İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı Listesi

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı Listesi
Dünyanın en zengin 10 insanı
+ - 0

Dünyanın en zengin 10 insanı 2021 senesi sonunda güncel olarak açıklandı. Yeni listede tanıdık isimlerle karşılaşmanız mümkün. Sizce, dünyanın en zengin insanı ne kadarlık bir servete sahip olabilir?

Bu sene en çok zenginleşen ve yaptıklarıyla adını duyuran birçok isim var. Ancak kimin kimden daha zengin olduğu herkes tarafından bilinemiyordu. Yaptıkları yatırımlar ve yeni kazanç yolları sayesinde servetlerine servet karan zenginler kimler? Dünyanın en zengin ailesi ne işle uğraşıyor ve kaç milyar dolar kazanıyor?

Dünyanın En Zengin İnsanı 2021 Listesi

dünyanın en zengin insanı
Dünyanın en zengin 10 insanı

Türkiye’nin en zengin adamı kim? Bu listede Türklerden kimler var ya da Acun Ilıcalı listeye aday mı? Recep Tayyip Erdoğan dünyanın kaçıncı zengini 2021 listesinde yer alıyor mu, şeklindeki sorular da gündemi oluşturmaktadır. Ancak ne yazık ki dünyanın en zengin 10 insanı listesinde Recep Tayyip Erdoğan yoktur.

Dünyanın en zengin insanları listesinde yer alan ilk 10 kişi, 2021 senesinde servetlerine yaklaşık olarak 402 milyar dolar ekledi. Peki, 2021 senesi ile birlikte servetine servet katan o ünlü isimler kimler? 2022’ye girdiğimiz şu günlerde gelin, hep birlikte 2021 zenginleri listesini inceleyelim.

1.  Elon Musk | Dünyanın En Zengin Ailesi

Dünyanın en zengin ailesi
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin 10 insanı 2021 listesinde elbette ki ilk sırayı Elon Musk koruyor. Tesla Şirketi patronu olan Musk, 277 milyar dolar (+121 milyar dolar)’lık bir servete sahip bulunmaktadır. Dünyanın en zengin adamı serveti herkesin aklını başından almış durumda.

Musk, sırf vergilerini ödeyebilmek için (12 milyar dolar vergi) milyonlarca dolar değerinde olan Tesla hissesini satmak durumunda kaldı. Büyük paralarla büyük bir döngü içerisinde olan Elon Musk bu senenin 1. zengini oldu.

2.  Jeff Bezos

Recep Tayyip Erdoğan dünyanın kaçıncı zengini 2021
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin 10 insanı listesinde daha önce 1 numarayı koruyan Jeff Bezos bu sene 2. oldu. Şu anda 57 yaşında olan zengin iş adamı, bu yıl servetine ekstra olarak +5 milyar dolar daha ekledi.

Kısacası anlayacağınız Bezos, 195 milyar dolar (+5 milyar dolar) servetine sahip olarak dünyanın en zengin 2. kişi oldu.

3.  Bernard Arnault

Türkiye'nin en zengin adamı
Dünyanın en zengin 10 insanı

72 yaşındaki iş adamı Bernard Arnault, 2021 senesinde servetine servet katanlardan oldu. Kendisi Louis Vuitton, Christian Dior ve Givenchy gibi oldukça ünlü markaların sahibidir.

LVMH’nin CEO’sudur ve 176 milyar dolar (+61 milyar dolar) gibi bir servete sahiptir. Bilinmesi gereken bir nokta da Arnault, Avrupa’nın en zengin kişisi unvanına sahiptir.

4.  Bill Gates | Dünyanın En Zengin 10 İnsanı 2021

dünyanın en zengin insanı
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin 10 insanı olarak Bill Gates’i görmemek imkânsız olurdu. Her ne kadar servetinin büyük bir çoğunluğunu bağışlasa da halen listelere aday olabilmeyi başarabilmektedir.

Yüzde 1 hissesine sahip olduğu Microsoft, onun servetine servet katmaya yetiyor bile. Güçlü bir performansa sahip olan Microsoft ile ilgilenmeyi bırakan Gates, yardım dernekleri ile ilgilenmektedir. 2021 senesindeki serveti ise 139 milyar dolar (+7 milyar dolar).

5.  Larry Page

dünyanın en zengin insanı
Dünyanın en zengin 10 insanı

Google’un kurucularından olan Larry Page, Alphabet şirketindeki CEO’luk görevini bıraktı. Ancak bu durum ona daha da çok kazandırdı. Bunu şirketindeki güçlü performansı ile başardı. Geçen seneye göre +47 milyar dolar daha kazandı. Şimdiki serveti ise 130 milyar dolar değerindedir.

6.  Mark Zuckerberg

mark z
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin 10 insanı listesinde 40 yaş altında olan tek kişi olmasının yanında en genç kişidir. 37 yaşındaki Zuckerberg, Facebook ve Instagram şirketlerinde hisseleri bulunmaktadır.

Hisse değeri yüzde 20 yükselen Meta’nın yüzde 13 hissesine sahip olan Mark Zuckerberg, 128 milyar dolar (+24 milyar dolar) servete sahiptir.

7.  Sergey Brin

sergey
Dünyanın en zengin 10 insanı

Google kurucularından bir diğer kişi olan Sergey Brin, bu yıl da servetine servet kattı. Bu sene +45 milyar dolar daha kazandı. 48 yaşındaki iş insanının 38 milyon hissesi Alphabet şirketinde bulunmaktadır. Bu şirkette aynı zamanda yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

Bu kadar yoğun çalışmanın ardından Brin, haliyle yeni listelere de aday oldu. Sergey Brin’in ismi ilk defa 100 milyar dolarlık zenginler kulübüne girdi.

8.  Steve Ballmer | Dünyanın En Zengin Adamı Serveti

Steve Ballmer
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin 10 insanı listesinde 8. sırada Steve Ballmer bizleri karşılıyor. Microsoft’un eski CEO’su olan Ballmer aynı zamanda NBA’de Los Angeles Clippers takımının sahibidir.

Ballmer 2021 senesini +41 milyar dolarlık servet artışıyla bitirdi. Microsoft gibi sahip olduğu teknoloji hisseleri daha da kar getirir oldu. Böylelikle 122 milyar dolar (+41 milyar dolar) ile listeye girdi.

9.  Larry Ellison

LARRY ELLISON
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin insanı listesinde sona yaklaşırken bizleri Larry Ellison karşılamakta. Oracle şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Ellison son 20 senenin en iyi ikinci performansını gösterdi.

77 yaşındaki girişimci ve ünlü iş insanı, servetine +29 milyar dolar ekleyerek 2021 senesiyle birlikte ilk defa 100 milyar dolar kulübüne girdi. Yani anlayacağınız Larry Ellison 109 milyar dolar (+29 milyar dolar) kadar bir servete sahip.

10.      Warren Buffet

warren buffett
Dünyanın en zengin 10 insanı

Dünyanın en zengin 10 insanı olan Warren Buffet, bağışlarıyla bilinmektedir. Berkshire Hathaway şirketinin CEO’sudur. Servetinden büyük bir kısmı bağışa gitmektedir. Açıkladığı serveti bağışlama hedefinin yarısını gerçekleştirmiş görünüyor.

Halen daha da çok yatırım yapmaktadır. Omaha Kâhini olarak da anılan Warren Buffet 2021’de servetine +21 milyar dolar ekledi. Sonuç itibariyle 109 milyar dolar (+21 milyar dolar) kadar bir servete sahiptir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap