1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?
+ - 0

Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır ve çocukları ağlatmadan nasıl uyutabiliriz, şeklindeki sorular pek çok ebeveyn tarafından uzmanlara sorulmaktadır. Hatta bunun için uyku terapileri diye özel eğitimler bile var!

1 16

Ergenlikten sonraki zaman dilimlerine kadar kişiler kendi uyku düzenlerini oluşturmakta zorlanırlar. Uyku uyumanın onlardan bir şeyler çalacağını, hayattan eksik kalacağını düşünürler.

Aslında ilk çocukluktan son çocukluğa kadar ölüm ve uyku kavramı zihinlerinde tam oturmaz ve bu iki kavramı birbirine bağdaştırırlar. Bu nedenle çocuklar uykuya dalmakta ve uzun süreli uyumada sıkıntılar yaşayabilirler.

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni sağlamak için ilk önce ebeveynlerin kararlı olması gerekmektedir. Ailenin uygun koşulları sağlaması ve kararlı bir duruş sergilemesi bebeklere de yansıyacaktır. Belki de çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır, değil de “Kararlı bir ebeveyn nasıl oluruz?” sorusu dikkate alınılmalıdır.

3 aylık bebek uyku düzeni anne yanında süregelse de bebekler yalnız kaldıklarını 4. aydan itibaren az da olsa fark edebilmektedirler. Bu nedenle yalnız uyku uyuma alışkanlığının oluşması için bebekleri zaman zaman kimsenin olmadığı korunaklı bir ortamda uykuya bırakmak sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır.

3 15

Çocukların yaşlarına göre uyku ihtiyaçları değişiklik gösterebilmektedir. Bebeklik ve ilkokul öncesi dönemde uyku ihtiyacı her zamandan daha fazladır. Bu ihtiyacın tamamıyla karşılanabilmesi için ebeveynlerin ortak karara vararak uyku düzeni oluşturması gerekmektedir.

4. aydan itibaren bebeklerin sürekli olarak kendi yataklarında ve aynı ortamda belirlenen saatte uyutulması gerekmektedir. Bu düzen sayesinde gelecekte uyku sıkıntıları yaşama ihtimalleri azalmış olacaktır. Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır konusu adı altında çeşitli öneriler aşağıda listelenmiştir.

Çocuklarda Uyku Düzeni İçin Öneri

Çocuklarda uyku düzeni için öneri listesine en çok da çalışan, birden fazla çocuğa sahip, çeşitli hastalıklara sahip annenin veya kalabalık aile ortamlarının ihtiyacı bulunmaktadır. Çocukların düzen sayesinde gelişimlerinin desteklendiği unutulmamalıdır.

1.  Gece / Gündüz Farkı

4 14

Yenidoğanlar günde 16 – 19 saat uyuyabilmektedir. Kimi zaman bu süre dış etmenler nedeniyle azalma gösterebilir. Bebeklerde gece / gündüz kavramı hemen oturmamaktadır. 6 aylık bebek uyku düzeni oluşturma bu dönemde başlamaktadır. Gündüz uyku süresi zaman içerisinde azalır ve gece uykularında artışlar görülür.

2.  Misafirler

Eve davet edeceğiniz misafirlerin gelme ve gitme sürelerini iyi hesap etmelisiniz. Misafir kabul ettikten sonra “çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır” diye düşünmeniz dengeleri bozacaktır. Çocuğunuzun uyku saati yaklaşırken eve misafir kabul etmek, sizin zor bir gece bekleyeceğinizin kanıtıdır.

3.  Oda Isısı

Oda ısısının çocuğun rahatsızlık duymayacağı bir seviye olması kaliteli bir uyku uyumasını sağlayacaktır. Havalandırılmış, nemi iyi ve 25 derece ısıda olan bir oda gayet güzeldir.

4.  Tensel Temas

5 14

Çocuğun anne ve babayla teması huzura kavuşmasını sağlayacaktır. Sevgi bağının kurulmasının temel taşlarından olan tensel temas, çocuğun ilgi gördüğünün ve sevildiğinin kanıtıdır. Çocuk rahatlayıp uykuya daha kolay bir şekilde dalacaktır.

5.  Ninni ve Masallar

6 8 1

Çocukları uyuturken sakin ve yumuşak bir ortam oluşturmak adına ninni ve masallar büyük bir iş görmektedir. Bebeklerin kendi odasına alışma süresinde bu adımlar büyük önem arz etmektedir. Masal okurken sakin bir dil kullanmanız onu rahatlatacaktır. Çocukların uyuması için birbirinden güzel ninniler sizin için burada derlenmiş, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

6.  Gündüz Uykusu

7 10

Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır ve ne şekilde devam ederse etsin ilkokul öncesi dönemine kadar gündüz uykusu gereklidir. Bu düzen sizin ve çocuğunuz gece uykusunu daha güzel almasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çocuğun gelişimi de sağlanmış olacaktır.

7.  Oda Kavramı

6. aydan sonra çocukların kendi odasında yatma antrenmanları yapılmalıdır. Bu antrenmanları masal okuma, masaj yapma, hayal kurma, çeşitli uyku oyuncakları ve belki kimi zaman ebeveynlerle uyarak gerçekleştirmek gerekir. Aynı zamanda çocuk odasında yalnız kaldığında ve size seslendiği vakitlerde onu duyabilecek uzaklıkta olmanız gerekmektedir.

8.  Uyku Süresi

6. ayın sonunda bebeğinizin uyku düzenini oluşturduğunuzda 7 aylık bebek uyku düzeni oluşturma seanslarından daha kolay bir yaşam süreceğinizden emin olabilirsiniz. Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır ve çevresel etmenler ne kadar düzenlenirse bir o kadar iyi uyku alınacaktır.

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan çocuğun çevresel etmenleri de düzene girdiğinde yeterli uyku aldığını biliyoruz. Yenidoğanlarda 16 – 19 saat arasında olan bu süre, 2 yaş uyku düzeni tablosu incelendiğinde 11 – 14 saat olmaktadır.

9.  Gece Terörü

8 6 1

4 yaşındaki çocuğun uyku düzeni nasıl olmalı ve gece terörü başlangıcından nasıl kurtuluruz, soruları ebeveynler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Genellikle 5 – 12 yaş aralığında görülen gece terörü çok daha erken yaşlardan ileri yaşlara kadar görülebilmektedir.

Çocuğun yaşamında yer alan olumsuzların doğru bir şekilde giderilmesi, anne ve baba yakınlığı kurulması, kaygı ve korkuların giderilmesi bu terörlerin giderilmesinde önemli adımlardandır. Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır ve ne şekilde devam ederse gece terörü ile baş etmek de bir o kadar kolay olacaktır.

10.      Ebeveyn İlişkileri

3 – 6 ay bebek uyku düzeni oluşturmak için oldukça müsait bir dönemdir. Bu dönemde ebeveynler arasındaki ilişkilerin sakin ve iyi olması gerekmektedir. Anne ve babaların birbirini destekler adımlar atması çocuğa olumlu yansıyacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap