1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa Yatırım Fonu Nedir?
1
+ - 0

Temelde kıymetli varlıkların endekslerini baz almaktadır. Ve bununla birlikte endeks performanslarını göz önüne çıakarır. Yatırımı amaçlar. Dolayısıyla bunların bütününe borsa yatırım fonu denilir. Borsa yatırım fonu, baz aldığı endekslerin yatırım araçlarını endeksteki ağırlık oranları ile bir satış ağı içerisine alarak portföylerine katma imkanı sağlar. Bundan dolayı borsa yatırım fonu pasif bir stratejik yapıya sahiptir. Bu şekilde kendi fonlarını oluştururlar. Bunlara kıyasla hisse fonu, kıymetli maden fonu gibi fonlar aktif fonlardır.

Fonun portföy yöneticisi veya portföy şirketi fonun içindeki yatırım araçlarını piyasa zamanlaması yapılmaktadır. Bununla birlikte alım satım işlemlerini gerçekleştirirler. Borsa yatırım fonlarında endekslerin yatırım araçları değiştiğinde kendi portföylerindeki araçları değiştiren yapısı vardır. Borsa yatırım fonlarında yatırımcılar kendi aralarında alım satım işlemlerini arz ve talebe göre gerçekleştirirler. Sermaye piyasa değeri gelişmiş olan ülkelerde fazla sayıda ve çeşitte borsa yatırım fonları mevcuttur. Altın, gümüş gibi farklı endekslere sahip yatırım fonları bulunmaktadır..

 Borsa Yatırım Fonu ve Yatırım Fonu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Basliksiz 2 4

 Borsa yatırım fonunda alım satım fiyatları yatırımcılar tarafından belirlenmektedir. Ancak yatırım fonlarında durum, portföy kurucusu veya portföy şirketleri tarafından belirlenmektedir. Yatırım fonlarında alıcı satıcı durumu yoktur. Fakat borsa yatırım fonunda hisse senetlerindeki gibi bir alıcı satıcı sistemi vardır. Yatırım fonunda pasif yönetim şekli görülürken yatırım fonlarında daha çok aktif bir yönetim şekli görülmektedir. Yönetim ücretleri pasif yönetim stratejisi olduğu için düşüktür ama yatırım fonlarında aktif yönetim stratejisi görüldüğünden yönetim ücretleri daha fazladır. Fonları gün boyunca alım satım işlemleri yapılabilirken yatırım fonlarında gün sonunda alım satım işlemleri yapılmaktadır..

 Borsa Yatırım Fonunun Avantajları Nelerdir?

borsa yatırım fonu

 Borsa yatırım fonlarında alım satım işlemleri yatırım fonlarından daha esnek bir yapıya sahiptir. Piyasadaki fiyatı o anda görebilme imkanı sağladığından yatırım fonlarından daha şeffaf yapıdadır. Yatırım fonlarında gün sonunda fiyat belirlenmesi görülür. Borsa yatırım fonu gün boyu işlev gördüğünden yatırımcıya kolaylık sağlar. Yatırımcı için yatırım fonlarının aksine pasif yönetim sistemine sahip olduğundan düşük maliyetli bir yönetim ücretine sahiptir. Borsa yatırım fonunda borsalar arası işlem olduğundan pasif stratejisi gereği aracı yönetim ücretleri de yatırım fonlarından daha düşüktür.

Borsada Yatırım Yapmak Tehlikeli mi, yazımızı okudun mu? tıklayın

Ülkemizde Hangi Borsa Yatırım Fonları Bulunur?

borsa yatırım fonu

 Ülkemizde toplam 14 tane borsa yatırım fonu mevcuttur. Bunlarında toplamda 2 tane portföyü bulunmaktadır. İlki QNB finans portföy diğeri ise ZİİRAAT portföyüdür. Baktığımızda QNB finans portföyün 4 tane fonu vardır. Bunlar altın, gümüş, Amerikan doları ve bir hisse senedi endeksine dayalı olan fondur. Bunların kuruluş yılları sırasıyla 2005, 2006 ve 2012 yıllarıdır. ZİİRAAT portföyü ise henüz 2020 yılının başında kurulan yeni bir fondur. Ve bu portföyler arasında altın katılım fonu ve hisse endeksine dayalı fonlar bulunmaktadır. Dolayısıyla altın ve hisse senedi fonlarına sahip olması risk sırasını 5, 6, 7 değerlerinde gösterir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap