1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

En İyi Bilim Kurgu Kitapları 2022 Listesi

En İyi Bilim Kurgu Kitapları 2022 Listesi
en iyi bilim kurgu kitapları 2021
+ - 0

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 yılında en çok satan kitaplar arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Kitapseverler bilim kurgu kitap serileri ile de yakından ilgilenmektedir.

Okumayı sevenlerin en büyük hayali; dört duvarı kitaplarla çevrili bir okuma odasına sahip olmaktır. Okumayı sevmeyenler, daha doğrusu bunun tadını almayı beceremeyenler için ise bu oda gereksiz masraf ve de son derece anlamsız gelmektedir.

Oysaki kitapların arasında, elinde kahvesi ile saatlerce vakit geçirmek bir kitap kurdu için paha biçilemezdir. İşte tam da bu kişiler için en iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesini hazırladık. Kitaplığınızda olmasını isteyeceğiniz bu beş bilim kurgu kitabına gelin birlikte bir göz atalım.

Kitap Tutkunları İçin 2022 Yılının En İyi 5 Bilim Kurgu Kitabı

en iyi bilim kurgu kitapları 2021
en iyi bilim kurgu kitapları 2021

2020 yılının büyük bir dilimini malum sebepten dolayı hepimiz evde geçirdik. Bu yüzden insanlar çoğu vaktini okumaya da ayırabildiler. Bu sebeple geçen sene de en iyi bilim kurgu kitapları 2020 listesi yoğun ilgi görmüştü.

Her geçen gün sayısı artan bilim kurgu kitaplarına bir de en iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesini eklemeye ne dersiniz? Cevabınız eve ise, hadi gelin birlikte en iyi bilim kurgu kitapları 2022 yılında hangileri seçilmiş birlikte görelim.

1.      Marslı’nın Yazarı Andy Weir’den “Kurtuluş Projesi”

Fantastik bilim kurgu kitapları öneri
en iyi bilim kurgu kitapları 2021

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesinin ilk sırasında bulunan İthaki Yayınları’ndan çıkan ve çevirisi Emre Aygün tarafından yapılan, Andy Weir’e ait Kurtuluş Projesi isimli bilim kurgu kitabı gelmektedir. Orijinal adı Project Hail Mary olan bu kitapta Uzay ve Dünya’mız ile ilgili tüm fantastik öğeleri bulmak mevcut.

Eğer yazarın Marslı isimli eserini okuduysanız ya da filmini izlediyseniz bu eserini de seveceğinize eminiz. Fantastik bilim kurgu kitapları öneri listesinin başını çeken Kurtuluş Projesi’ni okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

2.      Brian Herbert’in Üçlemesinin İlk Kitabı: “Dune: Atreides Hanedanı”

yeni bilim kurgu kitapları
en iyi bilim kurgu kitapları 2021

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesinin ikinci sırasında yine İthaki Yayınları’ndan çıkan ve çevirisini Nil Alt’ın yaptığı, Brian Herbert’e ait Dune: Atreides Hanedanı gelmektedir. Yazarın üçleme serisinin ilk kitabı olma özelliği taşıyan bu kitap yeni bilim kurgu kitapları arasında oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Kitap Dune olarak bilinen bir çöl gezegeninde gerçekleşen olaylar ve sırlar çerçevesinde dönmektedir. Serinin devamı olan Harkonnen Hanedanı ve Corrino Hanedanı kitaplarını da okumayı dört gözle bekleyeceksiniz. Bizden söylemesi!

3.      Çok Satanların İlk İsmi Leigh Brackett’ten Uzak Yarın

4 9
en iyi bilim kurgu kitapları 2021

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesinin üçüncüsü ise Leigh Brackett’e ait Uzak Yarın bulunmaktadır. Çevirmen Berk Göbekcioğlu’nun dilimize çevirdiği bu bilim kurgu roman okuyanlardan tam not almıştır. Adını pek çok eserde duyuran yazar bu eserinde Amerikan pastoral kıyameti süresince hissedilen duygular ve korkuları başarılı bir şekilde ele almıştır. İthaki Yayınları’ndan çıkan bu romanı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

4.      Bilim Kurgu’nun En İyi Yazarlarından Edward Page Mitchell’den Geri Giden Saat

bilim kurgu kitapları öneri
en iyi bilim kurgu kitapları 2021

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesinin dördüncü sırasında bulunan Geri Giden Saat, Edward Page Mitchell tarafından kaleme alınmıştır. Eserleri Amerika ve tüm dünya ülkelerinde oldukça beğeni toplayan yazar, bu eserinde en seçkin bilim kurgu öykülerini bir araya getirmiştir. Çevirmen Doğaç Yavuz’un muhteşem anlatımı ile dilimize çevrilen bu eser İthaki Yayınları tarafından basılmıştır.

5.      The Queen Gambit’in Yazarı Walter Tevis’den Alaycı Kuş

en iyi 100 bilim kurgu kitabı
en iyi bilim kurgu kitapları 2021

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesinin son sırasında, bir Netflix draması olan The Queen Gambit ile olay yaratan Walter Travis, yine aynı etkiyi yaratacak bir eser olan Alaycı Kuş ile karşımıza çıkıyor. İthaki Yayınları’nın yayımladığı bu eserde özgün anlatımı ile gelecekte insanların karşılaşma olasılığı olan olayları ele alınmaktadır. Robotlar ve teknolojinin yönetimi ele aldığı, insanların ilaçlar sayesinde intihardan uzak durduğu kasvetli bir hikaye sizleri bekliyor.

En iyi bilim kurgu kitapları 2022 listesi son döneme ait en iyi 100 bilim kurgu kitabı arasına girmeyi başarmıştır. Yukarıda sizler için hazırladığımız bilim kurgu kitapları öneri olarak en çok adı duyulanlardır. Sizler de kitaplığınızda yeni kitaplara yer açmayı düşünüyorsanız, bu kitaplara bir göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap