İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Conta Yanması Nedir? | Conta Neden Yanar?

Conta Yanması Nedir? | Conta Neden Yanar?
conta yanması
+ - 0

Motorlar ile uğraşan herkes conta yanması sorununu en az bir kere duymuştur. Araba motoru oldukça kapsamlı yapısı ile hemen dikkat çeker. Motor içerisinde yer alan tüm parçalar farklı bir görev ile arabanın harekete geçmesini sağlar.

Hatta arabalardaki vidalar bile motorun hareketini doğru bir şekilde tamamlaması için önemli parçalardan biridir. Conta da bu anlamda motor içerisinde yer alan ve arabanın sorunsuz hareket edebilmesi için yer alan bir parçadır. Conta motor içerisindeki birleştirici bir parça olarak kullanılır. Sanılanın aksine conta her arabada aynı sayıda ya da aynı yerlerde olmaz. Model içerisinde bile contalar farklılık gösterir.

İlk başta sızdırmazlık olmak üzere contalar arabadaki bazı sorunların önüne geçer. Sızdırmazlık konusuna sunduğu çözümler ile contalar çoğu motor ve mekanik yapı içerisinde yer alır. Bununla beraber conta eski model bir arabada da yeni model bir arabada da yer alan bir parçadır.

Conta Nedir ve Nerelerde Bulunur?

Conta Nedir
conta yanması

Arabalarda sızdırmazlık ve yalıtım oldukça önemli bir konudur. Yalıtım sadece ses için alınan bir önlem değildir. Aynı zamanda bir motorun yürüyen aksanının arıza göstermemesi için de kullanılır. Sızdırmazlık ise özellikle motorlarda motorun arıza yaşamaması için son derece önemlidir.

Araba motorunda sadece yakıt bulunmaz. Motor içerisinde yağ ve su sürekli olarak gezer ve arabanın doğru çalışmasını sağlar. Yağ, su ve yakıt araba içerisinde birbirine karışmadan hareket etmelidir. Aksi bir durumda yani herhangi ikisinin karışması durumunda arabalarda anormal hareketler olmaya başlar. Hatta karışma durumlarında arabaların motorları kullanılmaz hale bile gelebilir.

Yapılacak en ufak hata bile arabalar on binlerce liralık masrafa yola açabilir. Conta da arabada bu durumların oluşmaması için kullanılır. Conta iki mekanik ya da tesisat parçası arasında sızdırmazlığı sağlamak için kullanılır. Genel olarak levha şeklinde olan contalar aynı zamanda iki parçanın birbirine tam olarak oturmasını da sağlar.

Conta Arabalarda Ne İşe Yarar?

Conta Arabalarda Ne İşe Yarar?
conta yanması

Araba birden fazla mekanik parçanın bir araya gelmesi sonucu çalışmasını tamamlar. Örneğin üst kapak ve silindirlerin olduğu kısım 2 parça şekildedir. Bu 2 parçanın arasında ise yağ ve su geçişinin yanı sıra yakıtın yanması da meydana gelir.

Contalar da arabalarda yağın, yakıtın ve suyun birbirine karışmadan kendi yolunda gitmesini sağlar. Bir diğer yandan motorlarda yanma üst kapak ve silindirlerin arasında contaların olduğu kısımda meydana gelir. Conta sayesinde araçtaki tüm akışkanlar ve hava birbirine temas etmez.

Conta Yanması Ne Anlama Gelir?

Conta Yanması Ne Anlama Gelir?
conta yanması

Arabalarda conta yanması demek arkasında pek çok sorunu getirebilir. Bir motor çalışırken piston içerisindeki yakıtı yakar ve bu sırada yüksek bir ısı arabaya yayılmaya başlar. Bu ısının düşürülmemesi demek kısa sürede motor parçalarının zarar görmesine yol açar. Bu yüzden araba içerisindeki devridaim pompası sürekli olarak soğuk suyu araba içerisinde gezdirir.

Kanallardan geçen soğuk su zamanla ısınır ve radyatöre geri dönerek tekrar soğumaya başlar. Bu sürekli olarak araba içerisinde devam eden bir süreçtir. Conta yanması ise arabalardaki suyun motor içerisinde devri daim etmemesi sonucu ortaya çıkar. Antifreeze kullanılarak sudaki kireç önlenmez ise sudaki kireç zamanla motorun belli yerlerinin çürümesine neden olur.

Bu kireçlenmeler zaman içerisinde bölgeyi çürütür ve oralarda su sızıntısını meydana getirir. Su sızıntısı ise bölgenin zaman içerisinde soğumamasına neden olur. Oluşan ısı da ilk olarak contaları yakar. Contası yanan bölgeye göre de sorunlar farklılık gösterir.

Conta Yakması İle Oluşabilecek Sorunlar

Araba conta yakması masraf 2021
conta yanması

Araba conta yakması masraf 2021 yılında oldukça arttı. Bu yüzden sürücüler bu yanmalara erkenden tamir ettirmelidir. Örneğin contanın yandığı yer su deposunun etrafında ise araba zamanla su deposuna suya ek olarak hava da basmaya başlar. Bunun yanı sıra eğer yanma silindirin etrafında ise araba tekleme yapmaya başlar. İlerleyen süreçte ise yağa su karışır ve bu durum çok büyük sorunlara yol açar.

Araba çalıştığı her saniye kendini yağlar. Aracın doğru yağlanmaması demek zaman içerisinde yatak sarmasına neden olur. Conta yanması ile oluşan yatak sarması motorun tamamen sökülmesine neden olur. Çünkü biyel kollarının kavradığı krank mili yağlanmadığı takdirde sarmaya başlar. Pistonlar bu durumda yakıtın patlaması ile krank milini her ittiğinde yağlanma olmamasından dolayı biyel kolu ile krank arasındaki alüminyum zamanla aşınır.

Motorun bu kısmı karter adı verilen yağlama kısmının hemen altında yer alır. Bu yüzden de motorun eksantirik milinden başlayarak kartere doğru parçaların sökülmesi ve alüminyum parçanın değişmesi gerekir. Conta yanması için hala önlem alınmaz ise motor tüm işlevini zamanla kaybedebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap