İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Borsa Nedir? | 2021 Borsa Endeksi Nedir? Borsa Endeksini Ne Etkiler?
Trendlerdeki Yazı

Borsa Nedir? | 2021 Borsa Endeksi Nedir? Borsa Endeksini Ne Etkiler?

Borsa nedir

Borsa nedir kısa bir özetini yaparak başlayalım. Borsa, tahvil, döviz, bono gibi kıymetli evrakların alım satımının yapıldığı bir piyasadır. Türkiye borsası Borsa İstanbul kontrolünde ilerler.

Serbest Piyasa Kurulu, kanunlar çerçevesinde belirlenmiş kurallara uygun bir şekilde işlemlerini gerçekleştirir. Borsa İstanbul, yatırımcılar için yeni pazarlar oluşturarak alım-satım işlemlerini daha kolay hale getirir.

Borsa endeksi, borsada işlemde olan hisse senetlerinin fiyat ve kar performanslarını ölçer. Böylece hisse senetlerinin piyasa değerleri belirlenmektedir. Borsa endeksini, ülke ekonomisi, istihdam, faiz oranları gibi içsel faktörler büyük ölçüde etkiler. Küresel bilgiler ve ülkelerin ekonomik ilişkileri de dışsal faktörler olarak borsa endeksini etkiler.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa nedir

Borsaya girmek istiyorsanız borsa nedir nasıl oynanır iyi bir şekilde bilmelisiniz. Borsa ile ilgili farklı eğitimler alabileceğiniz gibi farklı kaynaklardan gerekli bilgileri de edinebilirsiniz. Öğrenme aşamasında her bilgiye itimat etmemeniz gerektiğini de unutmayın. Ayrıca uygulamalar ve sanal oyunlar ile borsayı öğrenmeniz mümkündür.

Borsaya giriş yapabilmeniz için bir aracı kurum üzerinden hesap edinmeniz gerekiyor. Yatırımlarınızı bu hesap üzerinden gerçekleştireceğiniz düşünüldüğünde hesapla ilgili tüm bilgilere sahip olmanız oldukça önemlidir. Yatırım hesabınızı SPK üzerinden kontrol edebileceğiniz bir kurum veya banka üzerinden açtırmanız tavsiye edilir. Unutmayın ki borsa SPK tarafından denetlenir ve SPK’nın aracılık izni bu aşamada önemlidir.

Yatırım hesabını açtırırken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim formudur. Bu sözleşme ve formları okumadan imzalamamanız gerektiğini unutmayın. Mümkün olduğunca dikkatli okuma yaptıktan sonra belgeleri imzalayın. Bu kademelerden sonra hesabınız yatırım yapmanız için uygun hale gelecektir. Hesabınıza para yatırıp dilediğiniz hisseler üzerinden alım-satım yapmaya başlayabilirsiniz.

Borsa Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Borsa nedir

Borsa kimine göre bir yatırım aracı, kimine göre bir hobidir. Peki gerçekten borsa nedir? Borsa, şirketlerin veya bireylerin kar amacıyla hisse senetleri başta olmak üzere uygun değerlerin işlendiği piyasasıdır. Borsada aktif bir şekilde faaliyet gösterebilmek için yatırım hesabınızın olması gerekir. Bunun için SPK’nın uygun gördüğü aracı kurumalardan yatırım hesabı açılabilmektedir.

Borsa, iyi bir yatırım aracı ve gelir kaynağı olarak günümüzde sıklıkla kullanılan bir piyasadır. Ancak borsada yatırım yaparak büyük gelirler elde etmek pek de kolay değildir. Kar elde edebilmek için piyasa ve borsa iyi tanınmalıdır. Borsada para kazanmanın önemli bir yardımcısı da bilinen yatırım aracına yönelik yapılan yatırımlardır.

Öncelikle kredi veya borç alarak borsaya girmeyin. Borsa, değişkenleri yüksek bir piyasadır ve uzun vadede işlem görülür. Duyduğunuz tüyolara bağlı kalmayın. Kendi stratejileriniz doğrultusunda yatırımlarınızı gerçekleştirin. Grafiklerde dipte ya da zirvede olan hisseler üzerinden işlem yapmayın. Borsa uzun vadede gelir getiren bir piyasadır ve para kazanmak için sabretmeniz gerekir.

Borsa Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa nedir

Borsada yatırım yapmadan önce borsa nedir nasıl işler, nelerden etkilenir konularına hakim olmak gerekir. Çünkü borsa iyi bir yatırım aracı olup kar getiren bir piyasa olduğu kadar riskli de bir piyasadır. Peki borsa nedir nasıl yatırım yapılır? Taşıdığı riskler göz önüne alındığında borsada yatırım yapmadan önce faklı yatırımlar yaparak tecrübe edinmek önemlidir.

Borsada yatırım yapmadan önce borsa endeksleri de düzenli olarak takip edilmelidir. Vadeli, hisse senedi, emtia gibi endekslere yatırım yapmak da karlıdır. Bu değerler kolaylıkla satılabilir ve satın alınabilir. Bu değerler arasından en fazla kar bırakan değer hisse senetleridir. Alım-satım arasında oluşan fark ve kar payı alınması yatırımcıların ilk tercihi olmasını sağlamaktadır.

BİST bünyesinde en çok tercih edilen endeksler BİST100 ve BİST30’dur. BİST100, Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa hacmi ve değeri yüksek 100 hisse senedinden oluşur. BİST30 ise Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek hacimli 30 hisse senedinden oluşur. Bu endekslere yatırım yapmadan önce hisse performanslarının kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa nedir

Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce borsa hakkında gerekli bilgilerin edinilmesi gerekir. Borsa, kısa vadeli bir gelir kaynağı değildir. Borsada başarılı olunması için sabırlı davranılmalı ve çevresel faktörlerden etkilenilmemelidir. Çoğunluğun hücum ettiği hisselerden uzak durulması tavsiye edilir. Borsayı sıkı takip etmek, araştırmalar yaparak gözlemlemek sizin için olumlu olacaktır.

Borsa hakkında bilgi edinmek istiyorsanız borsa eğitimleri alabilirsiniz. Günümüzde çevrimiçi olarak verilen birçok eğitimden birisine başlamak faydalı olacaktır. Videolar izleyerek öğrenebileceğiniz gibi ekonomi programları izlemek ve ekonomistlerin fikirlerini öğrenmek de katkı sağlayacaktır. Borsa ile ilgili filmler izleyerek daha akılda kalıcı bilgiler edinebilirsiniz.

Gazete ya da dergilerden ilgili ekleri edinebilir, borsa kitapları okuyabilirsiniz. Böylece borsa nedir, nasıl işler, nasıl para kazanılır gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Gündelik hayatta ekonomik gelişmeleri takip ederek de borsa hakkında güncel bilgiler edinebilirsiniz.  

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap