İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin 2022’de Yeni Bir Rekora İmza Atabilir Mi?

Bitcoin 2022’de Yeni Bir Rekora İmza Atabilir Mi?
Bitcoin
+ - 0

Bitcoin, 2022 Nisan ayı içerisinde gerçekleştirdiği hareketler ile bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2022 Nisan ayının ilk haftası içerisinde en düşük fiyatını 44.403 dolar olarak tabloya yansıtan kripto para, 47.655 dolarla ilk haftanın en yüksek fiyatını grafiğe aktardı.

47 bin dolar ile 44 dolar bandı arasında gerçekleşen bu dalgalanma ise dünyaca ünlü teknoloji şirketleri ve uzman yatırımcılar için alım fırsatını yarattı. 2022 baharında bir ralli içerisinde olabileceği uzman analistlerce yorumlanan Bitcoin için MicroStrategy cephesinden gelen satın alım raporu ile birlikte geleceğe yönelik rekor fiyat senaryoları güçlenmeye devam ediyor.

2022’de Bitcoin Fiyat Artışı Neden Bekleniyor?

16
Bitcoin

Uzman analistlere göre Bitcoin 2022 bahar döneminde ve sene sonunda çarpıcı fiyat artışlarını tabloya yansıtabilir. Pozitif yönde gelişen fiyat tahminlerinin temelinde ise Bitcoin’in 2022 Nisan ayı içerisinde olumlu haberler ile gündeme gelmesi yatıyor.

Analistlere göre MicroStrategy firmasının bir kez daha Bitcoin alımına yönelmesi ve boğaların bir sonraki tahmini ralli öncesi BTC kilitlemeye başlamaları, geleceğe yönelik fiyat artış tahminlerinin gelmesine sebep oldu. En büyük BTC portföyüne sahip olan şirketler arasındaki MicroStrategy, ortalama 190 milyon değerinde BTC alımı yaptığına dair raporu yayınladı.

2022 senesi 15 Şubat-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 190 milyon dolarlık BTC alımının, BTC başına 45.714 dolarlık fiyattan gerçekleştirildiği belirtildi. Dünyaca ünlü küresel yazılım firmasının 2022’de bir kez daha Bitcoin’i tercih etmesi, kripto paraya olan talep oranının yükselmesine olanak sağladı. Uzman analistler ise teknoloji dünyasından ilgi görmeye devam eden BTC için henüz rekor fiyatların grafiğe yansımadığını, sene sonunda yeni bir tepe noktasının test edilebileceğini yorumladılar.

Diğer yandan ünlü kripto para analisti Nicholas Merten ise ucuz BTC pazarlığı yerine BTC alımı yapan ve bunları zamanında kilitleyen boğalar bulunduğunu gündeme taşıdı. Yaşanan gelişmelerin geleceğe yönelik yükselen trend beklentisini kuvvetlendirdiğini düşünen analist, son bir ralli ile BTC’nin 65 bin dolarlık bandı (direnci) tekrar kırabileceği yönünde tahmin sundu.

2022 Bitcoin Fiyat Tahminleri Ne Yönde?

15
Bitcoin 2022 fiyat tahmini

Bitcoin gelecekte fiyat artışlarıyla mı yoksa değer kayıplarıyla mı daha fazla gündeme gelir? Sorusuna yanıt arayanların sayısı hızla yükseliyor. Bu konu hakkında gerçekçi tahminleri yapabilmek için teknik ve temel analiz konularına hakim olmak gerekiyor. Ancak, konu hakkında bilgi edinmek amacıyla teknik ve temel analizler ardından beklentilerini açıklayan uzmanlara kulak verilebilir.

Bu yıl Digital Assets Council of Financial Professionals’ın kurucusu olarak bilinen Ric Edelman, BTC’ye yönelik tahminlerini yayınladı. Dünyada 500 milyonu aşkın insanın 2022 bitimine kadar BTC sahibi olabileceğini belirterek, benimsenme düzeyinin yükselebileceğine dikkat çekti. Edelman’ın sunduğu tahmine göre BTC sahasını genişletebilir ve fiyatını 2022 bitmeden bir kez daha yükseltebilir.

Bitcoin için olumlu diğer bir tahmin Voyager Digital’in CEO’su Steve Ehrlich cephesinden geldi. Ünlü isim Independent ile olan söyleşisinde BTC’nin değer kazanım noktalarının değer kaybı noktalarından daha fazla olabileceğini aktardı. Ehrlich, BTC’nin orta vade ardından 100 bin dolarlık fiyat çıtasına çıkabileceği yönünde tahmin sundu.

2022 senesinde gerçekleştirilen Bitcoin fiyat tahminleri ele alındığında daha fazla sayıda analistin ve önemli ismin değer kazanımı yönünde tahmin sunduğu görülüyor. Ancak yatırımcılar tarafından yakından takip edilen belirli isimler ise hala risklerin devam ettiğini ifade ederek BTC’nin piyasa hakimiyeti açısından gerileme yaşadığını savunuyorlar. Bu görüşü savunan uzmanların beklentilerinin ne yönde olduğunu ise yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Bitcoin İçin Olumsuz Fiyat Tahminleri Var Mı?

14
Bitcoin 2022 fiyat tahmini

Kripto para piyasasına yönelik olumlu ve olumsuz tahminleri ile dikkat çeken Carol Alexander bir çok analistin aksine BTC’nin 2022’de değer kaybedebileceğini düşünüyor. Önemli teknoloji şirketlerinin kurucuları ve kemik yatırımcılar 65 bin dolar ile 100 dolar bandında bir fiyat beklentisi içindeyken, Alexander’a göre BTC gelecekte 10 bin dolara kadar çakılabilir.

Bitcoin’in gelecek senelerde değer kaybını daha fazla ön planda tutabileceğini düşünen diğer bir isim ise Anchorage Digital başkanı Diogo Monica oldu. Monica, kripto para piyasasında artık sadece BTC’nin değil NFT’lerin ve DEFİ teknolojisinin de popülerliğini yükselttiğini ifade etti.

CoinMarket Cap verileri ele alındığında 2021 başında piyasanın %70’ini var eden BTC’nin, Solana, ETH gibi güçlü altcoinlere yönelimin artması ardından piyasa hakimiyeti %41 oranına geriledi. Bu yüzden Monica, Alexander gibi uzman isimlerin fiyat tahminlerine göre BTC gelecekte fiyat çıtasını düşürebilir.

Bitcoin İçin 2022’nin Gerçekçi Verileri Ne Söylüyor?

bitcoin g968fc48f4 1280
Altcoin yatırım tavsiyeleri 2022

Bitcoin’in gelecekte yolunu hangi yöne doğru devam ettireceği hakkında uzmanlardan gelen pek çok farklı tahmin bulunuyor. Ancak yeterli inceleme yapıldığında gelecekte yeni bir rekor fiyatın gelebileceğini savunan analist sayısının daha fazla olduğunu görmek mümkündür.

Uzman analistlerin analizleri ardından açıkladıkları fiyat tahminlerine ek olarak 2022 senesinin grafiklere taşınan gerçekçi verilerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Piyasa verileni incelediğimizde gerçektende BTC’nin piyasa hakimiyetinin %41 oranına kadar gerilediğini görebiliriz. Ancak piyasa hakimiyeti 2021 verilerine göre azalsa dahi piyasa sıralamasında hala liderliği koruduğu görülüyor.

Bu anlamda kripto para piyasanın sıralamadaki 1. kripto parası, hakimiyet azalışına rağmen Bitcoin olarak görüntüleniyor. DEFİ ve NFT hakimiyetindeki artışa rağmen BTC liderliğinin bozulmaması, dikkatten kaçırılmaması gereken bir detay olarak göze çarpıyor.

2022 Nisan ayının ilk haftası içerisinde 44.403 dolar seviyesinden BTC alımı yapan yatırımcılar ise ilk hafta içinde gelen 47.655 dolarlık yükseliş fiyatı üzerinden kazanç sağlama şansı buldular. Son bir aylık süre içerisinde 37.260 dolarlık fiyatı grafiğe alan BTC, bu bir aylık sürede 48.086 dolar seviyesine tekrar yükselmeyi başarmıştı.

Bitcoin artış hareketinin oluştuğu bu senaryoda ise 37.260 dolarlık fiyat, aynı ay içerisinde tepe fiyattan satışa gidenler için uygun alım fiyatı haline geldi. Bu veriler ele alındığında doğru hamleleri yapabilen ve piyasa takibini yakından gerçekleştiren yatırımcılar için geleceğe yönelik fırsatların devam edebileceğini ifade etmek mümkün hale geliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap