İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

En Hızlı Araba Markaları Hangileri? | İlk 5 Araba

En Hızlı Araba Markaları Hangileri? | İlk 5 Araba
En hızlı araba markaları
+ - 0

En hızlı araba markaları her zaman sürat severler tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Fakat teknolojinin gelişmesi yapılan listenin de her yıl değişkenlik göstermesine sebep oluyor. Doğal olarak da arama motorlarında güncel bilgiye çok zor rastlanıyor.  Güncel olarak 2021 yılındaki dünyanın en hızlı araba markalarını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Zira bu makale kapsamında arabanın fiyatından motor gücüne kadar tüm detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. Bu bilgilerden ziyade araçların kırdığı rekorlar ve dünyadaki toplam sayıları bilgisine de erişebileceksiniz.

En Hızlı Araba Markaları ile Zaman Yolculuğu Mümkün Olabilir

En hızlı araba
En hızlı araba markaları

Neredeyse her birey zamanda yolculuk etmeyi diler, arzusu gerçek olmadığı taktirde bunu hayallerinde gerçekleştirir. Teknolojinin gelişmesi ışık hızına yakın bir hızda ilerlememizin zamanda yolculuk olasılığımızı artıracağını söylüyor. Henüz ışık hızına yaklaşamasak da bu yoldaki ilerleyişimiz başarı kapsamında nitelendirilebilir. Bir aracın yakaladığı hız çerçevesinde zamanda yolculuk yapabilme olasılığı adeta tüylerimizi diken-diken ediyor.

Fakat o hızlara şimdi erişemememiz gelecekte de erişemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Gelişim hızımız bu tarihin yakın olabileceğini belirtiyor. Makale kapsamında yer yüzünde bulunan dünyanın en hızlı araçlarını inceleme şansı elde edeceksiniz. Bu bilgiler eşliğinde hayalinizi şekillendirebilir, ulaştığımız bu fantastik hızın tadını çıkarabilirsiniz.

1-) En Hızlı Araba Markaları Arasında Lider Bugatti Chiron

Dünyanın en hızlı arabası kaç basıyor
En hızlı araba markaları

En hızlı araba markaları listesindeki ilk araç Bugatti Chiron, diğer adıyla hız canavarıdır. Bugatti denilince akıllara her zaman arabaların en kalitesi, en hızlısı ve en güzeli geliyor.

Fransız otomobil üreticisi Bugatti tarafından üretilen bu model ortadan motorlu bir spor otomobilidir. Dünyanın en hızlı arabası kaç basıyor sorusunu sahip olduğu W16 motoruyla 490KM/S hıza ulaşan Bugatti Chironla cevaplayabiliriz.

Belirtilen etkenler çerçevesinde neredeyse her araba sever bu inanılmaz araca sahip olmak istiyor. Fakat hem aracın toplam 500 adet üretilmesi, hem de fiyatı araç severlerin hayallerini altüst ediyor. Güncel fiyatıyla Bugatti Chirona sahip olmak isteyen bireyin toplam 2,7 milyon dolara ihtiyacı olacak.

2-) Koenigsegg Agera RS

Dünyanın en hızlı arabası fiyatı
En hızlı araba markaları

Dünyanın en hızlı araba sıralaması Koenigsegg Agera RS ile devam ediyor. Bugatti markasına benzer şekilde bu araç da orta motorlu spor otomobilidir. 2010 yılında Bugatti Chironun kırdığı saatte 431KM/S rekorunu Koenigsegg 2017 yılında 447 KM/S hızla geçerek kayıtlara geçmişti. Araç günümüze kadar da bu başarısı ile hatırlanarak sürat sevenlerin hayallerini şekillendiriyor.

Aracın fiyatı ise en hızlı araba markaları listesinden Bugatti Chironun fiyatından çok az seçiliyor. Dünyanın en hızlı arabası fiyatı listesinde ikinci olarak toplam 2,5 milyon dolar ücrete tabi tutuluyor. Ayrıca bu fiyat kapsamında olması doğal olarak toplam sayısını da etkiliyor. Şu an dünyada Koenigsegg Agera RS modelinden sadece 25 adet mevcut.

3-) Hennessey Venom GT

dünyanın en hızlı arabası
En hızlı araba markaları

En hızlı araba markası listesindeki üçüncü sırada Hennessey Venom GT ile karşılaşıyoruz. Dünyanın en hızlı arabası Bugatti Chironu Hennessey Venom 2011 yılında saatte 435 KM/S sürate ulaşarak geçmiştir.

Ancak başarısının kayıtlara geçmesi için aynı hızda bir kere daha geri dönüş yolunu ilerlemesi gerekiyordu. Buna izin vermeyen Havaalanı Hennessey Venom GT-nin bu başarısının Guinness’in rekorlar kitabına düşmesine engel olmuştur.

Sadece 2,7 saniyede 100 KM/S hıza ulaşan bu hız canavarı 13,63 saniyede 300 KM/S hıza ulaşıyor. Her sürat severin hayali olan bu araba ise diğerlerinden farklı olarak sadece 1,2 milyon dolara piyasaya sunulmuştur. Eğer bu fiyata arabaya sahip olmak istiyorsanız hızlı olmanızda fayda var çünkü araçtan sadece 24 adet üretilmiş.

4-) Bugatti Veyron Bernar Venet

0-100 en hızlı araba
En hızlı araba markaları

Dünyanın en hızlı otomobil markası sorusunu Bugatti Veyron canavarı olarak cevaplandırabiliriz. Araçların 0-100 hızlanma süreleri baz alınırsa 0-100 en hızlı araba olarak Bugatti Veyronu gösterebiliriz. Zira Hennessey Venom GT-den farklı olarak Bugatti Veyron 0-100 KM/S hıza 2,6 saniyede ulaşabilmektedir. Bu da aracı başlı başına bir sürat makinası haline getiriyor.

Aracın ulaşabileceği maksimum hız 374 KM/S -dir. Bugatti ile Fransız ressam Bernar Venet arasında anlaşma sonucu üretilen bu araç toplam 1,46 milyon avro değerinde. Sağladığı kısa süredeki inanılmaz hızı onu değerli kılmakla kalmıyor aynı zamanda üretilmesi zor olan bir makine haline getiriyor. 2021 yılı güncel olarak dünyada toplam 150 adet Bugatti Veyron Bernar Venet bulunmaktadır.

5-) SSC Ultimate Aero

en hızlı kalkan araba
En hızlı araba markaları

2007 yılının en hızlı araba markası unvanını alan SSC Ultimate Aero hala bazı özellikleri ile sürat severlerin favorisi. Bu araç SSC North Amerika tarafından 2006-2013 yılları arasında devrinin şartlarına göre büyük beklentiler eşliğinde üretilmiştir.

2007 yılında saatte 412 KM/S hıza ulaşarak ise bu beklentileri karşılamıştır. Ayrıca bu hıza ulaşarak en hızlı kalkan araba unvanını da kazanmıştır. Fakat 2010 yılında Bugatti Veyronun bu rekoru kırması SSC Ultimate Aeronun ilk sırayı devretmesine sebep oldu.

Yukarıda belirtilen araçlardan farklı olarak SSC Ultimate Aero 0-100 KM/S hızına 3,4 saniyede çıkabiliyor. En hızlı araba markaları listesinin 5-ci sırasında yer alan SSC Ultimate Aero fiyatı özellikleri baz alınarak toplam 750.000 dolar şeklindedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap