İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Elektronik Sistem ile 2. El Otomobil Satışı Nedir?

Elektronik Sistem ile 2. El Otomobil Satışı Nedir?
Elektronik Sistem
+ - 0

Otomobil satışları Türkiye’de en çok sorunun çıktığı ticaret kollarından birisi. Özellikle dolandırıcılık, hak gaspı ve aracın saklanan kusurları nedeniyle birçok insan mağdur durumuna düşüyor.

Ticaret Bakanlığı yeni yaptığı düzenleme ile 2. El otomobil satışlarında elektronik sistem getirdiğini duyurdu. Bu sisteme göre aracın satış bedeli ile mülkiyeti eş zamanlı olarak el değiştirecek.

Elektronik Sistem Yönetmeliğinin Detayları Nelerdir?

e
Elektronik Sistem

Sürekli yükselen fiyatlar, araçlar için yapılan stokçuluk ve dünya genelinde yaşanan çip krizleri nedeniyle Ticaret Bakanlığı farklı düzenlemelerle ikinci el otomobil sektörü için yeni düzenlemelere başladı. En son çıkarılan yönetmeliğe göre satışlarda artık elektronik sistem kullanılacak.

Otomobil satışlarında havale ya da EFT kullanılarak otomobilin satış fiyatı anında satıcıya geçecek ve mülkiyet de karşı tarafa geçmiş olacak. Bu sistem özellikle otomobil sektöründe sıklıkla meydana gelen dolandırıcılığın da önüne geçebilecek.

Yönetmelikte ayrıca ikinci el otomobil satışında kullanılan yetki belgesi için zorunlu tutulan iş yeri açma ve çalışma ruhsatının olması şartlarını kaldıracak. Bununla birlikte konkordato başvurusunda bulunmuş olan işletmeler yetki belgesi için başvurabilecek. Yetki belgesinde istenen liseden mezun olma şartı ilköğretim olarak da değiştirilmiş olacak.

Eş Zamanlı Değişim Sistemi Nasıl Olacak?

d
Elektronik Sistem

Şu an için uygulanan sistemde araç bedelinin nakit olarak verilmesi halinde anında eş zamanlı değişim sağlanabiliyor. Yapılan düzenleme ile elektronik sistem aracılığıyla yapılan ödemeler ile bu değişim yapılabilecek. Alıcı kimliğine bürünmüş olan pek çok dolandırıcı, aracın satış fiyatını EFT olarak gönderip satış gerçekleştikten sonra EFT emrini iptal ediyor.

Daha sonra ortalıktan kaybolan dolandırıcılar pek çok mağduriyetin de müsebbibi. Ancak uygulanacak olan elektronik sistem sayesinde alıcının göndermiş olduğu satış tutarı mülkiyet gerçekleşinceye kadar bloke ediliyor. Böylelikle de alıcının EFT emrini iptal etmesi mümkün olmaz. Bu sistemde alışverişin tamamlanması satıcının hesabına paranın geçmesiyle mümkün oluyor.

Yönetmelikle Ekspertiz Raporu Süresi Değişiyor!

f
Elektronik Sistem

Daha önceki uygulamada ikinci el otomobil ya da arazi taşıtı gerçekleştiren işletmeler için son 3 gün içerisinde düzenlenmiş ekspertiz raporu şartı bulunuyordu. Yapılan düzenleme ile bu süre 10 güne çıkarılıyor. Ayrıca yapılan düzenlemeyle yönetmeliğe aykırı davranışlarla ilgili verilen para cezası yerine bir defaya mahsus olmak şartıyla uyarı cezası verilecek.

Düzenlemeyle ikinci el otomobil satışı yapan işletmeler için kanuna aykırılık tespit edilince ödeme gücü ve ekonomik durumları da gözetilerek para cezasına çarptırmadan önce uyarı yapılabilecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap