İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Derin Uyku Düzeyinizi Artıracak 5 Muhteşem Öneri

Derin Uyku Düzeyinizi Artıracak 5 Muhteşem Öneri
derin uyku
+ - 0

İnsan bedeni ve zihni derin uyku ile dinlenme düzeyine ulaşır. Uykunuz ne kadar derin ve kaliteli olursa gününüzü yönetmeniz ve enerjinizi kullanmanız çok daha kolay olacaktır. Bir insanın gece uykusunun 7-8 saat civarında olması önemli bir ölçüt olsa da bu zamanın ne kadarının derin uyku ile geçtiği oldukça önemlidir.

Uyku grafiğinizin büyük çoğunluğunu hafif uyku, REM uykusu ya da uyanıklık oluşturuyorsa uyku kaliteniz düşük demektir. Kaliteli ve derin bir uyku hormonlarınızı, zihinsel işlevlerinizi ve bedeninizi düzenleyen önemli bir süreç haline gelecektir. Sizin için uykunuzu daha derin hale getirecek 5 öneri listeledik.

1. Uyuduğunuz Yere Dikkat Etmelisiniz

5 5
derin uyku

Uyuduğunuz yer sizin uykunuzun aynasıdır, diyebiliriz. Her gün aynı yerde yatmak uyku rutininizi oluşturmada oldukça etkilidir. Yatak odanız sizin uyuyacağınız tek yer olmalıdır.

Kanepede, koltukta ya da salonda uykuya daldığınızda uyanma ihtimaliniz fazla olur. Bu durum ise derin uyku çekmenizi engelleyecektir. Yatak odanız ise ısı, ışık ve ses bakımından optimum düzeye getirilmiş olmalıdır. Size uygun olmayan çevresel ortamda hafif uyku seviyeniz daha çok olabilir.

2.Beslenme Alışkanlıkları Uykunuz Üzerinde Doğrudan Etkilidir

1 5
derin uyku

Beslenme düzeniniz uyku kaliteniz üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle 19:00 sonrası herhangi bir şey yiyip içmemek uyku kaliteniz için gereklidir. Akşam yemeklerinin ise daha hafif olması sindirime yardımcı olur ve bedenin daha erken dinlenme durumuna geçmesine yardım eder.

Beslenme düzeninde çok baharatlı, çok tuzlu ve çok şekerli besinlerden uzak durmak yerinde olacaktır. Daha az porsiyonlarla beslenen ve basit karbonhidratlardan kaçınan insanların derin uyku düzeyi, beslenme düzenine dikkat etmeyenlere göre %25 daha iyidir. Tüm bunlarla birlikte günlük içmeniz gereken su miktarını çok geç vakitlere bırakmamak gece uyanmalarınızın da önüne geçebilir.

3.Teknolojik Araçlar Uykunuzun Baş Belası Olabilir

2 5
derin uyku

Özellikle uykuya geçme zamanına yakın ya da yatağınızda teknolojik aletler ile ilgilenmek uykuya dalma süresini uzatacağı gibi uyku kaliteniz üzerinde de oldukça belirleyici olur. Teknolojik aletleri en az 30 dakika önce kapatmak sağlıklı uyku çekmenizi sağlamada oldukça yararlı olacaktır.

Teknolojik aletlerden gelen ışık, ses ve diğer uyarıcılar bedeninizin uyku-uyanıklık süreçleri üzerinde etkili olan hormonların üretimini bozabilir. Uyku üzerinde söz sahibi olan melatonin hormonu teknolojik aletler nedeniyle daha az salgılanabilir. Telefonunuzu, bilgisayarınızı ya da televizyonunuzu daha erken saatlerde kapatmaya çalışmak derin uyku çekmeniz için yararlı olacaktır.

4.Düzenli Egzersiz Yapmak Derin Uykuyu Tetikler

3 5
derin uyku

Dinlenmiş ve rahat bir beden-ruh ikilisi ile uykuya daldığınızda derin bir uyku çektiğinizi hissedersiniz. Bedensel ve ruhsal sağlığımızın korunmasında önemli etkileri bulunan egzersizler uyku düzeni oluşturmanızda size en iyi yardımcılardan birisi olacaktır. Özellikle akşam yemeği öncesinde yapılacak normal tempodaki kardiyo, sağlıklı uyku için yararlı olacaktır.

Egzersiz bedenin hormonlarının düzenlenmesinde etkili olduğundan özellikle uyanıklık süresi uzun olan kişiler uyku düzeni için egzersiz yaparak ile başlayabilirler. Ancak yatmadan önce yapılan egzersizler uykuya dalmayı geciktirebileceği için çok fazla önerilmez.

5.Bir Uyku Ritmi Oluşturmaya Çalışın

hafif uyku
derin uyku

Bedeniniz sizin ne zaman uyandığınızı ya da ne zaman uyumanız gerektiğini size belirli işaretlerle gösterir. Her gün aynı saatte yatmaya çalışmak, gündüz uykularından kaçınmak ve uykunuzun gelmesini yatak dışında beklemek uyku düzeni oluşturmada size yardımcı olacaktır.

Bedenin uyku için bir biyolojik ritim oluşturması durumunda derin uyku seviyeniz oldukça artacaktır. İnsanlar davranışların pek çoğunu alışkanlıklar sayesinde kazandığından uyku alışkanlığı için kendinizi planlamak bedeniniz ve zihniniz için iyi bir karar olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap