1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

E-Ticaret Sitelerinin Bariz Hatası- Kopya Ürün Açıklamaları

E-Ticaret Sitelerinin Bariz Hatası- Kopya Ürün Açıklamaları
E-ticaret
+ - 0

E-ticaret günümüzün artık olmazsa olmaz internet demirbaşlarından biri. Siz dâhil çevrenizdeki birçok kişi, neredeyse bütün ihtiyaçlarını e-ticaret siteleri ve platformları üzerinden gidermeye başladı. Evet, bu bariz bir gerçektir. E-ticaret siteleri için, bir diğer bariz gerçek ise var olan birçok ürünün kopya açıklamaları.

Ne demek istediğimizi, yazının ilerleyen bölümlerinde çok daha iyi anlayacağınıza eminiz. O halde, başa sararak başlayalım.

E-Ticaret Girişiminde Başlıca Basamaklar

E-ticaret siteleri
E-ticaret

Bireysel veya kurumsal olarak, artık internet deryasının uçsuz bucaksız dünyasında yerinizi almaya karar verdiğinizde, çevrenizdeki veya caddenizdeki onlarca rakibi bir kenara bırakacaksınız. Sizin mücadele edeceğiniz rakipler, artık her gün çayını içip sohbet ettiğiniz esnaf arkadaşlarınız olmayacak. Ya da her gün gerçek hayatınızda veya sosyal medyada sohbet ettiğiniz arkadaşlarınız da.

Çok daha acımasız, birbirini tanımayan ve tek hedefi “daha çok satış “olan yüzbinlerce kişi ve firmanın olduğu bir pazardasınız artık. E-ticaretin başlıca basamakları da aslında hiçte yabancı olmadığınız iş kurulumu düzeninden ibaret. Sadece, terimler ve bazı teknik detaylar var arada fark olarak.

İyi Bir Alt Yapı Seçimi

SSL sertifikası
E-ticaret

Dükkandaki demirbaşlar, aletler, kullanılabilir alanlar vb.

Girişeceğiniz bir sektörde, başta hedeflerinize ve iş hacminize uygun bir e-ticaret sitesi yazılımı dikkat edeceğiniz ilk kuraldır. Fonksiyonel, hızlı, güvenliği üst seviyede olan bir yazılıma aynı zamanda kesintisiz ve seri sayfa gezinmesine olanak sağlayan hosting veya sunucuyu da ihmal etmemeniz gerekiyor tabi. SSL sertifikası, kredi kartı ödeme sisteminde sunulan güvenlik tedbirleri, kapıda ödeme gibi diğer alternatif alt yapı ve tercih sebebi özelliklerde göz ardı edilmemeli elbet.

Akılda Kalıcı ve Kısa Alan Adı

e-ticaret sitesi
E-ticaret

Dükkânın tarifi, 2 semt öteden dahi basit ve anlaşılır olmalı.

Muhtemelen tabi kurumsal bir girişimse, yine firma adınızın geçeceği bir e-ticaret sitesi alan adı olacaktır. Ama, bu girişimle bir marka çıkartma hedefiniz varsa, bira daha zorlayın hayal gücünüzü. Bir kere giren, “Adresi neydi? “diye sormak yerine, “Tamam, burası işte.” diyebilmeli.

Sorunsuz Tedarik, İletişim ve Sevkiyat

seo ticareti
E-ticaret

Elde yok çekmemek, müşteriye alıcı değil bakıcı gözüyle bakmamak ve az evvel çıktı arkadaş dememek. İşte bütün mesele budur aslında.

E-ticaretin sürekliliğini sağlayan 3 unsuru da aslında başlıkta vermiş olduk. Başlık yanında yer alan açıklamalar ise tamamen geleneksel ticaret anlayışımızdaki karşılıkları aslında. Ürün çeşidi kadar, o ürünlerin sürekli tedarik zincirine dahil edilebilmiş olması oldukça önemli. Öyle ki, biranda dikkat çekebilir ve seri bir satış sirkülasyonu da yaratabilir. Sitenize gelen ziyaretçilerin her biri, potansiyel birer müşteridir aynı zamanda.

“Bakınır, çıkar gider.” gözüyle baktığınız her ziyaretçiniz, o mağazaya bir daha ya uğrar ya uğramaz! Bu tip durumlarda, canlı destek sistemlerinin size ne kadar fayda sağlayacağını düşünemezsiniz. Şu an neredeyse, canlı desteği olmayan e-ticaret sitesine, zaten e-ticaret sitesi demiyor ziyaretçiler.  Sevkiyat yani kargo konusuna gelecek olursak:

“XX zamanda teslim edilemeyen siparişlerden ücret alınmamaktadır.” gibi devasa bir taahhüdün arkasında sırıtıyoruz aslında birçoğumuz. Tabi, tasvip edilmeyen bir durum aslında. Ama rakiplerin alıp başını gittiği bir hız potansiyelini, kargolama konusunda bizlerinde ucundan kıyısından örnek alması lazım.

Buraya kadar her şey zaten az çok bilinen ve tecrübe edilen şeyler elbette. İşte sıra şimdi, farkında olarak veya olmayarak kendi ayağımıza henüz işin başında sıktığımız hatada.

E-Ticarette Kopya İçerik / Ürün Açıklaması Ölü Doğan Bir Bebektir

E-Ticarette Kopya İçerik
E-ticaret

Bu defa iddialı taraf biz olalım. Ama hiçte boşuna olmadığını birazdan göreceksiniz.

Rakiplerinizin özellikle Türkiye ve Dünya’da söz sahibi olan birçok platformun içerisinde yer aldığını düşünürseniz, kendi sitenizin oldukça korumasız ve güçsüz olduğunu da psikolojik olarak hissetmeniz olası zaten.

Bu bir handikap evet, ama sizi yıldıracak kadar büyük bir fark yok aranızda. Bunu zaman içerisinde sizlerin de gayet iyi şekilde başaracağının müjdesini şimdiden verelim. Bu tip mecralarda, özellikle komisyon veya hizmet bedeli karşılığında sizlerde ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Bu ayrıntıyı başlığın hemen altında verdik ki, bir yerde tüyo olarak aklınızın bir köşesinde kalsın diye. Ama e-ticaret sitelerinin düştüğü bu büyük hatayı bu tip şeyler maalesef telafi etmiyor veya üzerini örtmüyor.

* Satışa koyduğunuz ürünler muhtemelen sizle beraber onlarca web sitesinde de satışta. Bu ürünlerin, birbirinin kopyası olan açıklamaları arada ciddi fiyat farkları olmadıkça ne ziyaretçilerinizin ne de Google ‘ın dikkatini cezbedecek. Sadece, arada göz atılan bir web sitesi olarak bakıp geçilecek.

Oysa, bu ürün içeriklerinin her birini kendi yorumunuzla ve özgün biçimde girmiş olsaydınız başta Google bu konuda sizi kısa sürede indexleyerek (arama sonuçlarında listeleme işlemi) arama listelerinde o ürünü ziyaretçilerin önüne getirecekti.

Google ayrıca bu durumda size bir tokat daha atacak. Kopya içerikleri, artık arama sonuçlarında listelememeye başladı. Sahip olduğu yapay zekâ, tamamen özgün ve ziyaretçilerin faydalanabileceği nitelikte olmadığı sürece artık kopyaları internette arındırıyor. Bu da size o ürün / ürünler için sürekli tanıtım ve reklam bütçesi ayırmaya zorlayacak haliyle.

Sürekli internette bahsi geçen SEO çalışmaları temelinde, unutmayın ki her zaman benzersiz yani özgün içerik kuralı üzerinden işlemler yapılmaktadır. Başından bu tip bir hataya düştüğünüzde, sizce de ölü doğan bir bebek değil mi o kadar özendiğiniz e-ticaret siteniz? Maalesef, durum işte bu kadar vahimdir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına ne yapmak gerekir?

E-Ticaret Girişiminde Başlıca Basamaklar
E-ticaret

Yanıt oldukça basittir. Farklı bir firmasınız veya girişimcisiniz. Sattığınız veya pazarlamaya çalıştığınız ürünlerin muadilleri yani alternatifleri ne kadar çok olursa olsun, farklı yani özgünlüğünüzü burada da devam ettirmek. Var olan ürün yorumları içerisinde, değiştirilmemesi gerekenleri bir kenara koyun ve her ürün için en az 160 kelimeden oluşan, cezbeden ve karşınızdakine “Buna ihtiyacım var!” dedirtecek bir açıklama yazın mutlaka.

Özgün içerik, benzeri olan ürünlerin dahi pazarlanmasında sizler için uzun vadeli bir strateji olmalı. Aksi halde, sürekli kampanyalar, indirimler ve reklam / tanıtım çalışmalarıyla kazancınıza ortak bulmaya devam edeceksiniz. Bazı gerçekler acıdır evet, ama gerçeğin farkında olarak çözüm aramak her zaman mümkün.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap