1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir? Burun Kanaması Nasıl Durur?

Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir? Burun Kanaması Nasıl Durur?
+ - 0

Burun kanaması pek çok kimsenin yaşadığı bir rahatsızlık olduğundan, burun kanamasının nedenleri merak konusudur. Çünkü bir rahatsızlığın nedenini bildiğiniz zaman, onunla ilgili yapmanız gerekenleri de bilirsiniz. Bu sebeple burnu kanayan kişiler internette bu sorunun cevabını sıkça aramaktadır. Burun kanaması şikâyeti olanların beklentisi, gerçek nedenler ve doğru tavsiyeler bulmaktır.

burun kanamasının nedenleri
burun kanamasının nedenleri

Genellikle sıcak havalarda artış gösteren burun kanaması şikâyeti, birçok kimsenin ortak problemidir. Bazen sıklıkla burnunuzun kanadığı zamanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum bir kereye mahsus olduğunda sizi korkutmasa da, daha fazlasından tedirgin olabilirsiniz. Bu nedenle yaşadığınız burun kanamasının sebebini ve tedavisini öğrenmek için doktora başvurmak isteyebilirsiniz.

Burun Neden Kanar? Burun Kanamasının Nedenleri Neler Olabilir?

burun kanamasının nedenleri
burun kanamasının nedenleri

Her yaş grubundan kişinin karşılaştığı bir durum olan burun kanaması neden olur diye soranlar oldukça fazladır. Öncelikle bu durumun normal ya da anormal sebepleri olabileceğini bilmelisiniz. Yaşlı ve çocuklarda daha sık karşılaştığımız bu rahatsızlık, zararsız olabileceği gibi zararlı da olabilir. Nedenleri ise oldukça farklı ve çeşitlidir.

Bir kereye mahsus ya da sıkça yaşadığınız burun kanamalarında yapmanız gereken kanamayı hemen durdurmaya çalışmaktır. Bunun için burun kanaması durdurma yöntemlerini bilmeli ve uygulamalısınız. Bu durumu yaşayan kişi bir çocuksa, ona da gerektiği şekilde müdahale etmeniz gerekir. Bu nedenle burun kanamasını durdurmak için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz faydalı olacaktır.

Burun Kanaması Neden Olur?

4 31

Sıcak havalarda sıklıkla başa gelen burun kanamasının nedenleri farklı farklıdır. Sıcağın kanamayı tetiklediği gibi, soğuk havalar da burun kanamasına sebep olabilir. Çünkü soğuk havalar genellikle kuru ve nemsizdir. Bu da burnunuzun içyapısında çatlak kılcallara ya da zedelenmelere sebebiyet verebilir. Bu tür kanamalar genellikle olağandır ve ciddi bir durum söz konusu değildir.

Hava şartlarının sebep olduğu burun kanamaları dışında da kanamalar yaşayabilirsiniz. Bunların en bilineni buruna darbe almak şeklinde kendini gösterir. Burnunuza aldığınız darbe, burun içinde bir yerlere zarar vermiş olabilir. Bu nedenle oluşan kanamalarda acilen burun kanamasında ilk yardım kurallarını uygulamalı ve hemen bir doktora başvurmalısınız.

Burun Kanamasında Ne Yapılır?

5 26

Bir burun kanaması esnasında ne yapmanız gerektiğini bilmek size büyük rahatlık sağlar. Özellikle çocukların burnu daha sık kanadığından, bu durumda yapmanız gerekeni bilirseniz, çocuğunuza yardım edebilirsiniz. Bu nedenle özellikle her ebeveynin burun kanamasına ne iyi gelir konusunda bilgi sahibi olması önem arz eder.

Burnu kanayan kişi çocuk ya da yetişkin olsun, yapmanız gereken ilk şey sakin olmaktır. Çünkü burun kanamasının nedenleri çeşit çeşittir ve çoğunlukla korkmanıza gerek yoktur. Bu yüzden, kan görünce hemen bu durumun ciddi olduğunu düşünüp paniğe kapılmamalısınız. Öncelikle burun kanamasını ne durdurur diye düşünmeli ve adımları sakince izlemelisiniz.

Burnu kanayan kişiyi dik bir şekilde oturtup burun kemeri olan kısma baş ve işaret parmağınızla baskı uygulayın. Bu şekilde bekleyerek kanamayı izlemeli ve geçmesini beklemelisiniz. Böyle yaptığınızda kanama en fazla 10-15 dakika içerisinde duracaktır. Durmadığı takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Durduk Yere Burun Kanaması Sebepleri

6 22

Buruna bir darbe almamanıza ya da herhangi bir rahatsızlığınız olmamasına rağmen burnunuz kanayabilir. Hiçbir şey yokken burun kanamasının nedenleri genellikle burun içi zedelenmelerine işaret eder. Durduk yere burun kanamalarının başlıca bazı sebepleri vardır. Bunlar; aşırı kuru hava, şiddetli sümkürme, burun karıştırma, sert hapşırma, burun içindeki eğrilikler gibi sebeplerdir.

Durduk Yere Burun Neden Kanar?

7 19

Bu şekilde basit nedenler dışında bir burun kanaması yaşıyor olmanız da elbette muhtemeldir. Burnunuz çok sık ve aşırı yoğun şekilde kanıyorsa bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Anormal olduğunu düşündüğünüz kanamalar, daha kötü hastalıkların habercisi olabilir. Ancak bu hastalıklara sahip olup olmadığınızı öğrenmek için bir uzman muayenesi şarttır.

Tek Taraflı Burun Kanaması Neden Olur?

8 13

Burnunuzun iki deliğinden yalnızca birinin kanaması oldukça normal bir durumdur. Sıklıkla burnu kanayan kimselerin yaşadığı problem de bu şekildedir. Tek taraflı burun kanamasının nedenleri genellikle mevsimseldir ve kanama çabuk durur. Çünkü burnun iç kısmı kan damarları açısından zengindir. Bu nedenle en ufak bir zedelenme ya da çatlama, kanamaya sebebiyet verebilir.

Sol Burun Kanaması Ne Anlama Gelir?

9 13

Sağ ya da sol burun deliği fark etmeksizin yaşanan tek taraflı kanamalardan korkmamak gerekir. Nadiren de olsa kötü hastalıkların habercisi olsa da, burun kanamalarının büyük bir çoğunluğu zararsızdır. Ancak ciddi durumlarda burun kanaması tedavisi için bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Arka Burun Kanaması Ne Demektir?

Arka burun kanamaları, küçük ve mikro şekilde yaşayabileceğiniz kanamalardan daha yoğun kanamalardır. Arka burun kanamasının nedenleri hipertansiyon ya da burun yaralanmaları olabilir. Yaşlı bireylerde daha sık görülen bu kanamalar, şiddetli ve yoğundur. Genellikle hem burun hem de genizden aynı anda kanama başlar. Bu tür kanamayı kontrol etmek zor olacağından, hastanın bir sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap