1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Deve Tabanı Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl olur?

Deve Tabanı Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl olur?
+ - 0

Deve tabanı bakımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Çiçek bakımı yaparken bir çok noktada dikkatsiz davranıp çiçeklerimize zarar veririz. Bunun için öncelikle “Çiçek bakımı nasıl olur” “Çiçek bakımında püf noktalar nelerdir” gibi soruların cevaplarına hakim olmak gerekecektir. Evde besleyebileceğimiz bir çok çeşit çiçek var. Bunların arasında hangisini seçersek seçelim; öncelikle onlara sevgimizi, merhametimizi vermemiz gerektiğini unutmayalım. Onlarla muhabbet edercesine bakımlarını yapalım. Onlarında bir canlı olduğunu unutmayalım. Şimdi “Deve Tabanı Bakımı Nasıl Olur” “Deve Tabanı Bakımı Nasıl Yapılır” sorularını cevaplarken, aklınıza gelebilecek her türlü soruyu ve kafanıza takılan soruları mutlaka yorum yaparak bizlerle paylaşın. En kısa sürede cevaplanacağını unutmayın lütfen.

DEVE TABANI

Basliksiz 4 1 1

Gövdesi iri ve yaprakları geniş Deve Tabanı çiçeği, yaprakları genelde 60 santime kadar boyu ise 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Çok gördüğümüz bu çiçek genelde isim olarak bilinmez. Kullanım açısından uzun zamandır ülkemizde talep arz ilişkisi içindedir. Parlak bir yapıya sahiptir ve sıcak zamanlarda sürekli terleme yapmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • ISI DURUMU
  • İKLİM DURUMUNA GÖRE EVDE BESLENMESİ
  • SULAMA
  • TOPRAK BAKIMI

NOT: Meyve çıkarabildiği bilinse de,  bazı kaynaklarda o meyvenin yenilmesinin alerji semptomlarını ortaya çıkardığı söylemektedir. Meyvenin dış kabuğu zehirli olduğu düşünülür, ancak iç kısmının için böyle bir kesinlik taşımamaktadır. İç kısmındaki meyvenin tadı muz ve ananas arasında bir lezzet olduğu söylenmektedir.

Deve Tabanı Bahçede Yetişir Mi?

 Çiçeğimiz, bilindiği üzere bahçede de yetiştirilmektedir. Ancak doğru pozisyon ve konum aşamalarını doğru yaparsanız bu mümkün olacaktır. İklim şartlarınızın nemli olması gerekir. Yani İzmir, Antalya, İstanbul, Muğla ve çevre şehirlerinde ikamet ediyor olmanız çiçek için sağlıklı olacaktır. Nem koşulunun yanında en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise rüzgardır. Çok rüzgar görmesi bitkimiz için iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Evde Nereye Konmalı

Basliksiz 1 3


Çiçeğimizi ne güneş görmeli ne de ışıktan kaçırılmalıdır. Bunu şöyle açıklayabiliriz;  gölge bir yerde tutup, ışığın evi beslediği yerlere koymalıyız.  Zaten çiçek yaprakları kendisini güneşe doğru yavaş yavaş çevirecektir. Ve muhteşem görünüşüyle sizleri etkilemeye başlayacaktır.

Deve Tabanı’na Ne Kadar Su Verilmeli?

Basliksiz 5 2

Deve tabanı için saksıdaki bütün toprağın sulanması gerekmektedir su hacminizi saksıya göre ayarlayabilirsiniz. İlkbahar’ın son aylarında ve yaz aylarında genelde haftada 2 bazen 3, son baharın son aylarında ve kış aylarında haftada 1 kez sulamanız yeterli olacaktır.


Sardunya bakımı nasıl olur? adlı yazımızı okudunuz mu? tıklayın


Deve Tabanı Gübre İster Mi?

  Öncelikle çiçeği, kış aylarında gübresiz yaşaması yaşam şartlarını çok zorlayacaktır. Organik gübre yani kompost gübre olarak tanımlayacağımız gübre ile çiçeğimizi beslememiz gerekecektir.

Toprak Durumu Nasıl Olmalı?

Öncelikle çiçeğimizi bahçe toprağı ve torf kumlu toprakta beslememiz gerekecektir. Bu yüzden bitkimiz için saksımızı olabildiğince büyük seçmemiz gerekmektedir.

Çoğaltılabilir Mi?

cogaltma

  Akdeniz iklimi bitkisi olan Deve Tabanı; çoğaltılma işlemi herkes tarafından yapılabilir, yapımı oldukça kolaydır. Ağaç yapraklarından budama işlemi yapılarak yeni bir çiçek elde edebilirsiniz.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Deve Tabanı bitkisi hakkındaki bilgilerine de buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Tropikal bitki olması nedeniyle, tozlanma yapması halinde mutlaka tozlarının nemli bir bez ile temizlenmesi gerekmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap