1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
  3. En İyi Biyografi Filmleri ve Konuları

En İyi Biyografi Filmleri ve Konuları

en iyi biyografik filmler

En İyi Biyografi filmleri beyaz perdeye konuk olduğu andan itibaren ilgi odağı olmayı becermiştir. Çünkü insanlık gerçek hikayeler içerisinde kendisine ivedilikle bir yer bulabilmektedir. Herhangi bir zaman dilimi içerisinde, nefes alan bir canlının öyküsüne ekrandan tanıklık etmek cazip gelmektedir. Bu cezbedilişin kıyısında yürümek, vazgeçilmez bir gelenek gibidir. Böylece bu hal empati yetisini tetiklemektedir.

Bir kaset içerisinde dönen o sahici hayatların ruhlara dokunan hali biyografi filmleri, rakiplerinden bir adım öne çıkarmaktadır. Zihniyetleri, ideologyaları ve yürekleri tutam tutam besleyen bu filmlere rağbet her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla yelpazenin genişlemesi ile seçim yapmak güçleşmektedir. Bu girdaba ışık tutabilmek adına yaşanmış hayatlardan esinlenen filmlerin bir kısmını listelemek gerekmektedir.

En İyi Biyografi Filmleri

İlk olarak bu listeleme içerisinde mümkün mertebe konuları benzersiz olanları sıralamak önemlidir. Aynı zamanda IMDb puanları yüksek olan filmleri listeye zirvelerden sokmak faydalı olmaktadır. Unutulmaz filmler biyografi, kimi zaman filmleri yapılmasa tanınmayacak insanlardan ilham alırken, kimi zaman halihazırda tanınan kişilerden beslenmektedir.

Bu filmler izlenildiği zaman çoğu insana cesaret veren, ufkunu genişleten, penceresinin buğusunu silen, bakış açısını değiştiren cinstendir. Vay be ne hayatlar varmış dedirten filmler içerisinde gezintiye çıkmak için kalemin ucunu mürekkebe batırmanın tam vaktidir.

“Netflix Popüler Film Sıralamasında En İyi 10 Komedi Filmi Nedir?” okuyun.

1.En İyi Biyografi Filmler Patch Adams- Imdb 6,8

Arama motoru biyografi filmleri izle diyerek ziyaret edildiğinde, ekrana yansıyacak ilk yapımlardan biri Patch Adams’dır. 1998 yapımı olan bu film, dertlerden nasibini almamış bir adamı anlatmaktadır. Mevzu bir tutam daha açılacak olursa, Adams intihar eğilimi nedeniyle akıl hastanesine yatırılır. Bu akıl hastanesinde şahit olduklarının ardından tıp fakültesine doğru yolculuğu başlar. Böylece bu yolculuk biyografi filmler camiasına yeni bir kan kazandırır.

Adams, fakültenin başarıda parmak ısırtan bir öğrencisi olmasına rağmen nevi şahsına münhasır ideallerinden ötürü hocalarından tepki görür. Çünkü çoğu insana göre haddinden fazla iyimserdir. Tedavilerin mizahla kol kola yapılması gerektiğini savunmaktadır. Günlerden birgün Adams’ın tarzını baltalamak isteyen bir hocası sinirli bir tavırla palyaço olmasını ister. Bu dönüm noktasının ardından başkahraman, aynı anda iki ünvana sahip olunabileceğini kanıtlamak istediği bir serüvene başlar.

2. Tatlı Bela- Imdb 7,4

2000 senesinin kadın biyografi filmleri arasındaki yerini alan Tatlı Bela’nın baş rolü Erin Brockovich’dir. Tüm umutlarını koltuğunun altına kıstırıp ilerleyen Erin, suçu olmayan bir araba kazasına karışır. Yaşantısı, başına gelen bu olay sonucu avukatının hukuk bürosunda çalışmaya başladığı anda seyrini değiştirir. Çalıştığı esnada gayrimenkul dosyalar içinde bir takım tıbbi kayıtlara rastlar.

Ardından kafası karışan Erin, aradaki illiyet bağını sorgulamaya başlar. Hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen insan sağlığı konusundaki birçok önemli davaya ışık tutar. Böylece hümanist duruşuyla haklının kazanmasını sağlar. Biyografi filmler platformuna katkıda bulunan bu hikaye, sıradan bir hayatın kıyısında gezerken, halkın kahramanı olan bir kadının hikayesidir.

3. Freedom Writers- Imdb 7,5

Özgürlük Yazarları, idealist bir öğretmen olan Erin Gruwell’i konu alan, 2007 yapımlı Oscarlık bir filmdir. Wilson Lisesi’ne adım attığı ilk gün birbirinden farklı hayatları kucaklayacağını bilmeyen bir öğretmenin hikayesidir. Sınıfında ırk ve toplum olarak çok çeşitli öğrenciler vardır. Hiçbirinin yaşama dair bir beklentisi kalmamıştır. Bu nedenle genç öğretmen titizlikle hepsinin hayatına dokunmayı amaçlamaktadır. Böylece hoşgörü kavramı ve eğitim kelimesini ruhlarına giydirmeyi arzulamaktadır.

 Erin kendine has yöntemlerle öğrencilerin kalbini fethetmek için kolları sıvamıştır. Fakat bu hal öğrencilerin tepkilerini çığ misali büyütür. Çünkü öğretmenlerinin saf idealizmine inançları yoktur. Pes etmeyen öğretmen nihayet çocuklarla iletişim kurmayı başarır. Farklı öykülere gebe olan öğrencilerini, kendi hikayelerini yazmaları hususunda yüreklendirir. Yazılar öğrencileri uçurumun kıyısından çevirir. Dolayısıyla film de en iyi biyografi filmleri koltuğuna böylece kurulmuştur denebilir.

4. The Hurricane- Imdb 7,6

Biyografi filmi izle denilince baş koltuklardan birine kurulan Onaltıncı Raund, orta siklet şampiyon adayı Rubin’in mücadelesini anlatmaktadır. Arkadaşıyla bir randevusu esnasında, bulunduğu ortamda işlenen 3 cinayet silsilesinin bir numaralı şüphelisidir. Tüm kariyeri oracıkta yerin dibine geçen ve üç kez müebbet yiyen Rubin, bir kitap yazar. Ardından bu kitabını okuyan ve Rubin’in masum olduğuna kanaat getiren Lesra Martin olaya müdahil olur.

Bu gelişen olay sonucu Rubin, kendisine yardım etmek isteyen 3 aktivistten etkilenir. Böylece seneler sonra masumiyetini kanıtlamak ve özgürlüğüne kavuşabilmek için mücadeleye soyunur. Liglerden hapishaneye uzanan bu hikaye, özgürlükle nihayete erebilmiş mi izleyip tanıklık etmeye değer.

5. Sol Ayağım- Imdb 7,9

En iyi biyografi filmleri izle diye tıklayınca yollar muhakkak Sol Ayağım ile kesişmektedir. Beyin felçli olarak dünyaya gözlerini açan Christy, hareketlerini kontrol etmekten aciz bir insandır. Bu nedenle yaşamı tekerlekli sandalyeye mahkum olarak geçmektedir. Günlerden birgün sol ayağının bu felce yenik düşmediğini keşfeder. Bu keşif neticesinde sol ayağının üzerine hunharca gider ve onu geliştirme çalışmalarına başlar.

Böylece ruhunun derinliklerinde sır gibi saklı olan bir yeteneği sol ayağında gün yüzüne çıkar. Sol ayağı onun kalem tutan eli olmuştur. Bu vesile ile birçok unutulmaz roman ve şiire imza atar. İrlanda, sol ayağı ile edebiyata kafa tutan bir kahramanla tanışır. Oscar’a aday olan bu film doğuştan gelen engellerin azim ve inançla aşılabileceğinin vücut bulmuş halidir.

6. Kelebek ve Dalgıç- Imdb 8,0

2007 senesinde beyaz perdeye etekleri zil çalarak giriş yapan film, Elle dergisinin 43 yaşındaki editörünü konu almaktadır. Editör Jean Dominuque Bauby, 8 Aralık 1995 günü geçirdiği beyin kanaması neticesi felç kalır. Daha sonra 3 hafta komanın koynunda kalan Jean, hayata gözlerini yeniden açar. Bu uyanışın ardından doktorlar mucize diye tanımlanacak bir olaya tanıklık ederler. Jean fiziki olarak hiçbir eylemi yerine getiremezken, beyninde hiçbir soruna bulunmamaktadır.

Bir nevi vücudunun içerisinde kilitli kalan bu adam, iç sesi ile olaylara şahitlik etmeye başlamıştır. Aynı zamanda hayalleri ve anıları ile birlikte sol gözünün de felçten kıl payı yırttığını anlamıştır. Böylece etrafıyla iletişime sol gözü vesilesiyle geçer. Böylece bu iletişim hayat hikayesini yazacağı kitabına giden kapıları da aralamıştır. Birçok dalda ödül alan bu film biyografi filmler arasında en zirvelerden birisidir.

7. Akıl Oyunları- Imdb 8,1

Biyografi filmler arasında hatırı sayılı bir yeri olan Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçinin etrafında dönmektedir. John Nash, öğrenim gördüğü üniversitede parlak zekası ile spot ışıklarını üzerine çevirmektedir. Fakat buna eş değer bir zıtlıkta çevresindekilerle uyum sorunu yaşamaktadır. Bu yaşantı içerisinde yuvarlanıp giderken ortaya bir teori atar ve bu teoriyi ispat aşamasına kadar koşarak gelir. Böylece matematik camiasının mumla aranan ismi haline bürünür.

Lakin kısa bir süre sonra haddinden fazla özgüveni ve bencilliği hasebiyle kişisel bir girdabın içerisine düşer. Dahilik ve delilik arasındaki cephede safhını delilikten yana kullanır. Buna bağlı olarak şizofrenik ataklar geçirmeye başlayan Nash, kurgusal gerçeklik ile asıl hakikatler arasında sıkışıp kalır. Bu nedenle iki kavramı birbirinden ayıramayacak bir hale doğru yelken açar. Bu verdiği mücadele ardından adeta yeniden filizlenen Nash, nobel ödülünü kazanır. Bu beyin yakan film izlenmeye değer.

8. The Intouchables- Imdb 8,5

Bu filmdeki kahramanlardan biri, yamaç paraşütü sonrası boyundan aşağası felç olan, zengin işadamı ve aristokrat Philippe’dir. Bir diğeri ise hapisten yeni tahliye olan Driss’tir. İki ayrı zıt kutbun insanı olan bu iki adamın hayatı birbiri ile tanışınca değişir. Philippe gün boyu kendisi ile ilgilenmesi için Driss’i yatılı yanına alır. Böylece sıradan şartlarda asla yolları kesişmeyecek olan bu iki adam, bu noktadan sonra her anı birlikte sırtlanmaya başlarlar.

En İyi Biyografi filmleri arasında sınıf ve kültür farkını dram ve mizah karışımı ile yıkan bu film, büyük sükse yapmıştır. Aynı zamanda harika bir dostluğun nasıl bir olgu olduğunu dünyanın gözleri önüne sermiştir. Sinema camiasının bir dalı olan biyografi filmler listesi saymakla bitmez. Bu uçsuz bucaksız deryada bir katreye mürekkep ile yeniden hayat vermek beyaz perdeye yapılan katkılardan biri olmaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap