İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır | Ne Kadar Kazandırır? 2022

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır | Ne Kadar Kazandırır? 2022
+ - 0

Bitcoin Madenciliği BTC ve ETH üretimi gibi coin üreticiliği alanında kullanılmaktadır. 2009 Yılından beri hayatımızın bir parçası haline gelen Bitcoin, bağımsız bir para birimidir. Dijital ortamda üretilen bu para, Bitcoin Madenciliği yani Mining sonucunda üretilmekte ve günümüzde büyük bir değere sahiptir. Kağıt para veya demir para gibi bir ham maddesi bulunmayan bu dijital para, matematiğin dehası ile oluşturulan yazılımlar sayesinde üretilmektedir. Üretilmesi zor ve aşırı kaynaklar isteyen Bitcoin biriminin aşırı değer kazanmasını sağlamıştır.

Büyük bir değere sahip olan Bitcoin, piyasaya sürüldüğü günden beri milyonlarca insanın uğraşı haline gelmiş ve büyük bir istihdama neden olmuştur. Gelişen teknoloji sayesinde evde ortamında da madenciliğin yapılabilmesi, bu işle uğraş halinde olanlar ve bu işi yeni uğraş haline getirenler, Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığını, üretim maliyetini ve getirisini merak etmektedir. Bizde bu yazıda tüm bu sorulara detaylı yanıtlar hazırlayarak hem merakınızın gidermesini hem de bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlayacağız.

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

bitcoin madenciliği donanım

En çok sorulan soru ‘Bitcoin madenciliği nedir’ sorusudur. Madencilik adındanda anlaşılacağı gibi bir tür Bitcoin üretimini sağlayan yer veya ekipmanlar. Nasıl ki insanlar, altın veya demir işlemek için gerekli olan hammaddeye maden bölgelerinde madencilik yaparak işliyorsa, Bitcoin madenciliğini de ona benzetebiliriz.

BTC Mining yani Bitcoin Madenciliği, Blockchain teknolojisi ile üretilir. Blockchainde ki full node işlemleri sayesinde üretilen parçacıklar işlemci tarafından kayıt altına alınarak üretilir. BTC mining ile uğraşanlara ‘Miner’ adı verilir.

BTC Mining Nasıl Yapılır, Ne Kadar Kazandırır?

bitcoin madencilig ne kadar kaandirir

Bitcoin madenciliği evde yapabilmek için son teknoloji araçlar ve ekipmanlar kullanılmalıdır. Ekran kartları, soğutucu, anakart ve güç kaynakları gibi. Ev ortamında Mining yapabilmek 6-7 Yıl öncesine göre çok daha zordur. Eskiden değeri daha az olan Bitcoin, ev ortamında ve normal işletim sistemine sahip bilgisayarlar tarafından daha kolay yapılmaktaydı.

BTC Mining 2022 de özellikle de Türkiye’de oldukça zor ve maliyetli bir iştir. Artan BTC, BTC madenciliği için gerekli olan yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarında pahalı olmasına neden oluştur. Madencilik için 320 GHz bir işletim sistemi ile 1 yılda ortalama 0.1 Bitcoin üretebilmektedir. Bu da bir kişi 1 yılda 0.01 BTC üretirse;  600.000×0.1= 60.000 TL dir. Tabi kullanılan araçlar ve elektrik masrafları düşürüldüğünde kısa vadede pek de karlı bir iş sayılmaz. Fakat uzun vadede çok karlı bir iştir.

Bitcoin Madenciliği Siteleri

Globalleşen Bitcoin birimi için birden fazla Bitcoin madenciliği siteleri tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Unutulmamalıdır ki, binlerce madencilik işlevi gören siteler piyasaya sürülse de çok azı güvenilir ve kazançlıdır. Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmak isteyen kişilerin, madencilik yapacağı siteyi en küçük ayrıntısına kadar incelemeli ve yasal olup olmadığını sitenin herhangi bir devletin lisansına sahip olup olmadığını öğrenmeli ve ondan sonra ekipmanları ile birlikte üretime geçmelidir.

Önemli bir kaç tane madencilik sitesini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • SHAMINING
  • HASHNEST
  • HASHING24
  • FLYMINING

Bitcoin madenciliği için gerekli ekipmanlar toplandıktan sonra ve bu uğraşı kendinize meslek edindikten sonra güzel bir gelir elde edebilirsiniz. tabi bu işi kendinize meslek edinmek ve sürekli bu meslek üzerinde durursanız. Aksi takdirde yaptığınız masraflar sizin fakirleşmenize neden olur. BTC Mining yapmak için acele etmenize gerek yoktur. Madencilik hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra bu işe başlamnız daha az hata yapmanıza ve daha fazla gelir elde etmenizi sağlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap