İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

En İyi 10 Kült Film | İzlemeniz Gereken Son Zamanların En İyileri

En İyi 10 Kült Film | İzlemeniz Gereken Son Zamanların En İyileri
En iyi 10 kült film
+ - 0

Kült film ne demek? Kült filmi özel yapan nedir? Aklınızı kurcalayan bu soruları cevaplayabilmek için araştırdık ve film severler için en iyi 10 kült film örneğini bir araya getirdik. Sinema dünyasının tartışılan bir konusu olan kült film kavramı ne olabilir?

Aslında kült; kelime anlamı “putperestlik, tarikat, mezhep, tutku, inanç, heves” gibi anlamlar taşıyan yabancı kökenli bir kelimedir. Sinemaya uyarladığımızda ise; kült kelimesi popüler kültür kapsamında filmleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Daha da açacak olursak eğer; başlangıçta çok fazla izleyiciye ulaşmayı hedeflememiş, sadece ilgisini çeken belli bir zümreye yönelik çekilen filmlerin, zamanla kemikleşmiş kitlesini daha da genişleterek çok fazla kişiye ulaşmasıdır.

Son Zamanların En İyi 10 Kült Film Listesi Nedir?

Kült film ne demek
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film örneğini sinemaseverler ile paylaşıyoruz. Hala izlemediğiniz bir film varsa, siz de en güzel 10 film listesi önerimizi dikkate alabilirsiniz. İzlerken büyük bir zevk alacağınız, bitmesini istemeyeceğiniz bu filmleri en kısa zamanda film arşivinize yerleştirmenizi gönülden tavsiye ederiz.

1.      Bollywood’dan 3 Idiots: Üç Aptal

en iyi 10 film listesi
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film listemizin ilk sırasında bir Bollywood ve Aamir Khan filmi olan en iyi Hint filmlerinden biri olan 3 Aptal yer almaktadır. Ülkesinde ve dünyada gişe rekorları kıran film her zaman izleyenlere büyük zevk vermeye devam etmektedir.

Hindistan’da geçen film, mühendislik fakültesine girmeye hak kazanmış üç gencin ailesel, çevresel ve hayat sorunlarının dışında yaşadıkları güçlü arkadaşlığı da ele alırken, bir de eğitim sisteminin doğru ve yanlışlarını da göz önüne sermektedir. Sürprizlerle dolu bu filmi tekrar tekrar izlemek isteyeceğinize eminiz.

2.      Green Mile: Yeşil Yol

4
En iyi 10 kült film

Kült film denilince akla gelen en önemli eserlerden biri olan Yeşil Yol, en iyi 10 kült film listemizin ikinci sırasında yer almaktadır. Stephan King’in aynı isimli kitabından uyarlanan bu film her dönemde oldukça yoğun ilgi görmeye devam etmektedir.

Filmin konusu ise; oldukça iri ve siyahi bir karakter olan John Coffey’in, görüntüsünden dolayı işlemediği bir suçtan cezalandırılarak, idama mahkum edilmesini konu alan son derece dramatik bir baş yapıttır.

3.      Fight Club – Dövüş Klübü

en iyi 10 kült film
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film listemizin üçüncü sırasında ise Dövüş Klübü filmi bulunmaktadır. Yine bir kitap uyarlaması olan bu filmde başrolleri Brad Pitt, Edward Norton VE Helena Bonham Carter paylaşmaktadır.

Filmin konusunda ise; iyi bir eğitim, iyi bir iş ve gelecek vaad eden bir karakter olan Chuck Palahniuk gibi ailesiz, arkadaşsız ve sosyal hayatı olmayan bir gencin nasıl bir dövüş kulübüne düşebileceğini anlatmaktadır. İzlerken akıl tutulması yaşayabileceğiniz muhteşem bir başyapıttır.

4.      The Matrix

kült film nedir
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film listemizin dördüncü sırasında The Matrix bulunmaktadır. Bilimkurgu ve aksiyon dallarında vizyona giren bu filmin başrollerinde; Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yılıdızı parlak ünlüler bulunmaktadır.

Filmin konusunu özetleyecek olursak eğer; aynı zamanda bir hacker olan bilgisayar programcısı Thomas Anderson’ın peşine takılan siyah gözlük ve siyah elbiseli adamların amacını anlatan muhteşem bir bilimkurgu filmidir.

5.      Hugo

hugo filmi
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film listemizin beşinci sırasında Hugo sizlerle. 1930’lu yıllarda, Paris Tren İstasyonunda yaşayan bir çocuğun maceralarını konu alan bu film, 3 boyutlu tarihi macera türünde bir Martin Scorsese filmidir.

6.      Tim Burton’dan Big Fish- Büyük Balık

Efsane kült filmler
En iyi 10 kült film

Efsane kült filmler denilince akla Büyük Balık filmi gelmektedir. Tim Burton’ın yeri doldurulamayacak eserlerinden biri olan bu film; babası kanser hastası olan bir adamın, babasının anlattığı ve yaşadığını iddia ettiği tüm olağan üstü anıları bir araya getirmeye çalışmasını konu almaktadır.

7.      Black Swan- Siyah Kuğu

Efsane kült filmler
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film listemizin yedinci sırasında bir görsel şölen olan Siyah Kuğu bulunmaktadır. Başrollerinde; Natalie Potman, Vincent Cassel ve Mina Kunis gibi isimlerin olduğu bu film siyah ve beyaz kuğu karakterleri için yapılan seçimlerde yaşanan olayları anlatmaktadır.

Siyah kuğu ve beyaz kuğu rollerini bir balerinin oynaması beklenmektedir. Bunun içinse iki kişi arasında yaşanan rekabet sonucunda beyaz kuğu rolüne uygun görünen balerin kendindeki karanlık yönleri keşfetmektedir.

8.      Marriage Story

 kült filmler
En iyi 10 kült film

Sekizinci sırada Marriage Story gelmektedir. Bir dram filmi olan bu filmde başrollerde; Adam Driver ve Scarlett Johanson görülmektedir. Bir erkek çocukları olan, tiyatro yönetmeni bir koca ve onun bazı oyunlarında rol alan eşinin evliliklerini nasıl sonlandırdığını konu alan gerçekçi bir sinema filmidir.

9.      12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret

Sinema tarihinin en iyi filmleri

Sinema tarihinin en iyi filmleri arasına adını yazdırmayı başarmış ve listemizin dokuzuncu sırasında yer alan film ise 12 Yıllık Esaret filmidir. Özgür bir siyahi olarak doğmasına rağmen, kaçırılıp köle olarak satılmak istenen Solomon Northup’ın 12 yıllık esaretini anlatan muhteşem bir başyapıttır.

10.  The Truman Show

En iyi 150 film
En iyi 10 kült film

En iyi 10 kült film listemizin en sonunda bulunan film ise Truman Show’dur. 30 yıldır aralıksız olarak tüm hayatı 24 saat boyunca canlı yayınlanan, fakat bundan haberi olmayan Truman’ın tuhaf bir şekilde bu gerçeği öğrenmesini konu almaktadır.

 Onun dışında herkes bunun bir kurgu olduğunu bilmektedir. Truman’ın ise annesi, babası ve hatta eşi sandığı herkes birer kurgudur. En iyi 150 film arasında olan bu ilginç bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

En iyi 10 kült film listemizin siz film izlemeyi sevenler için iyi bir rehber olacağına inanıyoruz. Hala bu filmleri izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı bilin. Şimdiden iyi seyirler!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap