1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Borsada Yatırım Yapmak Tehlikeli mi?

Borsada Yatırım Yapmak Tehlikeli mi?

fal çeşitleri

Borsada yatırım yapmak son yıllarda oldukça popülerleşmeye başlamıştır. Pandemi ile birlikte insanlar farklı gelir kapısı arayışına girmiş ve hisselere rağbet göstermiştir. Halk tabiriyle “borsa oynamak” çoğu zaman yatırımcılara güzel kârlar getirebildiği gibi, tehlikeli durumları da beraberinde getirebilmektedir. Özellikle bu piyasaların tam manasıyla işleyişini kavramadan borsada işlem yapmak, yatırımcıların zarar etmelerine yol açmaktadır..

Böyle durumlarda yatırımcıların aklında, borsaya yatırım yapmak mantıklı mı sorusu belirmektedir. Borsaya yatırım yapmak yatırımcılar için kısa vadede iyi kâr ettirecektir. Uygun bir kazanç kapısı olarak her yatırımcının karışısına çıkmaktadır. Ancak borsada yapılan her yatırım işleminde zarar edilebileceği de akıldan çıkarmamak gerekir.

Borsada yatırım yapmaya yeni başlayan yatırımcıların dikkat etmesi gereken pek çok konu vardır. Merakla girişilen borsa serüveni, ciddi kayıplara sebebiyet verebileceği için özellikle yatırım aşamalarında dikkat edilmesi gereken konular aşağıda listelenmiştir.

Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nasıl bir yatırımcı olacaksınız? Kısa vadeli hisseler alarak hemen kâr elde etmek mi yoksa uzun vadede hisseyi elde tutarak kâr elde etmek mi? Bunu belirledikten sonra yatırımlara başlamak daha sağlıklı olacaktır.
  • Bir hisse senedini almadan önce, ilgili şirketin faaliyetlerini ve yıllık performanslarını incelemek zarar etme oranını düşürecektir.
  • Borsada yatırım yapmak sadece kârları beraberinde getirmez. Zarar edince üzülmeyeceğiniz yatırımlar yapmak, finansal motivasyonunuzu korumanızda önemlidir.
  • Ani yükselen hisse senetlerine kapılmamak gerekir. Yükselişin altında yatan temel nedenler araştırılmalıdır.
  • Günlük al-sat kazançları yerine uzun vadeli yatırımlar daha çok tercih edilmelidir.
  • Bir hisse senedinin alış noktalarını kaçırdığınızda, yüksekten almamaya çalışın. Alım fırsatı olan noktaları bekleyin.
  • Tek bir hisse senedine takılıp kalmayın. Çeşitlendirme yaparak kâr – zarar dağılımınızı bölüştürün.
  • Hisse fiyatı düşüşe geçtiğinde panik yapmayın. En sık yapılan hatalardan biri de budur. Fiyatın tekrar yükselme ihtimalinin olduğunu unutmayın, varlıklarınızı elinizde tutun.

Borsada Nasıl Batılır?

Borsada yatırım yapmak her yönüyle iyi araştırılması ve kavranması önem arz eden konulardan biridir. Bir çok yatırımcının sermayesi, borsada yanlış yapacağınız yatırımlar neticesinde bir anda yok olmaktadır. Bu durumda zarar edilen paraları tekrar kazanmaya çalıştıkça borsaya daha da bağlanabilirsiniz.

İşte tam da bu noktada borsa bağımlılığı kavramı ortaya çıkar. Bireyler zarar ettiklerinde kaybettiklerini geri kazanabilmek uğruna daha fazla yatırım yaparak zararını arttırmaktadır. Yapılan yatırımlardan tekrar zarar edilmesi ise borsada bireylerin batmasına neden olur.

Bu durum sadece zarar edince değil, kâr elde edince de meydana gelmektedir. Sürekli kâr ettiğini gören yatırımcı, her zamankinden giderek daha fazlasını hisselere yatırmaya başlar. Ardından beklenmedik bir enflasyon ya da ilgili şirketlerin zararları durumunda hisse senetleri birden aşağı çakılır ve yatırımcıları da zarar etmiş olur.

Yukarıdaki durumlarla karşılaşan borsada kaybedenlerin hikayeleri pek çoğumuz tarafından bilinmektedir. Özellikle sürekli kâr elde edenler, kazanma hırsıyla daha fazlasını elde etmek için sermayelerinin de üstünde yatırımlar yaparak kaybedebilmektedir. Son yıllarda borsada batmak bu şekilde daha da artış göstermiştir.

Borsada Yatırım Yapmak İçin Güvenilir Borsa Siteleri

Borsada yatırım yapmaya yeni başlayacak bireyler hisse senedi nasıl alınır, nereden alınır gibi soruların cevabını merak etmektedir. Yatırımı kafaya koymuş bireyler öncelikli olarak güvenilir borsa sitelerini araştırmaktadır. Borsa siteleri, yatırımcı ile hisse senetleri arasında bir nevi aracı kurumlardır. Bu aracı kurumların başında bankalar gelir. Günümüzde hemen hemen her bankanın internet şubesinden hesap açarak yatırıma başlamak mümkündür.

En iyi borsa sitesi ve türevlerini araştıranların öncelikli olarak SPK’nın yetki belgesine sahip şirketleri araştırması gerekir. Bu şirketler SPK tarafından yatırım süreçlerinin tamamında denetlenmektedir. Bu belgeye sahip şirketlerin aynı zamanda devlet onaylı olduğu da göstermektedir. SPK onaylı şirketlerin hakları ve yatırımcıların varlıklarının korunması SPK denetimi altındadır. Bu yüzden yetki belgesine sahip şirketlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Borsada Yatırım Yapmak: Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsada ticarete başlamak için öncelikle SPK yetki belgesine sahip bir aracı kurum belirlemek gerekir. Uygun aracı kurum seçildikten sonra eğer bir bankayı tercih etmişseniz bankanın şubelerinden hesap açabilirsiniz. Banka dışında başka bir aracı kurum tercih edilmişse, ilgili kurumun internet adresi üzerinden ya da irtibat noktalarına giderek yatırım hesabı açtırabilirsiniz.

Aracı kurum seçilirken, yaptığınız işlemlerinizde ödeyeceğiniz komisyon oranları ve diğer masraflar hakkında kurumdan bilgi almanız gerekir. Komisyon oranları ve masraflar belirlenirken her yerde geçerli olan kriterler belirli olmadığı için, kurumlar kendi misyonlarına göre farklı oranları uygulayabilmektedir. Ayrıca komisyon oranları ve masraflar dışında herhangi bir ödeme yapacaksanız (saklama ücreti, hizmet ücretleri vb.) bunlarında yine kurum tarafından yatırımcıya aktarılması gerekir.

Hesap açma işlemlerinin ardından sözleşmeler gerekli evraklar imzalanır ve yatırım hesabı açılmış olmalıdır. İlgili kurumda açılan hesabınıza, banka yoluyla havale/EFT yaparak veya itibari para gönderimi yoluyla para yatırmanız gerekir. Para yatırım hesabınıza yatırıldığında size uygun hisse senedinin ticaretine başlayabilirsiniz.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak eski yıllardan ve yanlış bilgilerden kalma, halk arasında dolaşan bir deyimdir. Bu sektör sanıldığının aksine oynanmamaktadır. Çünkü borsa bir kumar değildir. Borsada yatırım yapmak yatırımcıların ellerindeki sermayelerle mümkündür. Hisse senetleri zaman zaman düşer veya yükselir. Bu durumda yatırımcılar ve şirketler hisseden sağlanan kâr ve zararın bir kısmını paylaşmış olur.

Paylaşılan kârlar, yatırımcılar ve şirketler arasında bir güven bağı oluşturur. Bir hisseden az da olsa kâr eden bir yatırımcı o hissenin ilgili şirketine güvenir. Zaman içerisinde hisselerini uzun vadede elinde tutar ve birkaç yıl sonra hisse senetleri değerlendiğinde kâr elde etmiş olarak satar. Şirketlerin performans başarısında yatırımcıların güvenini kazanmak bir kuraldır. Ve dahi doğru ortaklıklarla büyümeye gitmek bu yüzden oldukça önemlidir.

Borsaya 500 TL İle Girilir mi?

Borsaya yatırım yapmak istiyorum, kaç parayla girmeliyim? sorusu her yatırımcının merak ettiği konulardan biridir. Borsaya 1 TL ile de 500 TL ile de girilmektedir. Ancak bu noktada önemli olan hisse senedini alınabilecek en düşük miktardan alıp, yükseldiğinde satmaktadır.

Günümüzde 1 TL altında bile hisse senetleri bulunmaktadır. Bu hisseler sıkı takip edildiğinde bile yüksek kârlar getirebilmektedir. Örneğin 500 TL sermayesi olan bir yatırımcı, 1 TL altı ve sağlam gördüğü bir şirketin hissesini en dip seviyesinden alıp, yükseldiğinde satarsa kısa sürede muazzam kâr elde etmiş olur. Yani, ne eldeki sermayeyi ne de düşük fiyatlı hisse senetlerini küçük görmemek gerekecektir. Çünkü bu küçük rakamlarla bile doğru zamanda alım – satım yapıldığında büyük kârlar elde edilebilmektedir.

Borsada Oynamak Haram mıdır?

Borsada yatırım yapmak pek çok yatırımcının aklında soru işaretleri oluşturur. Özellikle kazanılan paranın ne şekilde kazanıldığı ve dini açıdan önemi, ülkemiz yatırımcılarınca merak edilmektedir. Peki, borsada yatırım yapmak caiz mi?

“Borsa Yatırım Fonu Nedir” yazımızı okudunuz mu? tıklayın.

Borsa ve hisse senedi al – sat işlemleri caizdir. Hisse senedi almak demek, bir şirketin her türlü durumuna ortak olmak demektir. Eğer o şirket meçhul işlerle uğraşıyorsa, dine aykırı ticaret faaliyetleri gösteriyorsa ve faize odaklanmış kâr amacı taşıyorsa bu tarz şirketlerin hisse senetlerini alıp satmak caiz değildir. Bu yüzden şirketlerin performanslarının yanında ne tür işlerle uğraştıklarının da iyice araştırılması gerekir.

Bunların yanı sıra; sürekli borsada vakit geçirmek de uygun görülmeyen davranışlardan biridir. Kumar gibi bağımlılık derecesinde borsada vakit geçiriliyorsa dinimiz tarafından uygun görülmemektedir. Yine borsa bağımlılığı yüzünden tüm mal varlığını satan, battığı için intihar edenlere borsa caiz değildir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap