İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

En İyi 10 Teknik Direktör

En İyi 10 Teknik Direktör
En iyi 10 teknik direktör
+ - 0

En iyi 10 teknik direktör sizce kim? Bu listeye girebilen isimler arasında Türk teknik direktörler de var mı, birlikte inceleyelim.

Hatırlayacak olursanız 2020 en iyi teknik direktörler gündemi çokça meşgul etmişti. Tıpkı en iyi teknik direktörler 2021 listesinin 2022 senesinde de konuşulmaya devam etmesi gibi. Gerek kazandıkları maçlar, yaptıkları transferler olsun gerekse maç sonrası söyledikleri sözler olsun gündemde kaldılar. Ancak en çok da bu yolun uğruna verdikleri çaba takdire şayan oldu.

Takım ve taraftarlara göre dünyanın en iyi teknik direktörü kişisi değişebilmektedir. Fakat bazı ülkelerin teknik direktörleri adından daha da çok söz ettirebilmeyi başarmıştır. Futbol analiz şirketi IFC Stat, bir liste yaptı.

IFC Stat’ın hazırladığı listede Süper Lig’te de var olan hocaları dâhil ettiği bilinmektedir. Bu doğrultuda en iyi 10 teknik direktör listesini açıkladı. Bu listede maç kazanma oranları dikkate alınmıştır. En iyi teknik direktörler sıralaması kimleri ilk 10’a layık görmüş bakalım.

En İyi Teknik Direktörler Sıralaması

2020 en iyi teknik direktörler
En iyi 10 teknik direktör

Türkiye’nin en iyi teknik direktörleri ne yazık ki bu listede yer almıyor. Ancak yine de Türk teknik direktörleri dünya çapında adını duyurmayı başaran isimlerdendir. Bu durum da bize ayrı bir gurur sunmaktadır. Şimdi ise gelin hep birlikte dünyanın en iyi 10 teknik direktörü kimlermiş inceleyelim.

1.  Pep Guardiola – Manchester City

pep
En iyi 10 teknik direktör

51 yaşında, eski milli futbolcu ve İspanyol teknik direktörüdür. İngiltere Premier League ekiplerinden olan Manchester City takımıyla başarılara imza atmıştır. Son 4 sezonda tam 3 Premier Lig şampiyonluğu kazandı.

Guardiola ve takımdaki öğrencileri 5 aylık bir zaman diliminde 21 maçlık bir galibiyet serisi yakaladı. Bu başarı İngiltere tarihi için de güzel bir rekor oldu.

2.  Thomas Tuchel – Chelsea | En İyi 10 Teknik Direktör

en iyi teknik direktörler sıralaması
En iyi 10 teknik direktör

Alman eski futbolcu Thomas Tuchel, şu zamanlarda en iyi teknik direktörler sıralaması içerisinde yer alıyor. Öyle ki Chelsea’ye son zamanlarda en dramatik dönemlerinden birini yaşattı.

Bir sene önce Frank Lampard’ın yerine geçti ve Londra ekibini uyuşuk, durağan bir karmaşadan kurtarmaya ant içti. Takımın karmaşık bir yapıdan çıkarak yeni yapıda ve güçlü bir tempoyla devam edeceğini belirtmiştir. Dediği gibi de oldu ve takımı oynayan, iyi organize olmuş bir takıma dönüştürdü. Haliyle Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kaçınılmaz oldu.

3.  Jürgen Klopp – Liverpool

jurg
En iyi teknik direktör

Lakabı “Kloppo” olan Alman Jürgen Klopp, en iyi 10 teknik direktör arasında yer almayı başarmıştır. Eskiden kendisi de futbolcu ve aynı zamanda da futbol antrenörüydü. Deneyimlerinden yola çıkarak başarısına başarı katma yolunda ilerledi.

Premier Lig ekiplerinden Liverpool’un teknik direktörü olan Jürgen, 54 yaşındadır. Önceleri de amatör bir şekilde futbol oynamıştı. Bu zamanların kendisine katkı sağladığını düşünmektedir.

4.  Antonio Conte – Tottenham

anto
teknik direktör

İtalyan teknik direktör ve eski milli futbolcudur. Şimdilerde 52 yaşında olan başarılı teknik direktör, Inter’i çalıştırdığı dönemde Serie A’da görev yaptı. Sadece üç maç kaybeden Conte’nin öğrencileri, Milan’nı geçmiş ve Juventus’un dokuz yıllık unvanını sona erdirdi. Dillere destan bir şampiyonluğa da hak kazandı.

Tecrübeli eski milli futbolcu, en iyi 10 teknik direktör listesine girerek tutkusu kanıtladı. Halen de bu enerjiyi kaybetmeden oyuncularını motive etmeye çalışmaktadır.

5.  Hans Dieter Flick – Almanya | En İyi 10 Teknik Direktör

Hans
Dünyanın en iyi teknik direktörü

56 yaşındaki başarılı Alman eski milli futbolcu, şimdilerde dünyanın en iyi teknik direktörü unvanına adaydır. Çeşitli oyun tekniklerini bilen Flick, Bayen Münih’i çalıştırırken %83 oranında bir galibiyet yaşadı.

Yüksek enerji, yoğun baskı, ataktaki esneklik ve iyi yürütülen geçişler ile takımdaki başarısını sürdürdü. Şimdi aynı başarıyı Almanya milli takımı için yapmaya çalışmaktadır.

6.  Roberto Mancini – İtalya

roberto
En iyi 10 teknik direktör

İtalya Lesi’li olan Mancini eski milli futbolcudur. Aynı zamanda şu anda eski milli futbol takımını çalıştırmaktadır.

Başarılı teknik direktör 11 Temmuz’da Wembley’de Euro 2020 finalinde büyük bir başarı yakalı. Gianluigi Donnarumma çabasıyla penaltılarda İngiltere’yi mağlup etti ve İtalya’nın 53 yıl sonra ilk kez Avrupa Şampiyonası şampiyonluğunu elde etmesini sağladı.

7.  Diego Pablo Simeone – Atletico Madrid

diego
En iyi 10 teknik direktör

Diego Simeone, en iyi 10 teknik direktör listesinde yedinci sırayı korumaktadır. Arjantinli eski futbolcudur ve şu anda teknik direktörlük yapmaktadır. İspanya’nın en büyük takımı olan Atletico Madrid takımını çalıştırmaktadır. Kendisi tarih yazan bir oyuncu olduğu gibi aynı zamanda tarih yazan bir çalıştırıcıdır.

8.  Julian Nagelsmann – Bayern Münih | En İyi 10 Teknik Direktör

julian
En iyi 10 teknik direktör

Oldukça genç bir teknik direktör olan Nagelsmann, Bayern Münih takımını çalıştırmaktadır. Genç birisinin Bayern Münih için son derece tehlikeli bir atama olduğu düşünülse de Nagelsmann başarılı oldu.

34 yaşındaki Alman en iyi teknik direktörler 2021 listesinde de yer aldı. Öyle ki 4 – 2 – 3 – 1 dizilişini tercih etmesi onu ön plana çıkardı. Hem yaşça hem de takım gücü anlamında Alman devlerine karşı kendini kanıtladı. Korkmadığını ve her zaman yenilikçi olduğunu kanıtladı.

9.  Gareth Southgate – İngiltere

gareth
En iyi 10 teknik direktör

Birleşik Krallık Watford doğumlu Gareth Southgate, 51 yaşında ve İngiltere teknik direktörüdür. Başarılı bir futbol kariyerini geride bırakarak yerini teknik direktörlüğü başarılarına bıraktı.

Her zaman “Sandığımız kadar başarılı bir tarihimiz yok.” diyerek kendisinin en iyisini yapabilme gücüne sahip olduğunu biliyordu. Bu motto ile kariyerine devam etti.

10.      Mauricio Pochettino – Paris Saint and Germain

en iyi teknik direktörler 2021
En iyi 10 teknik direktör

En iyi 10 teknik direktör listesinin son teknik direktörü: Mauricio Pochettino! Tam adı Mauricio Roberto Pochettino Trossero olan eski futbolcu Arjantinlidir. Şimdilerde Paris Saint and Germain (PSG) takımının teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap