İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Beyaz Yaprak Biti Nedir? | 5 Adımda Yaprak Biti Giderme

Beyaz Yaprak Biti Nedir? | 5 Adımda Yaprak Biti Giderme
Beyaz yaprak biti
+ - 0

Beyaz yaprak biti birçok bitki ve çiçek yapraklarını tehlikeye sokabilmektedir. Özellikle evde bitki ya da çiçek bakmayı seviyorsanız, önleminizi önceden almakta fayda vardır. Gözle görülmesi dahi zor olan bu bit, birçok bitki yaprağında bulunmakta ve zaman içinde ciddi zararlar vermektedir.

Peki, bitkilerimizi korumak için neler yapmalıyız? Merak edilenler için çiçek bakımı hakkındaki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyaz Yaprak Biti ile Mücadele

Her türlü ortamda ortaya çıkan ve bitkileri yok etmeye kadar gidebilen yaprak bitleri, diğer bitkilere de sıçrayarak zarar verebilmektedir. Bitkilerin özsularını emerek hayatta kalan bu canlılar, bitkileri kurutarak yok edebilmektedir. Haydi gelin yaprak biti nedir, neden olur, nasıl yok edilir birlikte görelim.

1 19
beyaz bitki biti

a) Beyaz Yaprak Biti Nedir?

Yaklaşık 2 mm boyunda, bitkilerin özsuları ile beslenen ve çok hızlı üreyebilen, koloni halinde yaşayabilen canlı türüdür. Bitkilerin özsularını emerek hayatta kalan bu canlılar, bitkilerin fotosentez yapmasını engeller. Ayrıca, kuruyarak büyüyüp gelişmesine ve yok olmasına yol açabilmektedir.

b) Neden Olur?

Bitkilerinize gerekli ısı, ışık, su ve vitaminleri sağladınız ama maalesef beyaz bitki biti yine de sizi buldu değil mi? Diğer adıyla beyaz sirke yaprak biti, siz her ne kadar özenli ve dikkatli olsanız dahi, yaprak bitleri bitkilerin tatlı özsularına gelmektedirler.

Beyaz yaprak biti doğrudansize zarar vermese bile, bitkilerin gelişim ve büyümelerine ciddi anlamda zararlar vermektedir. Yaprakların rengi solar ve bitki canlılığını yitirir. Hatta yapraklarda küflenme de görülebilmektedir.

c) Beyaz Yaprak Biti Nasıl Yok Edilir?

Çok sevdiğiniz, gözünüz gibi baktığınız bitkilerinizde beyaz yaprak biti olduğunu fark ettiniz ve beyaz bitki biti nasıl yok edilir merak diyorsunuz değil mi? Tarımsal ilaçların yanı sıra, birçok doğal yöntemle bu problemden kurtulmak mümkündür. Peki beyaz yaprak biti nasıl kurutulur? Bu problemden kurtulmak için evde hazırlayabileceğiniz bitkisel yöntemler ve kimyasal ilaçlardan bazıları şu şekildedir:

1- Uğur böceği

3 16
Beyaz yaprak biti

Uğur böceği yaprak bitlerinden kurtulmak için en doğal yöntemdir. Bu yöntemle doğaya zarar vermeden ve ekolojik dengeyi de koruyarak bitki bitlerinden kurtulmak mümkündür.

2- Arap sabunu

Beyaz yaprak biti
Beyaz yaprak biti

1 litre suya 5 ya da 6 kaşık arap sabunu ekleyerek elde edeceğiniz sıvıyı, gün içinde birkaç kez bitkilerinizin kök ve yapraklarına püskürterek kısa sürede eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

3- Aspirin

5 3
Beyaz yaprak biti

1 litre suya atacağınız 2-3 adet aspirin ile yaprak bitinden kurtulmanız mümkündür. Elde edeceğiniz karışımı bitkinizin toprağına dökmeniz yeterlidir. Bitkinizin eski güzellik ve canlılığına kavuştuğuna tanık olabiliriniz.

4- Sirke

6 3
Beyaz yaprak biti

Sirkeli su bilinen en önemli tarım ilaçların başında gelmektedir. Yaprak biti probleminde de uygulayabileceğiniz bu yöntem ile bitkileriniz kısa zamanda eski haline geri dönecektir.

5- Beyaz Yaprak Bitki İlacı

2 2 1
Yaprak biti ilacı

Yaprak biti ile mücadele sürecinde ilaç kullanımına da gerek duyulmaktadır. Ancak unutmamalıyız ki doğaya ve ekolojiye zarar vermemek en önemli hususlardan biridir.

Yaprak biti ilacı dendiğinde karşımıza çıkan isimler Dimethoate, Malathion ve Thiacloprid şeklindedir. Yine burada dikkat edilmesi gereken husus her ilacın kullanılacağı mevsim, alan ve dozları ayrı ayrı önem arz etmektedir. Bu yüzden ilaç araştırması yapılırken profesyonel destek alınmalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap