1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler

Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler
0

Ege bölgesinde gezilecek tatil yapılacak ve kafa dinlemek için bir hışımla evden çıkmanıza neden olacak onlarca sebep var. Gerek doğa güzellikleri gerek deniz, kum, güneş gerek çekici yaşam standartları.. Ülkemizin turistik bölgeleri sıralamalarında önde gelen bölgelerden biri olarak ön plana çıkar. Zira ege bölgesinde gezilecek yerler

Ege bölgesi, yıllık turist ağırlama sayısında en fazla nüfusa sahip bölgelerin başında gelmektedir. Bunun en temel nedenlerinden biri Ege bölgesinde gezilecek yerler oldukça fazla olmasıdır. Bu nedenle tarihe tanıklık etmiş ve günümüze kültür mirası olarak kalmış olan bölgedir. Ayrıca ülkemizin turizm kaynaklı en büyük gelir getiren bölgesi arasındadır.

Her Yönüyle Muhteşem Ege Bölgesi

ege bolgesi gezilec ek yerler

Türkiye’nin en gözde, en dikkat çekici bölgelerinin başında Ege Bölgesi gelmektedir. Bu yüzden her mevsim yaşamaya elverişli şartları, muhteşem doğası ve geçmişin izlerinin en net görüldüğü bölgelere turist yağmaktadır. Ayrıca Ege bölgesinde gezilecek yerler bakımından zengin bir yapıya sahiptir.

Bölge birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Sonuç olarak tatilini Ege Bölgesinde yapmak isteyenler, deniz ve güneşe doyabilirsiniz. Ayrıca bir yandan da bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşacaklardır.

1.      Tarihi Kucak Açan EFES

ege bolgesi efes

Ege Bölgesi denildiğinde birçok kişinin ilk aklına gelen yer Efes’tir. Ve İzmir’in Selçuklu ilçesine bağlı olup ve birçok medeniyete ev sahipliliği yapmıştır. Aynı zamanda ilk olarak Milattan Önce 6000’li yıllarda kurulmuştur. Bu yüzden Ege bölgesinde gezilecek yerler denildiğinde akla ilk Efes’in gelmesi, bölgenin birçok döneme tanıklık etmesinden kaynaklanmaktadır.

UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi ‘ne girmiştir. Ayrıca Efes, 2015 yılına gelindiğinde Dünya Mirası olarak tescillenmiştir. Ayrıca Efes’e en büyük ünü kazandıranlardan biri de Artemis Tapınağıdır. Bilindiği üzere Artemis Dünyanın Yedi Harikası içerisinde yer almaktadır.

Efes’in Ege Bölgesi’nin sahil kesiminde yer alması, burayı önemli liman şehirlerinin başında gelmesine olanak sağlamıştır. Bu yüzden Şehir ilk kurulduğu zamanlar Hıristiyan Konseyinin yeri olmasına rağmen 263 yılında Got’lar tarafından yıkılmıştır.

Efes, Neolitik dönem, Helenistik dönem ve Roma döneminde önemli şehirlerin başında gelmiştir. Bu dönemlerde önemli eserler ve yapıtlar baş göstermiştir. Ayrıca Bunlar; Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Ashab-ı Keyf ve İsa Bey gibi bazı yapıtlardır. Halbuki bu yapıtların yanında birçok eser daha vardır. Ancak bilinen isimler bunlardır.

2.      Tarihin İzinde Bergama Antik Kenti

ege bolgesi bergama

Tarihin izlerinin daha net görülüp hissedilebildiği Bergama Antik Kenti, İzmir’in Bergama ilçesinde yer almaktadır. Dolayısıyla doğa severlerin ve tarih meraklılarının tatil rotası olmasının en büyük nedeni, muhteşem doğasıdır. Bu yüzden her derde dava şifalı suları ve birçok önemli eserin bu bölgede yer almasıdır.

Bergama Antik Kentinin tarihine bakıldığında Orta Çağda önemli bir yerleşim alanı olduğunu söylemek mümkündür. Öyle ki bu şehrin geçmişi 8500 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu nedenle günümüzde yapılan arkeolojik kazılar ve araştırmalar yapılmıştır. Sonrasında o dönemde nasıl bir yaşam tarzı benimsendiğine dair birçok önemli parça bulunmuştur.

Sağlık alanında da birçok yeniliğin öncüsü Bergama’dır. Ayrıca Tıp alanında kullanılan birçok aleti ilk kullanan şehir olmuştur. Bergama Antik Kenti, tarihi dokusu nedeniyle Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında en üst sırada yer almaktadır. Ayrıyeten her yıl gerek yurt için, gerekse yurt dışı birçok misafiri ağırlamaktadır.

Bergama yıllar öncesinde de sağlığın ön planda olduğu şehirler arasında yer almıştır. Üstelik Asklepion, antik dönemde hastalara şifa dağıtmak için kullanılan önemli merkezlerden biri olmuştur. Bergama; Akropol, Bergama Müzesidir. Hatta Kızıl Avlu ve Kozak Yaylası Ege bölgesinde gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden olmaktadır.

3.      Yavaş Şehir Seferihisar

sefherihisar

Yavaş şehir olarak bilinen Seferihisar, İzmir’in kıyısında yer alan bir şehirdir. Ayrıca Tarihe ait önemli eserleri barındıran şehri turunçgil cenneti niteliğindendir. Seferihisar’da yetiştirilen turunçgillerin gerek ülkemizde, gerekse tüm dünyada satışı gerçekleştirilmektedir. Bu bölgede yerleşik yaşam 3000 yıl önce başlamış ve günümüze kadar gelmiştir.

Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında yer almasının yanında ayrıca diğer bir dikkat çekici özelliği bu şehirde yaşamın oldukça yavaş olmasıdır. Yani araçların sayıca az olduğu Seferihisar, bisikletlerin çok olarak kullanıldığı bir şehirdir.

Bu şehre gelenlerin köy yaşamını en içten yaşaması muhtemeldir. Zira sokak aralarında köylülerin satmış olduğu doğal ürünler bulunmaktadır. Sonuç olarak durum da yerli yabancı birçok kişi tarafından yoğun bir talep görmektedir. Ayrıca Seferihisar’a gelenlerin görmeden girmemesi gereken bazı yerler vardır ki, bu yerlerin başında Dionysos Tapınağı gelmektedir.

İzmir’de gezilecek yerler arasında Seferihisar’ın tarihini daha yakından görmek isteyenler Teos Antik Kenti ziyaret edebilir. Zira geçmişin izlerini daha yakından görebilme imkanına sahip olacaklardır. Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında Seferihisar’ında önemli payı olmaktadır.

4.      Sütuven Şelalesi

ege bolgesi gezileck yerler sutuven

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Sütuven Şelalesi diğer adıyla Hasanboğuldu’dur. Zira tüm dünyaya nam salan zeytinyağlarıyla ünlü bir şehirdir. Doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ayrıca bu şehir de piknik yapmak çok keyiflidir.

Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında mutlaka gidilmesi gereken Sütuven Şelalesi, konum olarak oldukça kolay bir yerdedir. Merkez itibariyle gerekli tabelaları izleyenler buraya kolay bir şekilde ulaşacaklardır.

Şelalenin en büyük özelliği çıkardığı ses ve muhteşem görüntüsüdür. Ayrıca şelalesinin çıkardığı sesi çok uzaklardan duymak mümkündür. Doğa tutkunları yanı sıra fotoğraf çekme meraklılarının da yoğun ilgi gösterdiği şelale koruma altına alınmıştır.

5.      Farklı Mimarisiyle Şirince

sirince

İzmir’in Selçuklu ilçesine bağlı olan Şirince geçmişe ev sahipliği yapan önemli şehirlerdendir. Şehrin geçmişi Milattan Sonra 5. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu nedenle Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında yer almasının nedeni kıyametin bu bölgede kopmayacağı inancıdır.

Bu inancı benimseyenler Şirince’ye akın etmiştir. Özetle buranın kalkınmasına önemli katkı sağlamıştır. Ayrıca köy mimari olarak farklı bir yapıya sahiptir. Burayı farklı kılan, evlerde asma balkonların olması, mutfak ve kilerin bodrum katta kullanılması olmaktadır.

Köyün en büyük gelir kaynağını turizm oluşturmaktadır. Bu yüzden köylüler tarafından üretilen birçok ürün vardır. Daha sonrasında turistlerin dikkatini çekmekte ve bu yönde bir alışveriş gerçekleştirilmektedir. Köyün diğer köylere göre farklı olması fotoğraf çekmek isteyenlerin bu bölgeyi sık kullanmasını sağlamaktadır. Turizm rotası içerisinde Şirince, Ege bölgesinde gezilecek yerler de, ilk sıralarda yer almaktadır.

6.      Volkanik Şehir Kula

ege bolgesi gezileck yerle kula

Volkanik şehir veya yanık şehir olarak da bilinen Kula, Manisa ilinin tarihe tanıklık eden en önemli şehirlerinden biridir. Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında mutlaka olması gerek şehirde bazı ilginç durumda mevcuttur.

Kula’nın en dikkat çeken özelliği bu bölgede hiç ağaç olmamasıdır. Yangından çıkmışçasına her yer küldür ve çevre siyah bir renge sahiptir. Buna rağmen bölgede tarihe damga vuran evleri sık sık görmek mümkündür. Dolayısıyla Kula’nın yanık şehir olarak adlandırılmasındaki etken bölgede yer alan volkanik tepelerdir.

Bunun yanı sıra önemli türbeleri de içerisinde barındıran şehir, önemli bir kaplıca cenneti olma özelliğine de sahiptir. Bu yüzden hastalığına çare bulmak isteyen milyonlarca yerli ve yabancı turist, her yıl burayı ziyaret ederek Ege bölgesinde gezilecek yerler olması adına tavsiyelerde bulunmaktadır.

Konum olarak bakıldığında Kula etrafı yüksek tepelerle çevrili bir şehirdir. Bununla birlikte bölgede yer alan en yüksek yer Umurbaba Dağı’dır. Bunun yanında Gediz Akarsuyu bölgeyi önemli kılan ve Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında yer almasını sağlayan önemli akarsuların başında gelmektedir.

7.      Tarihin Şehri Assos

assos

Sakin hayat sürmek isteyenlerin Ege bölgesinde gezilecek yerler dendiğinde aklına ilk Assos gelmektedir. Çünkü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan şehir, birçok doğal güzelliği bir arada barındırmasının yanında yazları çok sıcak olmayan bir şehirdir.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin en önemli rotalarından olan Assos, henüz keşfedilmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliği içerisine almaktadır. Ayrıca tarihe ait önemli izleri taşıyan Assos, Orta Çağ’da terk edilen bir bölge olmuştur.

Amerikalılar tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda kentin tarihi gün yüzüne çıkmıştır. Bu nedenle Assos, faaliyet gösterdiği yıllarda bulunulan bölgede en önemli liman kentlerinden biri olmuştur. Ayrıca Antik çağın önemli düşünürü Pavlus bu şehri yerinde inceleyerek burayı Hıristiyanların kutsal saydığı bir yer olarak kabul etmiştir.

Ege bölgesinde gezilecek yerler denildiğinde başı çeken şehir, tarih turizmini doyasıya yaşamak isteyenlerin en önemli uğrak mekanlarından biri olmaktadır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist buraya gelerek buranın tarihi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaktadırlar.

8.      Muhteşem Doğasıyla Ayvalık

ayvalik

Ege Bölgesinde Balıkesir bölgesinin önemli ilçelerinden biri olan Ayvalık, günümüze turizm denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başında yer almaktadır.Öte yandan muhteşem doğasıyla Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında olan şehirlerden biridir.

Şehrin en büyük özelliği geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıdır. Osmanlı dönemine de tanıklık eden şehir, 1772 yılında ilk kez Ayvalık adını almıştır. Eski zamanlarda Rumların önemli yerleşim alanı olmakla birlikte, gayrimüslimlerin daha sık yaşadığı bir yer olmuştur.

Bölgede Akdeniz ikliminin hüküm sürmesi, yazları buranın vazgeçilmezler arasında yer almasını sağlamıştır. Kışların ılık geçtiği şehirde bazı adaların yer alıyor olması Ege Bölgesini kışın ziyaret etmemiz içinde bir sebep olacaktır.

Ayvalık içerisinde birçok adayı barındıran önemli şehirlerden biridir. Bu adaların hemen her birinin kendine özgü bir hikayesi ve özelliği bulunmaktadır. Bölgede bulunan adaların en büyüğü ise Alibey Adası veya herkesin bildiği ismiyle Cunda Adası’dır.

Alibey Adası’nın en büyük özelliği ise, 1995 yılı itibariyle, Ayvalıkta yerleşime açık tek ada olmasıdır. Bu ada dışındaki tüm adalar milli park nitelinde olup yerleşim yasak hale getirilmiştir. Adalar da kendi içerisinde birçok tarihi yapıyı içerisinde barındırmaktadır. Bu yapıların başında Tımarhane Adası gelmektedir.

Ayvalık’a Ege bölgesinin doğal güzelliklerine başka bir hava katmıştır. Her yıl milyonlarca turist bölgeye gelmektedir. Bölge son zamanlarda daha çok emekli kesimin uğrak mekanları arasında yerini almaktadır.

9.      Berraklığıyla Ünlü Azmak Çayı

amak cayi morleva

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı alanda yer alan Azmak Çayı, Ege’de gezilecek 10 güzel kasaba arasında yer alır. Dolayısıyla güzelliği ve tertemiz çayıyla oldukça dikkat çeken bir yerdir. Ege bölgesinde gezi rehberi listemizde arasında mutlaka gidilmesi gereken bu yer, muhteşem doğasıyla oldukça ilgi gören bir yer olmaktadır.

Çay üzerinde tekne ile gezinti yaparak çayın berraklığını daha yakından görmek mümkündür. Çayın kenarında yer alan restaurant ve cafeler, birbirinden leziz yemekleri tatmak isteyenlerin gelmiş olduğu mekanlar arasında yer almaktadır.

Taze tutulan balığın lezzetini Azmak Çayı kenarında bulanlar, bu lezzeti tatmak için daha sonra tekrar bu bölgeye gelmektedirler. Çayda bi çok canlı türü yaşamakta olup, çayın berraklığı düşünüldüğünde bu canlıları oldukça net bir şekilde görmek mümkün olmaktadır. Spor tutkunlarının da vazgeçilmezleri arasında olan bölge, Ege Bölgesi’nde gezi rehberi listemizde arasında dikkat çekici bir yere sahiptir.

10.  Sessiz Sakin Bir Köy Çamlıbel Köyü

camlibelkoyu morlevha

Çamlıbel Köyü, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan doğal güzellikleriyle ünlü bir köydür. Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında olmasının nedeni doğa yürüyüşlerinin yapılmasına olanak sağlaması ve hiçbir yerde bulunmayan temiz havasıdır.

.Muhteşem doğası ile sizleri şehrin kirli havasından uzaklaştıracaktır. Ayrıca size huzur verecek ve içinizi yeşertecektir. Ağaçlarla çevrili yapısı bol bol oksijen almaya imkan sağlamaktadır.

Bu özellikleri Ege bölgesinde gezilecek yerler olarak tercih edilmesini sağlayarak, turizm kaynaklı gelirin bu bölgede oldukça fazla olmasına olanak sağlamaktadır. Bölgeye arabayla da gidebilirsiniz, günü birlik geziler ile tarihi ve kültürel yerleri görmek mümkün olmaktadır.

11.  Terk Edilmiş Bir Şehir Karaköy

karakoy morlevha

Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında terk edilmiş köy olarak da bilinen Karaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Daha önceleri Rumlar tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. Daha sonrasında ise boşaltılmıştır.

Bölgede kiliselerin oldukça sık olduğu görülmektedir. Bu yüzden büyük ve küçük kiliseler Rumların burayı ibadet amaçlı oldukça sık kullandığını göstermektedir. Ve tarihe tanıklık eden taş evler, tarihin izlerini adeta üzerlerinde taşımaktadır. Dolayısıyla Muğla gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.

Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında yer alan bu gizemli şehir, turizme olan katkılarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Ancak Şehir içinde araç kiralayarak bölgenin tarihi dokusunu yakından görmek mahrum bırakacaktır. Ayrıca köylüleri kendi elleriyle yaptığı onlarca doğal ürünü bir arada görmek de mümkün olmaktadır. Ege bölgesi günlük gezilecek yerler içerisine bu yer de dahil olmaktadır.

Diğer Gezilmesi Gereken Yerler yazılarımızı okuyun. Tıklayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap