İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

En İyi Bilim Kurgu Filmleri | IMDb Puanı Yüksek Olan 13 Bilim Kurgu Filmi

En İyi Bilim Kurgu Filmleri | IMDb Puanı Yüksek Olan 13 Bilim Kurgu Filmi
En iyi bilim kurgu filmleri
+ - 0

En iyi bilim kurgu filmleri kategorisine girebilecek birçok rakip yayın bulunmaktadır. Dünya’da en çok izlenen kategori olan bilim kurgu filmlerini derlerdik.

IMDb’de en fazla puan alan bilim kurgu filmlerini 13 sırada listeledik. IMDb puanı internet film sektöründe kullanıcı puanı ile belirlenen bir puan sistemidir. Kullanıcı puanı ile listeye giren filmler arasından seçim yaparak filme siz de puan verebilirsiniz. Bilim kurgu filmleri Netflix üzerinden de izleyebilirsiniz. İşte en çok kullanıcı puanı alan 13 bilim kurgu filmi!

Son 10 Yılın En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri Netflix
En iyi bilim kurgu filmleri

IMDb puanı filmi seyreden kullanıcıların film hakkındaki düşüncelerini aktarma şeklidir. Son zamanlarda adını duyuran ve ününe ün katan filmlerin konuları da dikkat çekicidir.

Özellikle pandemi döneminde eve tıkılarak film serüvenlerine hızlı bir giriş yaptık. Bu yoğunluk sonucunda IMDb puanlarında da artış olmuştur.

13- Avengers: Sonsuzluk Savaşı

En iyi bilim kurgu filmleri listesi
En iyi bilim kurgu filmleri

Anhony Russo ve Joe Russo’nun yönetmenliğini ele aldığı dizide konunun temeli, başkarakterin sonsuzluk taşlarının peşinde olması ve bu yolda yaşadığı olaylardır. Thanos sonsuzluk taşının peşine düşerek insanlığı büyük tehdit altında bırakmıştır. Bu insanlık tehdidi karşısında Tony Stark ve Steve Rogers bir araya gelerek güçlerini birleştirip bir arada savaşmışlardır.

Hâlbuki Tony ile Steve eski bir yaşanmışlık yüzünden ikiye bölünmüşken, yeniden bir araya gelmeleri harika diyalogları ve olayları oluşturmuştur. Avengers: Sonsuzluk Savaşı bilim kurgu filmi; 8,4 IMDb kullanıcı puanı almıştır.

12- VOL.i

En iyi bilim kurgu filmleri İMDb
En iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri listesi arasında yerini alan bir diğer film ise Vol.i’dir. VOL.i 2008 senesinde ABD’de ilk gösterimini gerçekleştirmiştir. VOL.i hikayesi gelecekte bir olayı anlatmaktadır. Dünyadaki insanlar aşırı kirlilik yüzünden Dünyayı terketmişlerdir. Dünyayı terkeden insanlar kendilerine yaşayacak başka bir gezegen bulmuşken, VOL.i dünyada bir başına kalmıştır.

VOL.i artık Dünyada yaşayacağı için kirlenen Dünyayı çöplerden kurtarmaya başlar. Kendine yaşayacak bir alan yaratmaya çalışan VOL.i’nin en büyük sıkıntısı yalnız kalmış olmasıdır. Ama VOL.i’nin yalnızlığı fazla uzun sürmez ve kendisi gibi bir robot olan Eve bir gün çıkar yanına gelir. VOL.i bilim kurgu filminin İMDb kullanıcı puanı, 8.4’tür.

11- Yaratık

En iyi bilim kurgu filmleri İMDb
En iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri İMDb yüksek puan alan bir diğer isimse Yaratık’ tır. 1979 senesinde çıkış yapan bilim kurgu filmi oldukça ilgi görmüştür. Mürettebat hiç bilmedikleri yabancı bir gezegene giriş yapar. Bu olay karşılığında yaşanan olaylar, macera eşliğinde devam eder. Mürettebatı kurtarmaya Dünyaca ünlü Nostromo uzay gemisi gelir.

Yardım çağrısını alan Nostromo mürettebatı kurtarmak için bilinmeyen gezegene giriş yapar. Yaratık bilim kurgu filminin İMDb kullanıcı puanı, 8.4’tür.

10- Örümcek Adam: Örümcek Evreninde

66
En iyi bilim kurgu filmleri

Başkarakter olan Miles Morales, Dünyayı kurtarmaya çalışırken yaşadığı olaylar filmde konu edilmiştir. Brooklyn ‘de doğan Miles Dünyayı kurtarmak için süper kahramanlardan yardım alır.

Yardım aldığı süper kahramanlar; Spider-Man Noir, Peter Parker, Spider-Gwen, Spider Ham‘dir. Miles yardım aldıktan sonra kamuflaj olma, zehir atma, nesne yapışkanlığı gösterme özelliklerini kazanmıştır.

En iyi bilim kurgu filmleri izle ve seyrettikten sonra puanlayabilirsiniz. Örümcek Adam: Örümcek Evresinde bilim kurgu filminin İMDb kullanıcı puanı, 8,4’tür.

9- En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2019 | Avengers: Endgame

En iyi bilim kurgu filmleri izle
En iyi bilim kurgu filmleri

Bilim kurgu filmleri sıralamasında 13. Sırada bulunan Avengers: Sonsuzluk Savaşı filminin devamı olan Avengers: Endgame 2019 senesinde yayınlanmıştır.

Bu filmde ise sonsuzluk eldiveni Thanos’un eline geçmiştir. Sonsuzluk eldiveni Tahanos’un eline geçtiği için dünya umutsuz bir hale gelmiştir. Avengers: Endgame bilim kurgu filminin IMDb kullanıcı puanı, 8,4’tür.

8- Prestiij

88
En iyi bilim kurgu filmleri

Prestij, yeni bilim kurgu filmleri arasında yerini alır. Christopher Nolan Prestij filminin yönetmenliğini ele almaktadır. İki sihirbaz arasında geçen hikâyedeki iki sihirbaz önceden beraber çalışmaktadır.

Ama sonralarda rekabet seviyesi arttığı için aralarında düşmanlık oluşur. Viktorya döneminde geçen olaylar karmakarışık bir hal alarak gerilimi de beraberinde getirir. Prestij bilim kurgu filminin İMDb kullancı puanı, 8,5’tir.

7- Terminator 2: Mahşer Günü

99
En iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri arasında Terminator 2: Mahşer Günü de yerini almaktadır. 2009 senesinde geçen hikâye James Camaron tarafından yönetilmiş ve senaryosu derlenmiştir.  Filmde üretilen Synet Robotlarına ölüm görevi verilir.

Robotların öldürmesi istenilen kişi Sarah Connor’dur. Fakat bu görev başarısızlık ile sonuçlanır. Bunun üzerine Synet robotlarından farklı bir robot üretime geçer. Bu robotun ismi T-1000 olmuştur.

Adeta yeni Terminatör olan T-1000 zaman diliminde geçmişe yollanır. Programında ise Sarah Connor’un oğlunu yani John Connar’ı öldürmesi bulunur. Bu bilim kurgu filminin IMDb kullanıcı puanı, 8,5’tir.

6- Geleceğe Dönüş

En iyi bilim kurgu filmleri
En iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri arasında Geleceğe Dönüş filmi de bulunmaktadır. Neil Canton’un yapımcısı olduğu bilim kurgu filminde isminden de anlaşılacağı gibi geleceğe bir dönüş söz konusudur. Bir gencin 1985 senesinden 30 yıl geçmişe, 1955 senesine gitmesi konu edilir. Bu geçmişe dönüş istek dışı, yanlışlıkla olan bir dönüştür.

Genç geçmişte anne ve babası ile karşılaşarak onların lisedeki halleri ile tanışmaktadır. Genç geçmişteki liseli annesinin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle babası ile annesinin evlenmesine engel olan gencin tek çaresi geleceğe gitmesidir. Geleceğe Dönüş bilim kurgu filminin İMDb kullanıcı puanı, 8,5’tir.

5- Yıldızlararası

111
En iyi bilim kurgu filmleri

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği film, 2014 yapımı bir filmdir. Filmdeki başkarakterler astronotlardır. Bir takım astronot solucan deliği içerisinden geçerler.

En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Yıldızlararası hikâyesinde solucan deliği izleyenleri şaşırtır. Bu geçişin ardından insanoğlunun yaşayabileceği bir alan arayışına girerler. Yıldızlararası bilim kurgu filminin İMDb kullanıcı puanı, 8,6’dır.

4- Yıldız Savaşları: Bölüm IV: Yeni Bir Umut

112
En iyi bilim kurgu filmleri

George Lucas’ın yönetmenliğini ele aldığı film, 1977 yapımıdır. Dijital ortam üzerinde büyük değişikliklere geçilecek serüvenin başkarakteri Luke Skywalker’dır. Luke çölde İnzivada olan biri ile tanışmaktadır.

Çölde bulunan Obi-Wan Luke’yi de yanına alarak Asi İttifakına katılır. Yıldız Savaşları: Bölüm IV: Yeni Bir Umut bilim kurgu filminin İMDb kullanıcı puanı 8,6’dır.

3- Matrix

113
En iyi bilim kurgu filmleri

Başkarakter olan Neo güzel bir kız ile tanışır. Bu kız Neo’yu başka bir dünyaya götürecektir. Bu gidecekleri dünyada Morpheus ile karşılaşacak Neo, Matrix hakkında öğrenmek istediklerine ulaşabilecek mi?

En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Matrix, 8,7 İMDb puanı almıştır. Bu puanla film, listemizde 3. Sıraya hak kazanmıştır.

2- Yıldız Savaşları: İmparator

114
En iyi bilim kurgu filmleri

Casus olmak için yapılan robotlar yardımı ile asileri ezerek hâkimiyet alamaya çalışılır. Robotlar asilerin merkezini bulurlar. Merkez öğrenildikten sonra asilere karşı harekete geçmek için yola çıkılır. Yıldız Savaşları: İmparator ( 1980) bilim kurgu filmi 8,7 İMDb kullanıcı puanı almıştır.

1- Başlangıç

115
En iyi bilim kurgu filmleri

Leonardo Dicaprio’nun başrollerini aldığı, Christopher Nolan’ın da yönetmenliğini üstlendiği film 2010 senesi yapımıdır. Başkarakter bir hırsızdır. Ama bu hırsızlık manevi bir boyutta gerçekleşmektedir.

İnsanların zihnindeki rüya anı içerisinde, önemli olan sırları çalabilen hırsız Dom Cobb, ününü herkese duyurmuştur. En iyi bilim kurgu filmleri arasında yerini alan Başlangıç filmi 8,8 İMDb puanı alarak listemizin birinci sırasında yer almaya hak kazanmıştır.

Bilim Kurgu Filmleri 2021

En iyi bilim kurgu filmleri
En iyi bilim kurgu filmleri

Her sene içerisinde bilim kurgu filmi çekilir. Dünya üzerinde bilim kurgu filmlerine yoğun bir ilgi bulunmaktadır. İşte en iyi bilim kurgu filmleri 2021:

 • Black Widow
 • Yarının Savaşı
 • Oksijen
 • Infınite
 • Görünmez Adam
 • Kaçak Yolcu
 • Space Sweepers

En iyi bilim kurgu filmleri 2020 listesi şu şekildedir:

 • Tenet
 • Proje
 • Gece Yarısı Gökyüzü
 • Sessiz Bir Yer 2
 • Aşk ve Canavarlar
 • Two Distant Strangers

En iyi bilim kurgu filmleri 2019 listesi şu şekildedir:

 • İstila Altında
 • The Silence
 • The Platform
 • I Am Mother
 • Ayın Gölgesinde
 • Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit
 • Ölümcül Labirent

En iyi bilim kurgu dizileri şu şekildedir:

 • İnto The Night
 • Van Helsing
 • V Wars
 • Another Life
 • Tribes Of Europa
 • Biohackers
 • Jupiter’s Legacy
 • Dark

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap