1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bitcoin Nedir? | 21. Yüzyılda Hızlı Gelişen Para Dünyasında Bitcoin
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Nedir? | 21. Yüzyılda Hızlı Gelişen Para Dünyasında Bitcoin

Bitcoin nedir

Günümüzde herkesin dilinde dolaşan, bir yükselen bir alçalan Bitcoin nedir birlikte irdeleyelim. Bitcoin, kısaca BTC olarak da bilinen bir kripto para birimidir. Kripto para, şifrelenmiş, dijital olarak var olan para birimidir. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmüş bir para birimidir. Oluşturulduğu günden bu yana altı binden fazla altcoin oluşturulmuştur.

Bitcoin, dijital ortamda merkezi belli olmayan bir para birimi olarak işlem görmektedir. Merkez Bankaları tarafından basılan para sistemi ile karşılaştırılmaması gerekir. Çünkü bu paraların aksine Bitcoinlerin bağlı olduğu finansal bir kurum veya belli bir yöneticisi yoktur. Bitcoin nedir ne işe yarar gibi sorularınızın cevapları ise yazımızda sizleri bekliyor.

Bitcoin Nedir, Neyi İfade Eder, Çalışma Sistemi Nasıldır?

bitcoin nasıl kullanılır

Bitcoin, herhangi bir merkeze, yöneticiye bağlı olmadan kullanılan şifrelenmiş dijital para birimidir. Günümüzde sıklıkla yatırım aracı veya ödeme aracı olarak kullanıldığına şahit oluyoruz. Bitcoin, herhangi bir banka, yönetici gibi merkeze bağlı bir para birimi değildir. Bu nedenle de döviz kurundan etkilenmez. Üçüncü kişiler tarafından kullanıcıların kaynaklarına erişim imkanı da yoktur.

Bitcoin piyasasında her para şifrelenmiş durumdadır. Şifrelenmiş bu kripto paralar ile işlemler gerçekleştirilir. Bu ağ üzerinden gerçekleştirilen her işlem blockchain ile kayıt altında tutulmaktadır. Bu sistemin güvenlik açığı olmaması, kullanıcıları güvence altına almaktadır. Kullanıcıların da aynı özenle sanal cüzdan bilgilerini dikkatli kullanmaları ve kaybetmemeleri istenir.

Bitcoin, piyasadaki arz ve talep ilişkisine göre işleyen bir sistemidir. Şifrelenmiş paralardan oluşan bu piyasada kullanıcıların bilgileri de kayıt altında gizli tutulmaktadır. Böylece kişiler kimliklerini koruyarak piyasada işlemlerini gerçekleştirir. Bitcoin üzerinden işlem yapılabileceği gibi altcoinler üzerinden de işlemler gerçekleştirilir. Bu piyasada sınırsız sayıda coin olmadığı da bilinmesi gereken bir unsurdur.

Yatırım Aracı Olarak Bitcoin

Bitcoin nedir sorusunun ardından bu kripto paranın nasıl yatırım aracı haline dönüştürülebileceği sorusu geliyor. Peki Bitcoin yatırım yapmak için seçilebilecek uygun bir birim mi? Nasıl yatırım yapılır ya da yapılan yatırım nasıl yönlendirilir? Doğru işlemler sayesinde bu piyasada yükselmek isteniyorsa detaylı bilgilerin edinilmesi gerekiyor. 

Bitcoin’in sıklıkla karşımıza çıkması yatırım aracı olarak sıkça kullanılmasının önünü açmıştır. Bu nedenle Bitcoin nedir sorusundan sonra geriye bu kripto paranın nasıl yönlendirileceği geliyor. Ancak Bitcoin borsasının bir merkeze bağlı olmayışı denetlenmesini de zorlaştıran bir etken olmakta. Bu nedenle yatırım yaparken güvenilir site veya uygulamalar aracılığıyla işlem yapılması tavsiye ediliyor.

Uzmanlar, yatırım yapmadan önce bu yatırımın amacının belirlenmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu piyasada kazanca giden yol, mevcut paranın muhafaza edilip gelişen faiz getirisinden faydalanmaktan geçiyor. Mevcut paranın farklı altcoinlere aktarılması kazanç olasılığını artıran bir etken. Farklı yatırımlara yönelmek riski azaltırken oluşan faizlerden efektif biçimde faydalanmak mümkün oluyor.

Bitcoin Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bu dijital para birimi 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmış, 2009 yılında ise piyasaya sürülmüştür. Bitcoin adını alan bu kripto para birimi BTC olarak kısaltılır ve ฿ ile sembolize edilir. Bitcoin, tasarlanan ilk dijital para olma özelliğini taşır ve sonrasında üretilen paralar altcoin olarak değerlendirilir. Ethereum, Ripple, Litecoin popüler altcoinlerdir.

Bu para biriminin oluşturulmasıyla hayatımıza Bitcoin nedir, nasıl kullanılır gibi sorular dahil oldu. Bitcoin, “Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi” başlığı altında tanıtılmıştır. Böylece kriptoloji adı verilen bir şifreleme sistemiyle ilk dijital para birimi oluşturuldu. Bu para birimi herhangi bir merkezi sisteme bağlı olmaksızın işlem görecek ve bir yöneticiye bağlı kalmayacaktı.

Bu piyasada coinler, blockchain denen sisteme dayanır. Bu sistem, şifrelenmiş işlemleri kayıt altına alarak takip eden bir veri tabanı sistemidir. Bu veri tabanı üzerinde gerçekleştirilen her işlemde meydana gelen her aşama bir bloktan oluşur. Para transferi üzerinden örnek verecek olursak göndericinin adı, tutar gibi veriler birer bloktur.

Bitcoin Nasıl Oynanır?

Peki, altcoin veya Bitcoin nedir nasıl alınır bundan bahsedelim. Bitcoin ve altcoinler birer kripto para birimidir. Bu para birimleri piyasada satışa sunulur, almak isteyen kullanıcılar tarafından borsada işlem yapılır. Bu birimlere sahip olmak için sanal bir cüzdana sahip olmak gerekir. Uygulamalar sayesinde veya bu borsada işlem görülen sitelerden işlemler gerçekleştirilir.

Reel paralar sayesinde uygulamalar ya da siteler üzerinden Bitcoin piyasasında işlem yapmak mümkündür. Sanal bir cüzdan yardımı ile bu piyasada edinilen değerler güvenli bir halde saklanır. Bitcoin’in alt birimleri olan altcoinler de sıklıkla tercih edilen dijital paralardır. Ethereum, Litecoin gibi birimler popüler olarak tercih edilen altcoin birimlerine örnek olarak verilebilir.

Bitcoin nedir nasıl oynanır konusuna tekrar değinecek olursak, öncelikle amacınızı belirlemelisiniz. Ardından dilediğiniz miktarda yükleme yaparak bu dijital piyasaya giriş yapabilirsiniz. Blockchain ile korunan bu sistem, şu ana dek hatasız ilerleyen bir sistem olmuştur. Bir sistem açığı vermemiş olması da bu piyasada yapılan işlemlerin güvenli bir halde ilerlemesini sağlamaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap