1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Depresyon Belirtileri ve Tembellik Olgusu

Depresyon Belirtileri ve Tembellik Olgusu
Depresyon belirtileri
0

Depresyon belirtileri sık sık tembellik olgusu ile karıştırılabilir. Tembellik ve depresyonu birbirinden ayırabilmek için öncelikli olarak depresyonun tam olarak ne anlama geldiğini kavramak gerekir.

Depresyon en genel tanımıyla kişinin ruhsal olarak duygu durum bozukluğu yaşamasına denir. Depresyondaki bir kişi sürekli olarak üzüntü içerisinde olur. Bu üzüntü hali zaman geçtikçe ilgi kaybına da sebebiyet verir. Depresyonun pek çok farklı türüne rastlanabilir ancak en temel 2 adet türü bulunur. “Klinik” ve “Distimik” olarak ayırabileceğimiz gibi; hafif, orta ve ağır şiddette depresyon olarak kategorize edebilmek de mümkündür.

Kişiler gün içerisinde yorgun ve sorumluluklarını yapmaktan kaçınır bir vaziyette olabilir. Bu durumda ilk akla gelen “Ben tembel miyim?” sorusu olur. Bu durumda kişi tembel olduğunu zannederken aslında depresyon durumunda olabilir. Peki, depresyon belirtileri nelerdir? Tembellik ile arasında ne gibi farklar vardır? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını yazımızın devamında aktardık.

Depresyon ve Tembellik Arasındaki Farklar Nelerdir?

depresyon belirtileri nelerdir

Depresyonu diğer olgulardan ayırabilmek kolaydır. Her insan içinde bulunduğu duygu durumuna göre farklı davranışlarda bulunsa da depresyonu birkaç ana belirti ile anlayabilmek mümkündür. Depresyonun sık rastlanan belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Günün çoğunda üzgün hissetmek.
 • Yorgun hissetme
 • Rutin işleri aksatma
 • Uyku problemleri
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Kişisel bakıma önem vermeme
 • Karamsarlık ve değersiz hissetme

Yukarıdaki belirtiler çoğaltılabileceği gibi kişiden kişiye de farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda yukarıdaki belirtileri gözlemlediğiniz birine yaklaşımınız anlayışlı olmalıdır. Daha öncesinde tembel olarak nitelendirdiğiniz insan aslında depresyon durumunda olabilir. Depresyonda olduğunu düşündüğünüz kişiye davranışlarınızda suçlayıcı ve kırıcı sözlerde bulunmamaya özen göstermek gerekir.

Genellikle tembellikle karıştırılan depresyon, kişinin farkında olmadan bile gelişebilir. Günlük aktivitelerini yapamayan birey, tembel olduğunu düşünür. Ancak duygu durum bozukluğu yaşıyorsa bu gibi davranışlarda bulunması olağandır.

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

2 1

Ağır depresyon durumu, duygu bozukluğunun ilerlemiş halidir. Kişi çok daha umutsuz ve mutsuz davranışlarda bulunabilir. Gözlemlenen en net belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Değersiz hissetme
 • Günlük rutin işleri yapmama
 • Sürekli mutsuz ve huysuzluk hali
 • Günlük işlerde aşırı ilgi kaybı ve halsizlik
 • Tüm kötü duygu durumlarını hissetme

Yukarıdaki belirtiler hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Nihayetinde ağır bir depresyon sürecinden geçen kişiler, vakit kaybetmeden tedavi görmelidir. Sadece ruhsal sebeplerden kaynaklanmayan depresyon, vücutta meydana gelen başka hastalıkların da habercisi olarak ortaya çıkabilir. Erken tedavi, bu tip durumları engellemede oldukça önemlidir.

Depresyon Belirtileri Testi Nasıl Yapılır?

3

Depresyon testi internette pek çok site tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Genellikle 21 adetlik bir soru testinin ardından, kişilerde hangi düzeyde depresyon gözlemlendiği rapor halinde sunulmaktadır. Sorulan sorular genellikle kişinin testi çözdüğü dönemlerdeki duygu durumlarının, önceki zamanlara göre kıyaslanmasına yönelik sorulur. Bu ve benzeri diğer duygu durumlarını sorgulatan sorular ile de kişinin depresyon puanı hesaplanır.

Testlerin genel amacı erken tanı ve depresyon tedavi sürecine başlamada yardımcı olmasıdır. Hafif ve orta düzeydeki depresyonlarda puan aralığı daha düşükken ağır depresyon durumunda puan yüksek olarak çıkabilir. Yine de bu testlerin doğruluğu, uzman bir doktora başvurmadan teyit edilemez. Özellikle ağır düzeyde bir depresyon durumu gözleniyorsa, kişi vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır.

Depresyon Nasıl Geçer?

a

Depresyon tedavisi süreci hastanın durumuna göre değişebilir. Tedavi uygulamaları; kişide meydana gelen olumsuz ruh hali, duygu durum bozuklukları ve diğer olumsuz düşüncelerin giderilmesini kapsar. Tedavi planında psikoterapi, ilaçlar ve beyin uyarım teknikleri uygulanabilir. Özellikle kişilerde oluşan majör stresin giderilmesinin ardından psikoterapi bile tek başına hastayı iyileştirmede etkili olabilir.

Planlı ve etkin bir tedavi sürecinde, kişiler haftalar içinde kısmen iyileşebilir. Tam olarak düzelme ise 5 – 6 aya kadar uzayabilir. Ayakta tedavi edilen hastalar genellikle daha kısa sürede iyileşebilmektedir. Daha ağır depresyon belirtileri gösteren kişiler için ise iyileşme süreci uzayabilir. 

Hafif geçirilen depresyon durumunu kişiler kendi başlarına da tedavi edebilmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak evde depresyon tedavisi sağlanabilir:

 • Aile ile birlikte vakit geçirme
 • Rutin aktiviteleri aksatmadan devam etme
 • Kişisel temizliğe özen gösterme
 • Mutlu olunacak aktivitelerin yapılması
 • Doğada yürüyüş, dışarıda vakit geçirme
 • Evcil hayvanlarla vakit geçirme

Yukarıdakilere benzer pek çok olumlu aktivite ile uğraşarak kişiler geçirdikleri hafif depresyon durumundan kurtulabilirler. Her şeye rağmen hala depresyon durumu gözleniyorsa vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım almak gerekebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap