1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

Bulut Depolama İhtiyacı Nasıl Doğar?

Bulut Depolama İhtiyacı Nasıl Doğar?
Bulut depolama
+ - 0

Bulut depolama sayesinde tablet, telefon ve bilgisayarlarınızda siz de daha fazla alana sahip olabilirsiniz.

Kişisel verilerin depolanması ve ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla bulunmasını sağlayan bu sistem hayatımızın odağında yer alıyor. Bunun nedeni ise artık çoğumuzun bilgi, belge ve anılarını silmekten çekinmesi olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla farklı hizmet sağlayıcıları da bu depolama sayesinde kullanıcılarının beğenisi toplarken depolama açısından destek sağlamaya devam ediyor.

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama nedir
Bulut depolama

Gündelik hayatımız içinde kullandığımız tablet, telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlerin en öne çıkan özelliklerinden birisi depolama kapasitesidir. Birkaç ay sonrasında en yeni cihazın bile depolama alanı ile ilgili sorun yaşadığını görüyoruz. Dolayısıyla alternatif depolama araçları araştırmaya başlıyoruz. En efektif seçeneklerden birisi olan bulut depolama nedir inceleyelim.

Farklı alanlarda saklanmak istenen verilerin sanal platform üzerinde arşivlenmesine verilen isimdir. Bu ekosistem içerisine çeşitli fotoğraflar, videolar, PDF dosyaları gibi farklı boyut ve kategorideki verile eklenebiliyor. Kişisel bir platform olması nedeniyle de bu alanda depolanan bilgi ve belgeler üçüncü kişiler ile paylaşılmıyor. Dolayısıyla depolama sistemi için kişisel bir arşiv tanımlaması yapmak yerinde oluyor.

Bu sistemi sayesinde gündelik hayatımızda kullandığımız platformlarda bu hizmeti sunuyor. Google ve Microsoft firmaları da bulut sisteminden faydalanmaktadır. Özellikle kişisel verilerin güvenli bir ortamda saklanması için bulut depolama hizmetleri avantajlı bir tercih olmaktadır.

Bulut Depolama Ne İşe Yarar?

bulut depolama hizmetleri
Bulut depolama

Kişisel verilerin saklanması, depolanması ve ihtiyaç duyulduğunda tekrar bulunması oldukça zaman harcayan bir durumdur. Bulut depolamasıyla ise kişisel bilgi ve belgeler gizli tutulurken verilere istenildiği zaman kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Sahip olduğumuz bilgi ve belgelerin depolanmasının yanında depolanan bu verilerin kaybolmaması da kullanıcılara sunulan harika bir özellik. Bu sayede sizin bile varlığını unuttuğunuz bilgiler, sistem içinde bir yerlerde sizi bekliyor olacak.

Bulut depolama ücretsiz olarak belirli bir kapasiteye kadar hizmet sunmaktadır. Sistem içerisinde belirlenmiş bir depolama sınırı bulunuyor. Ancak isteğe ve ihtiyaca göre sahip olunan bulut depolama alanı artırılabilir bir özelliğe sahip. Fazladan sahip olunmak istenen depolama alanı belirlenen ücret ödendiği takdirde kullanıcının kullanabileceği bir alana dönüşüyor.

Avantajlı bir sistem olmasının yanı sıra minik bir dezavantaja da sahiptir. Oldukça etkin bir kullanıma sahip olan bulut sistemi internete bağlantısı olmadığı zamanlara erişim sunmuyor. Ancak bazı bulut sistemi uygulamaları çevrimdışı durumlarda da kaydedilen verilere ulaşım imkanı sunuyor.

Bulut Depolamasının Kategorileri Nelerdir?

Bulut depolama ücretsiz
Bulut depolama

Geliştirilen bu sistem sayesinde veriler üçüncü kişiler tarafından sağlanan bir depolama hizmetinden faydalanmaktadır. Bu hizmetler internet ya da başka bir ağ üzerinden aktarılarak ilgili depolama merkezine ulaştırılıyor.

Günümüzde birbirinden farklı depolama sistemi bulunmaktadır. Bu bulut depolama sistemleri kişisel olarak e-posta, video, fotoğraf ve diğer özel belgelerin saklanmasını veya kişisel veri depolamasını sağlayan hizmet üreticileridir. Bu hizmetler bireylerin ve kuruluşların da ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir.

Böylelikle de farklı depolama uygulamaları tasarlanırken; mevcut uygulama ve sistemler de kendilerini güncellemiştir. İstek ve ihtiyaçlara göre ölçeklenebilen bu sistemler her konum üzerinden erişim sağlarken farklı cihazlardan kullanımın da sağlanması amaçlanıyor. Tasarlanan bulut sistemlerine üç ana kategoride değinelim.

bulut depolama alanı
Bulut depolama
  • Genel bulut, yapılandırılmayan veriler üzerine geliştirilmiş bir depolama sistemidir. Düşük maliyetli olan bu sistemler bakım işlemi gerektirmiyor. Bu hizmetler hizmet sağlayıcısı tarafından gerçekleştiriliyor. Ayrıca farklı istek ve ihtiyaçlara göre de değişimler ve geliştirmeler için uygundur. Büyük ölçeğe sahip sunucu ağına sahip olması ise güvenlik açısından kullanıcıları tatmin eder.
  • Özel bulut, veriler üzerinde yapılacak denetim faaliyetlerine yönelik olarak geliştirilmiş sistemdir. Bu sistem, internet veya herhangi bir ağ sistemi ile belirli kullanıcılara bilgi işlem hizmeti sunmaktadır. Ölçeklenebilirlik ve esneklik konularında genel bulut ile benzer özellikler taşımaktadır. Ayrıca bu sistem ek denetim ve özelleştirme olanakları da sunuyor.
  • Karma bulut, sistemsel esnekliğin artırılması amacıyla genel ve özel bulut hizmetlerini bir araya getiren depolama hizmetine verilen addır. İşletmeler kapasiteyi anlık olarak artırmak istediklerinde bu sistem elverişli bir bulut sistemi olarak seçilmektedir.

Tercih edilen bulut depolama sistemi fark etmeksizin işlevleri benzerdir. Sundukları avantajları ile benzerlikler taşısalar da sistemsel değişiklikler farklı ihtiyaçlara hitap etmeye devam edecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap