1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

Blockchain Teknolojisi Sayesinde 2022’de Güvendesiniz

Blockchain Teknolojisi Sayesinde 2022’de Güvendesiniz
Blockchain teknolojisi
+ - 0

Blockchain teknolojisi birçoğumuzun kripto para piyasası sayesinde aşina olduğumuz bir tanım. Bilmeyenler için ise öğrenmek için harika bir fırsat!

Teknoloji her geçen gün kümülatif biçimde gelişme kat ederek bizleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Blok zinciri de bu teknoloji ürünleri arasında en yeni ürünlerden birisi olarak öne çıkıyor. Dijital dünya üzerinde her birimizin gerçekleştirdiği işlemleri bu blok zinciri kendi sistemi içerisinde kayıt altına alıyor.

Kayıt altına alınan bu verileri herhangi bir kullanıcı kolaylıkla bilgisayarından takip edebiliyor. Bu sistem kişilerin kendileri dışında farklı kişilerin işlemlerini takip edebilme imkanı sunuyor. Ayrıca hacklenemeyen bir sistemi olması bu sisteme olan güvenin artmasına ortam hazırlıyor. Bu güvenlik önlemleri ile de parasal işlemler gönül rahatlığı ile yapılabiliyor.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain
Blockchain teknolojisi

Blockchain teknolojisi dijital platformda yapılan işlemlerin kaydedilerek varlıkların takip edilmesini kolaylaştıran bir üründür. Paylaşımı mümkün olan bu teknolojinin üzerinde değişim yapılması mümkün değildir. İşlem yapılan varlıklar soyut(patent, telif, marka vb.) veya somut (ev, araba, parasal değerler vb.) olabilmektedir.

Dolayısıyla aklınıza gelen hemen hemen her şey blockchain teknolojisi ağı üzerinde takip edilebiliyor ve üzerinde işlem gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle işlemler üzerindeki riskler azaltılıyor ve işlem maliyetlerin düşürülmesi de sağlanıyor.

Blockchain teknolojisi genel anlamda sahip olunan veriler üzerinden ilerleme kaydediyor. Yani verilerin hızlı ve doğru elde edilmesi avantaj sağlayan bir etkendir. Blockchain yalnızca gerekli izinlere sahip kişilerle paylaşılan bilgileri barındırır.

blockchan teknolojisi ile neler yapılabilir
Blockchain teknolojisi

Yapılan her türlü işlem anlık olarak bu veri ağına kaydediliyor ve depolanıyor. Sahip olunan bu bilgiler işlemlerin şeffaflığı doğrultusunda etkin bir yer kaplamaktadır. Bilgilerin şeffaf ve güvenilir olması ise itibarı güçlendirmeye yönelik bir özellik sunuyor.

Bunca yeniliği beraberinde getiren blockchan teknolojisi ile neler yapılabilir konusu merak uyandırmayı başaran bir konudur. Kullanıcılar geliştirilen bu blockchain teknolojisi sayesinde ödemelerini, siparişlerini, hesaplarını takip edebilir. Güvenilirliğini kanıtlamış bir ağ sistemi olmasının yanında şeffaf bilgi sunma mekanizmasına da sahip olması talep görmesine ortam sağlamaktadır.

BlockChain Teknolojisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

3 2
Blockchain teknolojisi

Farklı işlemlerde pratik ve güvenilir kullanım sunan blockchain ağı farklı sektör ve alanlarda kullanılmaktadır. Veri gizliliği protokolü ve akıllı sözleşmeleri ile işletme ve kişilerin işlem bilgilerinin takip edilebildiği bu ağ günümüz teknolojisinin son ürünlerinden birisidir.

Sahip olduğu verileri belirli düzeydeki ilgili kullanıcılarla paylaşması sayesinde işlemler doğru biçimde aktarılır ve işletme veya kişilerin itibarı korunmuş olur. Dolayısıyla blockchain teknolojisi şu alanlarda kullanılmaktadır;

  • Tedarik zinciri
  • Finans alanı
  • Kamu alanı
  • Enerji alanı
  • Sağlık alanı bu teknolojiye ev sahipliği yapan başlıca sektör ve alanlardır.

Blockchain Nasıl Çalışır?

bl
Blockchain teknolojisi

Özellikle kripto para piyasası ile işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız blockchain teknolojisineaşina bir durumdasınız denebilir. Çünkü işlemler bu ekosistem içerisinde bu ağ üzerinden gerçekleştiriliyor.  Blockchain ağı üzerinde gerçekleştirilen dijitale yansıyan tüm işlemler kayıt altına alınarak kaydediliyor. Dolayısıyla kripto piyasası üzerindeki tüm işlem ve hareketler de bu ağ üzerinde kaydediliyor.

Geliştirilen bu teknoloji herhangi bir merkeze bağlı olarak işlemleri gerçekleştirmiyor. Diğer bir değişle merkezi olmayan bir ağ sistemi biçiminde işlemlerini gerçekleştiriyor. Herhangi bir bilgisayar üzerinden blok zincirindeki bilgilere ulaşmak da mümkün kılınıyor. Ayrıca yalnızca bu işlem hareketlerine değil, yapılan işlemin kim tarafından, ne zaman gerçekleştirildiği bilgisi de paylaşılıyor.

Blok zinciri üzerinde yapılan işlemlerin değiştirilmesi veya kaldırılması mümkün değildir. Dolayısıyla bu işlemlerin düzenlenmesi için yeni bir kayıt oluşturulması gerekiyor. Bu sayede kayıtlar kontrol altına alınarak işlemler incelenebiliyor.

bloc
Blockchain teknolojisi

Bu ağ içerisinde kişisel kimlikler kullanıcı kimlik numarası biçiminde oluşturuluyor. Dolayısıyla tüm işlemler ad, soyad gibi kişisel bilgiler yerine kimlik numarası kullanılarak yapılıyor. Ardından kullanıcının yaptığı işlemler kullanıcı sistemindeki matematiksel hesaplamalar doğrultusunda şifreleniyor ve zincir üzerinde kayıt altına alınıyor.

Yapılan bu matematiksel kayıt sistemi bir diğer adıyla “hash fonksiyonları” olarak biliniyor. Bu hash fonksiyonları sayesinde oluşan bu şifreleme karakterleri harf ve rakamlardan bir araya gelmektedir. Yapılan her yeni işlem veya değişimde farklı bir dizin oluşturulur.

Blockchain teknoloji sayesinde yapılan işlemler kullanıcı aracılığı ile doğrulanmakta ve arşivlenmektedir. Her kullanıcının bu sisteme etki etmesi ve katkıda bulunması merkeziyetsiz olması ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla bu sistemi özel kılan nitelikleri olarak anonimliğini, merkezinin olmayışını ve hacklenemeyecek yapıda olmasını sayabiliriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap