1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
  3. Dünyada En Çok İzlenen Türk Dizisi ­| Yurt Dışına Satılan En İyi 20 Türk Dizileri
Trendlerdeki Yazı

Dünyada En Çok İzlenen Türk Dizisi ­| Yurt Dışına Satılan En İyi 20 Türk Dizileri

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesi herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Dünya çapında ses getiren yapımlar arasına adını yazdıran Türk yapımları tüm dünya tarafından severek izlenmektedir.

Türk dizileri en çok hangi ülkelerde izleniyor sorusunu merak eden birçok insanı aydınlatmak için hazırladığımız listemiz dünyadaki tüm insanların severek izlediği yapımlar arasında yer almaktadır. Listede yer alan diziler hem Türkiye’de hem de dünyada izlenme rekorları kırmıştır.

Türk Dizileri Hangi Ülkelerde Yayınlanıyor 2020

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi

Dünyanın en iyi dizi yapan ülkeleri arasında ABD’den sonra ikinci sırayı paylaşan ülke durumundayız. Dünyanın beğenerek izlediği ABD yapımları ile yarışan Türk dizileri her yayınlandığı ülkede ses getirmeyi ve rekorlar kırmayı başarmıştır.

Bugün biz de sizler için dünyada ses getiren, en çok beğenilerek izlenen ve ihraç edilen dizilerin listesini çıkardık gelin birlikte bakalım bu diziler hangileriymiş?

20.Adını Feriha Koydum(2011-2012)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesine 20. Sıradan giriş yapan yayınlandığı her ülke de rekorlar kıran dizinin başrollerini; Çağatay Ulusoy, Hazal Kaya ve Vahide Perçim üstlenmiştir. 26‘dan fazla ülkede yayınlanan dizi en çok Hindistan ve Pakistan da rekorlar kırmıştır.

19.Küçük Kadınlar (2009- 2011)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde yer alan küçük kadınlar dizisi Bulgaristan ve Kazakistan da izlenme rekorları kırdı. Dizinin başrollerini; Ekin Türkmen, Hande Soral, Elit İşcan, Fulya Zenginer üstlenmiştir.

18.Kara Sevda (2015-2017)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde yer alan kara sevda dizisi Türkiye’de izlenme rekorları kırmışken dünyada satıldığı tüm ülkelerde de aynı başarıyı elde etmiştir. Dizinin başrollerini Neslihan Atagül ve Burak Özçivit üstlenmiştir. İspanya ve Yunanistan da tıpkı Türkiye de olduğu gibi izlenme rekorları kırmıştır.

17.Kara Para Aşk (2014- 2015)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi arasında yer alan dizinin başrollerini Tuba Büyüküstün, Engin Akyürek ve Erkan Can paylaşmıştır. Kolombiya dâhil 107 ülkede yayınlanmıştır.

16.Medcezir (2013- 2015)

Güney Kore’ye satılan Türk dizileri arasında yer alan dizinin başrollerini Seranay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy üstlenmiştir.

En çok izlenen Türk dizisi listesinde yer alan dizi Yunanistan, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Doğu Anadolu ülkelerinde yayınlanmıştır.

15.Öyle Bir Geçer Zaman Ki (2010- 2013)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi arasında yer alan öyle bir geçer zaman dizisinin başrollerini; Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Aras Bulut İynemli, Farah Zeynep Abdullah paylaşmıştır. Dizi Asya ve Avrupa ülkeleri dâhil olmak üzere 20’a yakın ülkede yayınlanmıştır.

14.Fatmagül’ün Suçu Ne(2010- 2012)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde Fatmagül’ün suçu ne dizisinin başrollerini Beren Saat ve Engin Akyürek üstlenmiştir. Dizi 40 ülkede yayınlanmıştır.

13.Aşk Ve Ceza(2010- 2011)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesin de 13. Sırada yer alan Aşk Ve Ceza yayınlandığı her ülkede rekorlar kırmıştır. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 50 ülkede yayınlanmıştır. Dizinin başrollerini Murat Yıldırım ve Nurgül Yeşilçay üstlenmiştir.

12.Karadayı(2012-2015)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde rekorlara koşan bir diğer dizi ise Karadayı’dır. Başrollerini Bergüzar Korel ve Kenan İmirzalıoğlu üstlenmiştir.  Dizi Kuzey Kıbrıs, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 20 ülkede yayınlanmıştır.

11.Dila Hanım(2012-2014)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde yer alan Dila Hanım Estonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkede seyirciler ile buluşmuştur. Başrollerini Hatice Şendil ve Erkan Petekkaya üstlenmiştir.

10.Asi Dizisi Dünyada En Çok İzlenen Türk Dizisi Arasında (2007-2009)

En çok izlenen Türk dizisi arasında yer alan yapım tıpkı Türkiye’de olduğu gibi yayınlandığı her ülke de rekorlar kırmıştır. Özellikle Arap ülkelerinde çok beğenilen dizi birçok ödüle aday gösterilmiştir. Başrollerini Tuba Büyüküstün ve Murat Yıldırım üstlenmiştir.

9.Yaprak Dökümü(2005-2010)

Amerika’da izlenen Türk dizileri arasında yer alan dizi Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanarak çekilmiştir. ABD dâhil 26 ülkede yayınlanmıştır.

8.Paramparça(2014-2017)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde yer alan dizi iki ailenin dram dolu hikâyesini ele almıştır. Henüz yayınlanırken yurt dışına satılan ilk dizi olmuştur. Başrollerini Erkan Petekkaya ve Nurgül Yeşilçay üstlenmiştir. Fransa, Afganistan, Endonezya gibi birçok ülkede yayınlanmıştır.

7.Unutulmaz (2009-2011)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi arasında yer alan unutulmaz dizisi Türkiye’de izlendiği kadar yurt dışında da fazlası ile rağbet görmüş ve 89 ülkeye satılmıştır.

6.Diriliş Ertuğrul (2014-2019)

Tarih-kurgu dizisi olan yapım Türkiye’de rekorlar kırdığı gibi yurt dışında da birçok ülkede rekorlara imza atmıştır. Asya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 60 ülkede yayınlanmıştır.

5.İffet(2011-2012)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi olan yapım ne kadar Türkiye’de aradığı ilgiyi bulamayan diziler arasında yer alsa da yurt dışında çok sevilmiştir. Başrollerini Deniz Çakır ve İbrahim Çelikkol üstlenmiştir. Dizi Fas, Romanya, Kuzey Makedonya gibi birçok ülkede yayınlanmıştır.

4.Binbir Gece(2006-2009)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi, Türkiye’de getirdiği ses kadar yurt dışında da aynı sesi getirmiştir. Özellikle Arap ülkeleri Binbir Gece karakterlerini çok sevmiş ve diziyi severek izlemişlerdir. Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri de diziyi severek izlemişlerdir.

3.Sıla(2006-2008)

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde 3. Sırada yer alan dizi Avrupa, Güney Amerika Ve Arap ülkelerinde izlenme rekorları kırmıştır.  Yurt dışına ilk açılan diziler arasında yer alan yapımın başrollerini Mehmet Akif Alakurt ve Cansu Dere üstlenmiştir.

2.Gümüş Dünyada En Çok İzlenen Türk Dizisi Arasında (2005-2007)

Dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında yer alan gümüş dizisi tüm dünyayı sallamış yapımlar arasında yer almaktadır. Yayınlandığı yıl Türkiye’de de rekorlar kıran yapım dünyada da aynı başarıları elde etmiştir.

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde en çok izlenen 2. Dizi olmayı başaran yapımın başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden üstlenmiştir. Ortadoğu’da dizi 85 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

1.Muhteşem Yüzyıl(2011-2014)

Japonya’da yayınlanan Türk dizileri arasına giren ilk yapım Osmanlı devleti padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını ele alan yapımdır.  Dizi 100’e yakın ülkede izlenme rekorları kırılmıştır.

Dünyada en çok izlenen Türk dizisi listesinde tüm dünya da rekorlar kıran Muhteşem Yüzyıl’ın başrollerini Halit Ergenç, Meryem Üzerli, Nebahat Çehre, Vahide Perçim gibi usta isimler paylaşmıştır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap