İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

En Çok Kazanan Meslekler 2022

En Çok Kazanan Meslekler 2022
en çok kazanan meslekler
+ - 0

Değişen hayat şartları ile birlikte en fazla merak edilen konuların başında da en çok para kazandıran mesleklerin hangileri olduğu konusu geliyor.

Elbette her işin farklı bir zorluğu olabileceği gibi aynı zamanda işi sevmek de meslek seçiminde en önde geliyor. Meslek seçerken bütün bunları göz önünde bulundurarak hem sevdiğimiz hem de verdiğimiz emeğin karşılığını alabilmek adına en çok kazanan meslekler 2022 nedir bu makalemizde inceleyeceğiz.

1.      Noter

en çok kazanan meslekler ve maaşları
en çok kazanan meslekler ve maaşları

Listemizin ilk sırasında Noterler yer almaktadır. Noterler aldıkları maaş ile yapılan son araştırmalarca en çok kazandıran meslek olmaktadır.  Noterlerin belli başlı görevleri bulunmaktadır. Bunlar; farklı dillerden çevrilen belgelerin kontrolünü yapmak, araba satış işlerinde ve gayrimenkul işlerinde sözleşme hazırlamak, belli başlı yazılı belgelere imza ve mühür işlemini onaylamak, kanunen uygun işlemlerde örnek veya aslını çıkarmaktır.

En çok kazanan meslekler listemizde kazançları farklı hususlara göre de değişkenlik gösteren Noterler, aylık ortalama 40.000 TL maaş almaktadırlar.

2.      Yazılım Mühendisliği

3 1
en çok kazanan meslekler ve maaşları

Yazılım Mühendisliği ise listemizin ikinci sırasında yerini alır. Yazılım Mühendisleri, yazılım için yapılan tasarımı incelerler. Bunu programlama dili ile yapmaktadır.  Buna benzer birçok görevleri bulunmaktadır.

Yazılım Mühendisliği maaşları ise ortalamaya göre 20.000 TL ile en çok kazanan meslekler ve maaşları arasında ilk sıralardadır.

3.      Eczacılık

4
dünyada en çok kazandıran meslekler

Eczacılık mesleği de birçoğumuzun bildiği gibi çok sık tercih edilen mesleklerden birisidir.  Eczacılık mesleği, tıbbi ilaçların tedarikini sağlamak amacı güder. Eczacılıkta tıbbi ilaçların tedariki yasal olarak yapılmakla birlikte doktorların vermiş oldukları reçetelerin uygun olması durumunu da göz önüne alırlar.

Bu ve bu gibi görev ve sorumlulukları olan eczacılık mesleğinin kazancı ise, ortalama 17.960 TL olarak açıklanmıştır.

4.      Avukatlık

5
dünyada en çok kazanan meslekler

Yine birçoğumuzun bildiği gibi Avukatlar da elde ettikleri kazanca göre dünyada en çok kazanan meslekler sırlamasında önlerde bulunmaktadır.  Belli başlı durumlara göre ise avukatların kazançları da değişmektedir.

Avukatlar, belli anlaşmazlık ve problemlere yasal yöntemler ile çözüm sunarlar.  Avukatların, davaların takip ve işlemini yapmak, gerekli görüldüğü durumlarda hukuki görüş bildirmek, kurum ya da kişilerin menfaati için tedbir almak ve bu esaslar doğrultusunda doğru ve güvenilir sözleşme ya da anlaşma yapılmasını sağlamak gibi temel görevleri bulunur.

Avukatlık mesleğinin maaşları ise son açıklamalara göre 16.549 TL‘dir. 

5.      Pilot

6
En çok kazanan meslekler

Pilotlar, genel anlamda uçakların güvenli ulaşımını sağlamakla görevli kişilerdir. Uçakların ulaşımı için gerekli iki pilot bulunur. İlk pilot kaptan diğeri ise hava trafik kontrolü ile iletişim kuran kişidir. Bazı durumlarda ise üçüncü ve dördüncü pilot da uçuşta görev alır.

En çok kazanan meslekler gurubunda yer alan pilotlar, aylık olarak en az 20.350 TL ile ortalama 40.580 TL arasında kazanç elde etmektedirler.

6.      Uzman Doktor

7
dünyada en çok kazanan meslekler

Doktorların uzman oldukları alanlara göre farklı görev ve sorumlulukları vardır. Her doktor bulunduğu uzmanlık alanına göre poliklinik hizmeti vermektedir.  Uzman Doktorlar hastalara tıbbi işlem uygulamak, bu işlemi hastalığın gerektirdiği yöntemleri hastaya bildirmek, hastalığın ne olduğuna dair bir tanı koymak ve bunun gibi birçok görevleri vardır.

Uzman Doktor da dünyada en çok kazanan meslekler grubunda yer alır. Uzman doktorlar, ortalama 13.230 TL maaş almaktadırlar.

7.      Yönetim Danışmanı

8
Yönetim danışmanı maaşı

Listemizin sonlarına gelirken Yönetim Danışmalığı mesleği de günümüzde yaygın meslekler arasındadır. Yönetim Danışmanı, sorumlu oldukları firmaları yükseltmek ve değerini artırmak gibi temel sorumluluğa sahiptir. İşletme ile birlikte gerekli olan diğer alanlarda da uzmanlıklarını sergilerler. Genel anlamda sorunların çözümü, ürün geliştirme ve de verim artırmayı amaçlarlar.

Yönetim Danışmanları da diğer meslek guruplarını takip ederek en çok kazanan meslekler gurubundadır.  Yönetim Danışmanı aylık ortalama 10.790 TL maaş almaktadırlar.

8.      Petrol Mühendisliği

9
En çok kazanan meslekler ve maaşları

Petrol mühendisliği, yer altı kaynağını araştırıp bularak buna dair gerekli proje geliştirirler. Ayrıca lojistik araç belirlemek de görevleri arasındadır. En verimli olan kaynak neresi ise onu bularak uygun yöntem belirlerler. Bu iş için çalışacak tekniker ve işçilerin sevkini ya da idaresini yaparlar.

En çok kazanan meslekler ve maaşları listemizde Petrol Mühendisleri,  aylık ortalama 15.060 TL maaş almaktadırlar.

9.      Yeminli Mali Müşavir

10
en çok kazanan meslekler

Listemizin ilk sırasında Yeminli Mali Müşavir yer almaktadır. Yeminli Mali Müşavirler,  çalışmakta oldukları şirketlerin düzen ve belgelerin sorumluluğunu üstlenirler.  Şirketin finans kayıtlarını denetlemek, vergi ve de beyannameleri devletin yerine tasdik etme gibi görevleri vardır.

Yeminli Mali Müşavirler,  bütçe yönetimi, müşteri çekme, ticari işlem, şirketin bütün sistemlerini kontrol altında tutma, risk analizini hazırlayarak gerekli finansal rapor tutmak gibi belli başlı sorumlulukları taşırlar.

Son paylaşılan verilere göre bu meslekte çalışanlar aylık ortalama 27.060 TL ile 42.520 TL arasında maaş alarak en çok kazanan meslekler grubunda yerini alıyor. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap