1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Doğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi
+ - 0

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler konusunda kararsız mı kaldınız? Hangi ilin neyi meşhur? Doğu Anadolu Bölgesi Gezi listemiz tam sizin için. doğal güzelliklerini merak edenler için bu yazımızı hazırladık. Doğu Anadolu dediğimiz zaman herkesin aklına ilk önce mutfağı ve  eşsiz yemekleri gelir. Her insan hayatında bir kere de olsa Doğu Anadolu’ya gidip o yemekleri tatmak ister.

Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Doğu Anadolu bölgesi gezi yapmaktan ziyade yemekleri ile ünlü olsa da en çok tarihi yönden zengin bir bölgedir. Ayrıca tarih kokan şehirleri ve mükemmel tatta yemekleri ile her yıl binlerce turist çeker bu bölge. İşte Doğu Anadolu bölgesi gezi rehberi listemiz;

1 – Bitlis

dogu anadolu gezi bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listemizin ilk şehir Bitlis. Öncelikle e Bitlis’in tarihi camilerinden bahsedelim; şehrin bir çok yerinde farklı zamanlarda yapılmış camiler yer almaktadır. Bu camilerin çoğunun Selçuklu zamanında yapıldığı bilinmektedir. Mutlaka görmeniz gereken camileri şu şekilde sıralayalım; Ulu Cami, Kureyşi Cami, Şerefiye Külliyesi, Gökmeydan Cami gibi.. Hepsini gezecek vaktiniz yoksa bile bir kaçını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca Bitlis’te tarihi camilerin yanı sıra Dünya’nın ikinci büyük krater bulunur. Zira Nemrut gölü aynı zamanda Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. Öte yandan Nemrut Gölü ismini M.Ö yaşamış olan Babil Hükümdarından almıştır. Nemrut dağının patlaması sonucu oluşan bu gölün içerisinde beş ayrı göl bulunmaktadır.Öte yandan Hilal şeklini almıştır.

Gitmeniz gereken bir başka yer ise Ahlat’tır. Öte yandan buradaki meydanlık mezarlığını görmeden ayrılmayın. Ayrıca bu mezarlık Malazgirt savaşında şehit olanlar için yapılmıştır. Aynı zamanda mezar taşlarına işlenen farklı motifler ve büyüklü küçüklü mezar taşlarıyla oldukça ilgi çekicidir.

2 – Van

dogu anadolu bolgesi gezi van

Doğu Anadolu bölgesi gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken bir şehirdir Van. Doğu Anadolu’nun en güzel şehri desek abartmış olmayacağız. Van’a gitmeye karar verirseniz veya bir gün yolunuz düşerse mutlaka Akdamar adasını görmenizi tavsiye ediyoruz. Akdamar adası Van gölünde yer almaktadır, eski bir Ermeni beyliğinin burada hüküm sürdüğü bilinmektedir.

Uzun süre yerleşim yeri olarak kullanılan adada Akdamar kilisesi de görmeniz gereken yapılardan bir tanesidir. Üstelik Akdamar kilisesi taş işçiliğinin önemli örneklerinden bir tanesidir. Ayrıca Kral Gagik tarafından 900’lü yıllarda yapt

ırılmıştır.  Bunun dışında Edremit sahili, Van Urartu müzesi, Van kalesi ve Van peri bacaları görmeye değer yerlerdendir.

3 – Ağrı

dogu anadolu bolgesi gezi agri

Bir Doğu Anadolu gezi rehberi hazırlarsanız ;Ağrı mutlaka eklemeniz gereken bir şehirdir. Zira bu şehir Ağrı Dağı’nın yanı sıra kaplıcaları ile de ünlüdür. Diyadin adlı ilçesi kaplıca bölgesi olarak görülmektedir. Ayrıca bölgede toplamda 4 adet kaplıca bulunmaktadır. Kaplıcanın yanı sıra burası doğal güzelliği ile de bilinmekte ve ön plana çıkmaktadır.

Ağrı’ya gidip de Ağrı dağını görmeden gelmek olmaz değil mi? Ağrı dağı hepimizin bildiği üzere Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Ancak ismi Ağrı dağı olarak anılsa da dağın %65’lik kısmı Iğdır’dadır. Ağrı dağının zirvesi 4 mevsim süresince her zaman buzul ile kaplıdır ve volkanik dağ kategorisindedir.

Ayrıca kaplıcaları ve Ağrı dağını gördükten sonra gelelim Ağrı meteor çukuruna, evet yanlış okumadınız meteor çukuru. Dünya’nın en büyük ikinci meteor çukuru Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. 1892 senesinde açılan bu çukuru görmek için bir şans verebilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken bir diğer yapı ise İshak Paşa Sarayıdır. Bu dağın yamacına yapılan saray Osmanlı zamanında Lale devrinde inşa edilmiştir.Öte yandan Osmanlı mimarisini bütün ihtişamı ile gözler önüne serer.

4 – Bingöl

dogu anadolu bolgesi gezi bingol

Doğu Anadolu Bölgesinin doğal güzellikleri bakımından çok önemli bir yere sahip olan Bingöl’ü mutlaka Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz. Bingöl’de yer alan Buban bacaları pek bilinmeyen bir doğal güzelliğe örnektir. Zira bu bacaların oluşumu yağmur ve rüzgar sayesinde olmuştur. Öte yandan gördüğünüze pişman olmayacağınız bir diğer yer ise yüzen adadır. Buraya gitmeyi düşünürseniz eşsiz güzellikte ve benzerine pek rastlanmayan bir doğa olayına şahit olacaksınız.

Bingöl’e gittiğiniz taktirde Çır şelalesi, Sülbüs dağı, Kanireş barajı gibi yerlerde görmeniz gerekenler arasındadır. Bunların dışında bir de Kale tepesine gün doğumuna yakın çıkmalısınız. Burada güneşin doğuşunu izlemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Zira bu manzara sizi mutlaka bir yerlere götürecektir.

5 – Kars

dogu anadolu bolgesi gezi kars

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler rotamızı şimdide Kars’a çevirelim; Doğu Anadolu bölgesi Antik kentleri bakımından oldukça zengindir. Kars’ta ilk görmeniz gereken yer, Ani harabeleridir. Kars’ın merkez ilçesinde bulunan bu yer, 10 ve 11. Yüzyıllarda bir Ermeni hanedanının başkenti olarak geçmektedir. Daha sonraki zamanlarda da kullanılmıştır. Ayrıca Ani harabeleri İslam mimarisini de barındırmaktadır.

Ayrıca Kars’a kışın gitmenizi tavsiye ediyoruz. O güzel masalsı anları kendi gözünüzle izleme zevkine ulaşmış olacaksınız. Öte yandan Çıldır gölü Kars’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Fakat bu göl kış aylarında tamamen buzla kaplanır ve üzerinde kızaklı atlar ile dolaşılır.

Kars kalesi ve Sarıkamış Kayak merkezi de mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir. Kars’a gittiğiniz zaman bölgeniz yöresel yemeği olan, hangel ve piti kebabını tatmadan oradan ayrılmayın deriz.

6 – Muş

dogu anadolu bolgesi gezi mus

Doğu Anadolu Bölgesinde gezilecek yerler listemizde olan Muş için önerebileceğimiz ilk yer Muş ovasıdır. Bu ova Türkiye’deki en büyük ovalardan birisi olarak bilinmektedir. Eğer Muş’a mayıs ayında gitmeyi tercih ederseniz ovada açan gelinciklerin eşsiz güzelliğini seyre dalabilirsiniz.

Görmeye değer olan bir başka yer ise Haçlı gölüdür. Volkanik kayaçlarla çevrili olan bu gölün suyu tatlıdır. Kış mevsiminde donan bu göl eşsiz manzaralarıyla görenleri büyüler. Ayrıca gölde alabalık gibi balık çeşitleri de yer almaktadır. Hamurpet gölü, Kaz gölü, Malazgirt ovası ve Murat vadisi de tavsiyelerimiz arasındadır. Muş’un meşhur yemekleri; hez dolması, Muş böreği, muş köftesi gibi yemekleri yemeden de oradan ayrılmamanızı tavsiye eidyoruz.

7 – Erzurum

dogu anadolu bolgesi gezi erzurum

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler listemizde yer alan Erzurum’da ilk yer Çifte Minareli Medresedir. Anadolu Selçuklu zamanında yapılmış olan bu medrese I. Alaeddin Keykubat’ın kızı tarafından 1253 yılında inşa ettirilmiştir. Bu eşsiz tarihi yapı aynı zamanda Anadolu’nun en büyük şaheserlerinden birisi olarak da sayılmaktadır. Çifte Minareli Medrese, Erzurum Ulu Cami, Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi ile aynı alanda bulunmaktadır.

Erzurum tarihi hazinesi olarak sayılan bir diğer yer ise üç kümbetlerdir. 12. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen bu yer, anıt mezar örneklerinden birisidir. Rüstem Paşa Kervansarayı da tavsiye edeceğimiz diğer yerdir. Sultan Süleyman’ın sadrazamı olan Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmıştır. Öte yandan tarihi yapı, tamamen Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır.

Nene Hatun Tarihi Milli Parkı, Lala Mustafa Paşa Cami, Çoban Dede Köprüsü ve Narman Beş Göller önerilerimiz arasındadır. Mutfağı da oldukça lezzetli olan Erzurum’dan cağ kebabı yemeden ayrılmayın.

8 – Ardahan

dogu anadolu bolgesi gezi ardahan

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler arasında sayılan Ardahan’a gitmek isterseniz; Çıldır gölünü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu göl fazlasıyla popüler ve turist çeken bir yerdir. Çıldır gölü çeşit çeşit balık, kuş ve bitki türlerine sahip bir göldür. Gölün etrafında bulunan restoranlarda bu balığı tatma imkanı yakalamanız mümkündür.

Çıldır gölünün ardından 15 km’lik bir mesafede bulunan Şeytan kalesi görmeniz gereken bir diğer yerdir. Tarihi bir yapı olan Şeytan Kalesi’nin yapım tarihi şuana kadar tam olarak kestirilememektedir. Ancak Urartular tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor. Kale olarak ziyaret etmenizi önerdiğimiz diğer yerler Ardahan Kalecik Kalesi, Sevimli Kale ve Kınzi Kalesidir.

9 – Tunceli

dogu anadolu bolgesi gezi dersim

Tunceli’de tavsiye edeceğimiz ilk yer Bagırpaşa Dağı ve Krater gölüdür. Doğayla iç içe olan bu yer, yürüyüş severler için harika bir fırsat. Tunceli’nin yazın sıcak ve kışları ise soğuk geçen bir iklimi vardır. Tunceli’yi ziyaret etmek için en uygun ay ise Haziran ve Eylül aylarıdır.

Yeşilliğe ve Akarsu’nun berrak suyuna dalıp gitmek isterseniz Tunceli’de Munzur Vadisi Milli parkını ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında Tahar köprüsü de hem tarihi açıdan hem de doğal güzellik muhteşem bir yer. Tunceli Göbektepe höyüğünü de ziyaret etmelisiniz.

10 – Hakkari

dogu anadolu bolgesi gezi hakkaris

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler rotamızı şimdide Hakkari’ye çevirelim. Bu şehir kışın , Hakkari kayak merkezi gezilebilecek yerler sıralamasının en üstünde bulunur. Kış turizmi oldukça iyi olan bu yerde çeşitli kış sporları ve aktiviteler yapmanız mümkündür.

Tarihi yer olarak önereceğimiz yer ise, Meydan medresesidir. 18. Yüzyılda yapılmıştır. Ayrıca bu medrese de bulunan kitabeler Kuran-ı Kerimde yer alan ayetlerden oluşmaktadır. Taş köprü, koç heykeli, Kaya resimleri, Dev evleri gibi yerlerde tavsiyelerimiz arasındadır. Hakkari’nin yöresel yemeklerini yemek isterseniz Otlu peynir, Parmak kebabı ve Meşin çorbasını tavsiye ediyoruz.

11 – Elazığ

dogu anadolu bolgesi gezi elazig

Elazığ’a gitmeyi tercih ederseniz eğer tavsiye edeceğimiz ilk yer, Hazar gölüdür. Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler arasında sayılan bu yer, Doğu’nun gizli denizi olarak adlandırılmaktadır. Turizm açısından dikkat çeken bir yer olan Hazar gölü birçok kuş ve balık türüne sahiptir. Ancak yapı olarak tektonik olan Hazar gölünün suyunun içerisinde manastır ve saray gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu da Hazar gölünü daha ilgi çekici yapmaktadır.

Tarihi ve doğal güzellik olarak rehbere Harput Buzluk Mağarası’nı ekleyin. Fakat bu mağaranın tarihi tahmin edilene göre Urartulara kadar dayanmaktadır. Tavsiye edeceğimiz diğer yerler Elazığ Kapalı Çarşı, Elazığ Arkeoloji ve Etnografya müzesi, Harput kalesi, Karakoçan Golan Kaplıcaları gibi yerlerdir.

12 – Erzincan

dogu anadolu bolgesi gezi erzincan

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler olarak sayabileceğimiz bir diğer şehir ise Erzincan’dır. İlk olarak tavsiye edeceğimiz yer Girlevik şelalesidir. Üstelik sizi bir masalın ya da filmin içerisindeymiş gibi hissettirecek olan bu şelale kayaların arasından akarak harika bir doğal güzellik oluşturmaktadır. Bu şelale için tavsiye edeceğimiz bir mevsim yoktur her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir, çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz yerler ve lezzetli yemekleri ile meşhur olan restoranlar bulunmaktadır.

Gezebileceğiniz diğer yerler ise, Otlukbeli gölü, Mama Hatun Türbesi, Abrenk kilisesi, Altıntepe Ören yeri, Melik gazi türbesi gibi yerlerdir.

13 – Iğdır

dogu anadolu bolgesi gezi igdir

Iğdır’a yolunuz düşerse görmeniz gereken ilk yer bizce Tuzluca Tuz mağaralarıdır. Ancak bu mağaranın 55 dönümlük olan bir alanı tamamen tuz ile kaplıdır. Gizemli bir atmosfere sahip olan bu mağara günlük 60 ton tuz üretimi sağlamaktadır. Ayrıca astımı olanlar ya da solunum sıkıntısı yaşayanlara iyi geldiği düşünülmektedir.

Bir diğer önereceğimiz yer ise Aras nehridir, bu nehrin bir kısmı Erzurum sınırında yer almaktadır. Bu nehri ziyarete gidip güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Balık gölü, Tarihi Babek mağarası, Şahmeran tepesi de diğer tavsiyelerimiz arasındadır.

14 – Malatya

dogu anadolu bolgesi gezi malatya

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler arasında sayılan Malatya’ya da ilk tavsiye edeceğimiz yer Arslantepe höyüğüdür. Tarihi mekanları gezmeyi ve tarihi sevenler için Arslantepe höyüğü biçilmiş bir kaftandır. Ayrıca burası Türkiye’de yer alan en büyük höyükler arasında sayılmaktadır. Arkeolojik kazılar yapılan bu yerde bir çok tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır.

Doğal güzellik görmek istiyorsanız eğer Arapgir’ e bir şans verebilirsiniz. Ancak gelmişken Malatya’nın güzel yemeklerini yemeden gitmek olmaz. Burada zırh kebabı, kağıt kebabı ve dut yaprağında sarma gibi yöresel yemeklerini mutlaka tadın.

Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik! Zira, diğer gezilecek yerler listemizi görmek için tıklayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap