1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Dünyanın En Büyük Şirketleri ve Bu Şirketlerin İlk 10 Tanesi

Dünyanın En Büyük Şirketleri ve Bu Şirketlerin İlk 10 Tanesi

dünyanın en değerli şirketleri

Dünyanın en büyük şirketleri, tüm dünya piyasası çapında 200’ den fazla ülkenin, GSYH’ sini ardına katıp sürüklemektedir. Bu kıyasıya rekabet içerisinde, dünya gündemine oturan corona virüs dolayısıyla; ekonomideki güç dengeleri sürekli bir süratle değişim göstermektedir. Zira listede de bulunan ABD ve Çin menşeili şirketler bir hayli güçlenmiş bulunmaktadırlar.

Küresel ticaretteyse, içinde bulunulan kriz nedeniyle bir zayıflama baş göstermektedir. Bu baş gösteriş, ihracattan beslenen Avrupalı sanayi şirketlerinin zarar görmesine sebebiyet vermektedir. Dijital platformda bayrak sallayan ABD’li internet ve perakende şirketleriyse, bu ahvalin ekmeğini yemektedir. Şirketler arası taht kavgaları devam ederken, dünyanın en büyük şirketleri sıralaması içindeki değişime yetişmek güçleşmektedir.

“Sermayesiz Yapılacak En İyi İş Önerileri” okuyun.

Dünyanın En Değerli 10 Şirketi

dünyanın en büyük şirketleri

Dünyanın en büyük şirketleri arasındaki liderlik ABD’ li şirketlere aittir. Avrupa ve Çin şirketleri ise kendi aralarında iniş çıkış göstermektedirler. Listenin diğer üyeleri ise Japonya, Hindistan, Avustralya, Suudi Arabistan, Kanada, Tayvan ve Güney Kore şirketleridir.

Avrupalı şirketler kendi kulvarlarında kan kaybederken, Amerikalı şirketler flaşları üzerine çekerek ilerlemektedirler. Bu nedenle, hisse senetlerindeki aşırı oynamalardan ötürü, borsada bir balon oluşması endişesi boy göstermektedir. Kuş bakışı bir inceleme yapılınca listenin büyük bölümünü avucunun içine alan teknolojik şirketleri görmekteyiz. Fakat bu durumlardan yara almadan çıktığı ve çıkacağı görülmektedir.

Dünyanın en büyük şirketleri olarak bilinen ilk 10 şirketin güncel durumlarını yakın kadraja almak; piyasa değerlerinin nabzını tutmayı kolaylaştıracaktır.

1.Dünyanın En Değerli Şirketleri Saudi Aramco

En büyük şirketleri 2021 incelemesi yaparken, Amerikan devlerini dahi geride bırakan Suudi Arabistan’ı görmekteyiz. Zira petrol şirketinin protokol koltuğunu kaptığı görülmektedir. Ancak ana merkezi Tahran’dadır. Buna nazaran şirketin; Çin, Japonya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İngiltere gibi birçok ülkede şubeleri, yan kuruluşları mevcuttur. Petrol üretim ve rezerv kralı olarak kabul gören Saudi Aramco, Lukoil, Royal Dutch Shell, Total SA, Sinopec gibi şirketlerle de iş birliği içerisindedir.

2.458 milyar dolar değerindeki şirket, petrol, doğalgaz, petrokimyasal ürünler üretmektedir. Petrol ve yaz üretimi arıtma sektöründe nam salan şirketlerdendir. Ayrıca sıvılaştırılmış doğalgaz üretiminde bir marka olmayı hedeflemektedir. Bunun içinde tüm kar paylarını kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtmektedir.

2. Apple Inc.

Elektronik bilgi teknolojisi sektöründe efsaneleşen Apple, kişisel bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları, müzik çalarlar gibi birçok ürün üretmektedir. Uzun bir müddet listenin ilk sırasını işgal edecek başarılara imza atmıştır. Ancak son dönemlerde telefon üretimi başarısında düşüş yaşamıştır. Bu nedenle de birinciliği kaybetmiştir. Fakat dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan 2.213 milyar dolar değerindeki bu şirket, hala zirveye oynamaktadır.

Dünya genelinde logosu ve ismi ile tanınan bu şirket, bilhassa iPhone akıllı telefon ve tabletleri ile vurgun yapmıştır. Şirket bünyesinde 132.000 elaman bulunmaktadır. Aynı zamanda dünya genelinde oldukça fazla ofis, servis merkezi ve mağazası bulunmaktadır. Merkez üssü ABD, Kaliforniya, Cupertino kentinde bulunur. Ancak şirketin ürün yelpazesi bir hayli büyüktür ve özel tasarımlarla bezenmiştir.

3. Microsoft

Dünyanın en büyük şirketleri 2021 listesinde, üçüncü sırada, 1.653 milyar dolar değeriyle Microsoft yer almaktadır.  Zira Microsoft Office, Microsoft Windows, Xbox ürünleri ile yazılım geliştirme sektöründe yer alan şirket, dünyanın en zengin şirketlerinden biridir. Aynı zamanda ev bilgisayarları için paketlenmiş yazılımı kullanmayı amaçlayan ilk yazılım geliştirici olması ile tanınmaktadır. Ana vilayeti ABD, Washington, Redmond kentinde bulunmaktadır.

Ayrıca bu şirket bünyesindeki programlar için sürekli yeni yazılım işletim sistemleri ve uygulamalar üretmektedir. Bünyesine ait mobil cihazlar, aksesuarlar, ses, video, ofis ekipmanları üretimi konusunda da renk paleti oldukça geniştir.

4. Amazon Inc

Perakende ticaret sektörünün, 1.596 milyar dolar değeriyle en önde flama taşıyan şirketlerden biri olan Amazon,birkaç yıl öce azılı rakibi Microsoft’ u dahi ardında bırakmıştır. Amerikan perakende şirketi olan Amazon, internet üstünden farklı mal satım ve teslimi yapmaktadır. Aynı zamanda internet aktif kullanıcıları, tedarik ve üreticileri, bu şirketin web sitesini çevrimiçi kullanabilmektedirler. Böylece arzu ettikleri ürünleri kendileri satabilmektedirler.

Bu şirketin zirveye oynama sebeplerinin başında, yüksek kalitedeki ürünleri, düşük fiyatları, süratli teslimatı, geniş ürün çeşitliliği ve hizmet popülaritesi yer almaktadır. Ana merkezi Washington, Seattle kentindedir. Bünyesinde de yaklaşık olarak 647.500 elaman çalışmaktadır.

5. Delta Electronics

Elektronik ve otomasyon sektörü podyumunda salınan şirket, Taylandlı Public Company Limited şirketinin yan kuruluşudur. Daha çok güç kaynakları adı altında endüstriyel, yapı otomasyon sistemleri, alternatif enerji, elektrik taşımacılığı altyapısı için elektronik ürünler üretmektedir.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan ve 1.435 milyar dolar değerinde olan Delta Electronics, en iyi şirketlerden bir tanesi olmayı ve isim yapmayı hedeflemektedir.

6. Alphabet Inc

İnternet sektörü şirketlerinden olan Alphabet, bilinen adıyla Google, otuzu aşkın hizmet ve alt şirket holdinglerinin bir parçasıdır. Memleketi California olan şirket, AdWords, Android, YouTube gibi oluşumları da bünyesinde ağırlamaktadır. Birçok başka şirkete de sahip olduğundan dolayı, kısa bir süre önce resmiyette adını Alphabet olarak değiştiren şirketin değeri 1.203 milyar dolardır.

7. Tesla Inc

Otomotiv ve güneş enerjisi sektörü devlerinden biri olan Tesla, dünyanın en değerli şirketleri 2020 yılında listede daha aşağalarda yer alırken, son zamanlarda popülaritesini yükseltmiştir. Güneş panelleri ve piller üreten şirket, dünya çapındaki en ileri gelen elektrikli araç üreticilerindendir. Tesla, 27 ABD şirketi ortaklığı ile araçların elektrikli kullanımına teşvik olması açısından, Zero Emission Transport Association birliğini kurmuştur.

Şirket bu amaçlar ışığında birçok elektrikli aracı bünyesinde barındırmaktadır. Sedan, crossover, roadster gibi araçlar bu elektrikli araçlardan birkaçıdır. 834 milyar dolar değerindeki bu şirketin memleketi ise, ABD, Kaliforniya, Palo Alto kentidir.

8. Facebook

İnternet sektörünün ağa babalarından biri olan Facebook, 757 milyar dolar değerindedir. Bu internet ağı, her gün yaklaşık olarak 2 milyardan fazla misafir ağırlamaktadır. Ana vatanı ABD, Kaliforniya, Menlo Park olan şirket, çevrimiçi reklamcılıktan yılda yaklaşık olarak 22 milyar dolar kar elde etmektedir. Bu pencereden değerlendirilince şirket, kar oranı bakımından listede zirvelerde yerini almaktadır.

9. Tencent

İnternet sektöründe hizmet veren Tencent, dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almaktadır. 738 milyar dolar değerinde olan şirketin ürünleri arasında ise sosyal ağ, anlık mesajlaşma, e-ticaret, akıllı telefonlar, kitle iletişim araçları, web portalları sayılabilir. Ayrıca girişim şirketi, yatırım holdingi, oyun endüstrisi alanındaki en devasa şirketlerden biridir. Çin yatırım şirketi olan Tencent’ in başkenti, Shenzhen, Nanshan semtidir.

10. Alibaba Group

620 milyar dolar değerindeki bu şirket de listeye internet sektöründen giriş yapmaktadır. Sanal ticaret platformlarından biri olan Alibaba Group, ürün yelpazesi konusunda oldukça geniştir. Aynı zamanda uygun fiyatları ile ün yapmıştır. E-ticaret, çevrimiçi açık arttırma, para transferi, mobil ticaret, arama sistemi gibi hizmetler vermektedir. Çin menşeili olan bu şirketin vilayeti, Hangazhou’dur.

Dünya çapındaki listeyi inceledikten sonra, bir sene geriye giderek Türkiye’nin en değerli şirketleri 2020 listesine de bakılacak olursa, en başta THY yer almaktadır. Dünyanın en değerli şirketleri 2021 arasındaki bu kıyasıya rekabet piyasa var olduğu sürece devam edecektir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap