İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

En Çok Tüketilen 4 Bitki Çayları ve Faydaları

En Çok Tüketilen 4 Bitki Çayları ve Faydaları
Bitki çayları ve faydaları
+ - 0

Bitki çayları ve faydaları saymakla bitmez. Doğanın bize bahşettiği muhteşem güzellikte görünüm, koku ve lezzeti ile hayatımızın vazgeçilmezi olan bitki çayları ve faydaları ile birçok derdimize derman buluyoruz. Bitki çayları çoğu alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır.

Zayıflatan bitki çayları, gençleştiren, iştah açan, öksürüğe iyi gelen, bağışıklık güçlendiren ve dinçleştiren bitki çayları gibi birçok alanda karşımıza çıkan, aşırıya kaçmadan, doğru yöntemlerle içilmesi gereken bitki çayları vardır. En faydalı bitki çayı hangisidir ve hangi bitki çayı neye iyi gelir gelin birlikte bitki çayları isimleri resimli bir şekilde görelim.

İçindekiler

Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki çayları ve faydaları
Bitki çayları ve faydaları

Faydası olduğu kadar, aşırıya kaçıldığında ve yanlış şekilde demlendiğinde bitki çaylarının yan etkileri ile de karşılaşabiliriz. “Bitki çayları zayıflatır mı?,  Bitki çayları adet düzensizliğine iyi gelir mi?” gibi sorulara en doğru cevabı profesyonel unvan kazanmış kişiler verecektir. Unutmayın ki; uzman tavsiyesi ve tarifi olmazsa bitki çayları zararları ile karşılaşılması ihtimali yüksektir.

Yine de; doğru bir şekilde kullanıldığında bitki çayları ve faydaları saymakla bitmeyecektir. Cilt problemlerinden, iç hastalıklara, kilo problemlerinden, mevsimsel hastalıklara, daha sayabileceğimiz birçok probleme çözüm olarak bitki çayları ve faydaları göstermemiz mümkündür. Organik ve doğal yöntemlere yönelim son zamanlarda artış göstermektedir. Gelin bitki çayları isimleri ve faydaları nelermiş görelim.

1-Ihlamur

3 2
Bitki çayları ve faydaları

Ihlamur; ıhlamurgiller familyasina ait olan ve yaklaşık 40 farklı türü bulunan bir bitki türüdür. Ancak; bu 40 farklı türden yalnızca 2 tanesi tedavilere destek amaçlı kullanıma uygundur. Bu iki tür ise; büyük yapraklı yaz ıhlamuru ve Avrupa ıhlamurudur. Bahsedilen iki tür dışındaki ıhlamurları tedavi amaçlı tüketmek sağlığa pek uygun değildir.

Ihlamur ağacının yaprakları ve çiçekleri toplandıktan sonra kurutulur. Kurutulan çiçek yaprakları suda kaynatmak yanlış bir demleme yöntemidir. Ihlamur; siyah çay demler gibi kaynamış suya atılarak 10 dakika bekletilir, demlendikten sonra tüketilir. Ihlamurun faydaları arasında;

 • Ateş düşürmek,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 • Balgam söktürücü,
 • Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarını iyileştirici özellikleri var diyebiliriz.

2-Rezene

4 2
Bitki çayları ve faydaları

Rezene, maydanozgiller familyasından gelen şifalı bir bitki türüdür. Yemeklere katılarak hoş bir koku vermesiyle de bilinen rezene, aynı zamanda demlenerek çay olarak da tüketilir. Rezene Akdeniz bölgesi bitkilerindendir ve Anadolu’da “arapsaçı” olarak da bilinmektedir. Rezene çayı son zamanlarda emziren anneler için süt artırıcı, gaz problemli bebeklerde gaz giderici olarak kullanılmaktadır.

Rezene çayı için kurutulan rezene yaprakları ya da rezene tohumları kullanılabilir. Kaynayan suyun içine, ezilen rezene tohumları ya da direk yaprakları konularak 2 dakika daha kaynatılır ve altı kapatılır. 5 dakika dinlendikten sonra, soğuması beklenmeden tüketilir. Rezene çayının faydaları ise;

 • Baş ağrısını azaltır.
 • Anne sütünü artırır.
 • Bebeklerin gaz sancılarını azaltır.
 • Gözlerdeki şişliği giderir.
 • Regl sancılarını azaltır şeklinde sıralanabilir.

3-Papatya

5 2
Bitki çayları ve faydaları

Güzel görüntüsü ve hoş kokusu ile en çok tercih edilen çiçeklerden biri olan papatya, aynı zamanda bitki çayı olarak da tüketilmektedir. Kurutulan papatya çiçekleri kullanılarak hazırlanan papatya çayının mucizevi birçok faydası bulunmaktadır. Saç bakımından, cilt bakımına, enfeksiyondan, kramplara kadar birçok yerde tedavi amaçlı karşımıza çıkmaktadır.

Diğer çaylar gibi papatya çayını demlerken de yöntemini iyi bilmek gerekir. Kaynamış suyun içine atılan birkaç kurutulmuş papatya 2-3 dakika daha kaynatılarak demlenir ve afiyetle içilir. Papatya çayının sayısız faydalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uykuya yardımcı olur.
 • Kanseri önler.
 • İltihabı azaltır.
 • Diyabeti yönetir.
 • Stresi azaltır.
 • Saç bakımında kullanılır.

4-Adaçayı

6 1
Bitki çayları ve faydaları

Adaçayı, ballıbabagiller ailesinden gelen aromatik ve tıbbi bir bitki türüdür. İlaç sektörünün en çok kullanılan bitkisi olan adaçayı, bitkisel olarak da birçok derde deva olmaya devam etmektedir. Orta Doğu ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bir bitki türü olarak, adaçayı ülkemizde de yaygın bir şekilde yetiştirilir. Tütsü olarak da kullanılan adaçayının, ortamın enerjisini temizlediği ve yenilediğine inanılır.

Suya konulup kaynatılarak demlenen adaçayı birçok derde deva olmaktadır. Çay olarak tüketiminin yanı sıra, aromatik olmasında dolayı; parfüm, sabun, krem yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Saymakla bitiremeyeceğimiz adaçayının faydalarını;

 • Yara iyileştiricidir,
 • Ter önleyicidir,
 • İdrar söktürücüdür,
 • Cilt bakımında kullanılır,
 • Deri çatlaklarının iyileştirilmesinde faydalıdır,
 • İltihap oluşumunu engeller,
 • İshal oluşumunu engeller şeklinde sıralayabiliriz.

Bitki çayları ve faydaları konulu bu yazımızda, sayısız bitki arasından ele aldığımız sadece birkaç bitkinin faydalarından bahsettik. Ancak, unutulmaması gerekir ki; her şeyde olduğu gibi bitki çaylarının tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir. Uzman önerisi ve tarifi ile tüketmek her zaman tercih edilmelidir. Bitki çayları ve faydaları yanında zararlarını da bilmekte fayda vardır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap