerçeklik için henüz yolun başı denilebilmektedir. Bu sebeple gelecekte bu teknolojilerin insan hayatında daha çok yer kaplayacağı öngörülmektedir. 

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Ücretsiz Hangileridir?

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları konusunda seçilen programlar herkese ve her yaşa hitap edilmektedir. Sadece oyun ve eğlence alanında değil, eğitici ve öğretici programlar arasından da en iyileri tercih edilmiştir. Başta Android olmak üzere, tüm uygulamalar İOS ile de uyumlu ve ücretsiz indirilebilmektedir.

1- Monster Park AR

Gerçek hayatta, şu an bu yazıyı okuduğunuzda hemen karşınıza bir dinozor çıkmasını düşünebilir miydiniz? Ya da dev bir örümceğin masanızda gezdiğini görüyor musunuz? Hayal edemiyorsanız bu programı indirebilirsiniz, çünkü gerçekten bunu yapabilen programlar artık var. Bu eşsiz eğlence için gerekli olan tek şey, AR teknolojisini destekleyen telefon veya tablete sahip olmak.

Android 12 ve Yeni Sürüm Android 12’nin Gizli Özellikleri!

2- Quiver

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları içerisinde bulunan Quiver, ebeveyn ve çocukların çok seveceği bir uygulamadır. Program içerisindeki resimlerden istediğinizi indirip çıktı alın ve daha sonra çocuğunuz bunları istediği renklerde boyayabilmektedir. Hemen ardından programı açıp, boyanan çizimlerin nasıl hareket ettiğini göstererek, artırılmış gerçeklik büyüsüyle onları şaşırtılabilmektesiniz.

3- BBC Civilasitions AR

BBC tarafından sanal sanat koleksiyonu olarak oluşturulmuştur. Ayrıca ilk artırılmış gerçeklik uygulaması durumundadır. İngiltere genelinde 30’dan fazla müze ile işbirliği kurularak, gerçek sanat eserleri AR teknolojisine uygun fotoğraflanmıştır. Örneğin ulusal müzede bulunan bir mumyayı, evinizin içinde yakından inceleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, BBC Civilisations Ar uygulamasıyla tarihi eserleri, gerçekçi görüntülerle ölümsüz kılmayı amaçlamaktadır.

4- YouCam Perfect

YouCam Perfect ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında 800 milyonun üzerinde indirmeye sahip olan bir programdır. Fotoğraflar üzerinde güzelleştirme ve makyajlı görüntü sağlayabilme özelliği vardır. Ayrıca fotoğrafta istenilmeyen görüntüyü yok etme özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte gözleri büyütme, burun küçültme gibi özel fonksiyonlara da sahiptir. Android veya İOS uyumlu şekilde ücretsiz indirilebilmektedir.

5- Inkhunter

Inkhunter programı ile istediğiniz dövmeyi vücudunuzda gerçekmiş gibi görebilirsiniz. Programı kullanmaya başlamadan önce, istenilen dövmenin büyüklüğünü ve alanını belirlemek için genel çerçeve çizilmelidir. Hemen ardından Inkhunter üzerinde belirlenen dövme vücutla eşleştiğinde, dövmeyi görebilir ve resim olarak kaydedilebilirsiniz. Eğlence amaçlı farklı fotoğraf çekenlerin ve dövme meraklılarının beğenerek kullandıkları ücretsiz AR uygulamalarından biridir.

6- Mondly AR

Mondly ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında dil öğretme amacıyla yazılmıştır. Ayrıca 31 dili destekleyen bir programdır. Mondly, Ar teknolojisini kullanarak, gerçek dünyanın içinde üç boyutlu hareketli resimlerle dil öğretmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle görsel ve sesli bir şekilde yeni kelimeler öğrenilebilmektedir. AR fonksiyonu ile daha akılda kalıcı dil öğrenimi hedeflenmektedir. Özellikle çocuklar için dil öğrenmesi daha eğlenceli hale gelmektedir.

7- Genesis Augmented Reality

Genesis AR uygulaması, bilimkurgu ve savaş oyunlarını sevenlerin severek oynayacağı, görsel zenginliklerle dolu bir uygulamadır. Farklı gezegenlerde yaratıklarla savaş ortamını simule eden bu oyun, ancak düzeni sağlayarak ve evreni koruyarak kazanılabilir. Kazandıkça ordunuzu gelişmiş savaşçılar ve tanrılarla güçlendirebilirsiniz. Uygulamada bazı fonksiyonlar ücret istemektedir.

8- İngress Prime  

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında İngress Prime, GPS tabanlı bir programdır. Bu oyunu oynamak için dışarı çıkmanız, internet ve GPS’in açık olması gerekir. Gerçek dünya ile sanal dünyayı bir arada yaşatan ve oyun kullanıcılarının ajan görevinde olduğu uygulamadır. Maalesef İngress Prime’in henüz Türkçe dil desteği yoktur.

İngress Prime, ajanların kendi kontrol alanlarını oluşturdukları ve sanal saldırılarla oynanan bir oyundur. İngilizce bilenlerin, gezmeyi ve yeni arkadaşlıklar edinmeyi sevenlerin keyifle oynayacakları bir uygulamadır. Pokemon Go ile benzerlik gösterse de İngress Prime daha önce ortaya çıkmıştır. Fakat Pokemon Go kadar ünlü olamamıştır.

9- Roar

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında Roar, reklam ve ürün tanıtımı konusunda, AR hizmeti sağlayabilen özel bir uygulamadır. Bu sebeple çoğunlukla işletmelerin tercih ettiği bir programdır. Öncelikle artırılmış gerçeklik görüntüsü istenilen ürünün resmi çekilir. Sonra program fotoğrafı ölçekleyip 3 boyutlu hale getirir. Ürün resmi, animasyon ve özel efektlerle, gerçek dünya uyumu sağlanarak AR fonksiyonu oluşturulmaktadır. Son olarak uygulama içi bazı özellikler ücretlidir.

10- Knightfall

Knightfall uygulaması geleneksel savaş sanatını simule eden bir AR uygulamasıdır. Tapınak şövalyeleri, Hristiyanlar, Haçlılar, Memluklar gibi tarihi motifler kullanılarak hazırlanmıştır. Ancak uygulama kullanıcısının beğenisini kazanırken, zorluk seviyesinin yetersiz olduğu şeklinde eleştiri almıştır. Henüz geliştirilme aşamasında olan Knightfall 100 binin üzerinde indirmeye sahiptir.

11- Google Lens, Google Translate, Google Maps

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında Google Lens, Google Translate ve Google Map uygulamalarının hepsi aslında AR teknolojisi ile çalışmaktadır. Bu uygulamalar öncelikle telefonun kamera fonksiyonunu kullanarak çalışmaktadır. Böylelikle Google diğer teknolojilerini kameraya entegre ederek AR teknolojisini kendine has bir ürün haline getirmiştir.

Google Lens ile kamerayı bilindik bir alana tutuğunuzda size orası hakkında bilgi sunmaktadır. Kaybolduysanız nerede olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Resim çekerek arama yapabilirsiniz. Ayrıca resim üzerindeki yazıları kopyalayabilirsiniz. Üstelik resim çekerek matematik işlemleri veya benzer resimleri Google arama motorunda bulma gibi işlemler gerçekleştirilmektedir. Google’ın geliştirdiği birçok ürün gibi bu uygulamaların hepsi ücretsizdir.

12-Holo Ücretsiz Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Holo isminden de anlaşılabileceği gibi hologram eklemesi yapılabilen, eğlence amaçlı kullanılan AR uygulamasıdır. İster programdaki Holo karakterler, ister kendi eklediğiniz fotoğraflarla artırılmış gerçekliğe sahip görüntüler oluşturabilirsiniz. Veya Holo karakterle video çekebilirsiniz. Holo 500 binin üzerinde indirmeye sahip ücretsiz bir uygulamadır.

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Nedir?

ucretsiz sanal gerceklik uygulamalari

Ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında yerli uygulamalar da hızla yerini almaya başlamaktadır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde geliştirilen MEBAR programı tamamen ücretsiz ve eğitim amaçlıdır. Özellikle evde eğitim sürecinde kullanılması amacıyla geliştirilmiş bir uygulamadır. Öğrencilerin ilgisini bilim ve teknolojiye çekmek ve eğitimi eğlenceli hale getirme amacı taşımaktadır.

Ayrıca programın dosyaları MEBAR sitesi üzerinden ücretsiz indirilmektedir. Renkli veya siyah beyaz formatta çıktısı alınan görüntüler artırılmış gerçeklik kullanımına uygun olmaktadır. Özellikle su molekülleri, atom çekirdeğinin yapısı ve gezegenler gibi birbirinden eğitici bilgi, hareketli gerçeklikle sunulur. Eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları hala geliştirilmekte ve yeni fonksiyonlar eklenmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap