1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Bebeklerde Ek Gıda Geçişi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde Ek Gıda Geçişi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
+ - 0

Bebeklerde ek gıda, anne sütünden sonra destek açısından oldukça önemlidir. Anne sütü gibi mucizevi bir besinden her bebeğin faydalanması gerekmektedir. Ancak kimi bebekler bunu talep etmez ya da bunun ihtiyacını tamamlayabilmektedir.

Anne sütünü destekleyici pek çok ilaç olduğu gibi bebeklere destek ve devam sütleri de hazır olarak sunulmaktadır. Bu hazır mamalarda da anne sütü özelliklerinin barındırılması amaç edilmiştir. Bu sebeple annelerin gönlünün rahat olması gerekmektedir.

istockphoto 157565437 612x612 1

Yenidoğan bir bebeğin ilk ve temel gıda besini olan anne sütü, belli bir dönemden sonra yetersiz kalmaktadır. Bu evrede ( 6 ay ve sonrası ) bebeğin bakımı ile üstlenen kişiler çeşitli gıdaları bebek için uygun hale getirir.

Her bebeğin farklı bir birey olduğunu bilmeliyiz. Bebeklerde ek gıda döneminde bebeğe sakin ve sabırlı bir şekilde yaklaşmak gerekir. Bebeğin ek gıdaya ne zaman geçeceğini ve nelerden başlamak gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Bu noktada aşağıda sizlere ek gıdaya geçiş zamanını ve besinleri açıkladık.

Bebeklerde Ek Gıda Geçişi Ne Zaman?

Anne sütünün tamamlayıcısı olan ek gıda, bebeğin gıdaya alışma sürecidir. Bebeğin bütün vitaminleri alabilmesi adına yavaş yavaş gıda denemeleri yapılmalıdır. Böylelikle kaliteli ve organik besinlerin ilk denemeleri bebek 6 aylıkken başlanmaktadır.

Kimi bebekler ek gıdalara çabuk alışırken kimi bebekler ise bu süreci oldukça uzun seyreder haldedirler. Bu durum normal karşılanarak sabırla beklenilmelidir. Ayrıca bebeğin verdiği tepkileri iyi analiz etmelisiniz. Anne ve babalar, bebeklerde ek gıda dönemini iyi keşfetmeliler. Bebeğe verilen gıdaların ağızda şapırdaması bebeğin bu döneme hazır olduğunu belirtmektedir.

istockphoto 1166473107 612x612 1

Ek Gıdaya Geçiş Süreci ( 6 – 8 Aylık Dönem )

Ek gıda tadımlarına yeni başlayan bebeklerin anne sütünü reddetmesi olağan karşılanması gereklidir. Ancak bu durumun yoğun ek gıda tadımından da kaynaklanabileceğini ebeveynlerin unutmaması gerekir. Bu sebeple annenin bu durumu yadırgamaması gerekir.

Bu dönem sona erene dek 2 öğünlük ek gıda hazırlanmalıdır. Bu öğünler tadım yapmakla başlanmalı ve 2 ay sonunda miktarı aktarılmalıdır. Öyle ki 2 ayın sonunda belirlenen miktarların günlük iki minik kavanoz şeklinde ayarlanması gereklidir.

Ek Gıdaya Alışma Süreci ( 9 – 12 Aylık Dönem )

istockphoto 1186129638 612x612 1

Bebeklerde ek gıda geçişinde halen anne sütü ana besin kaynağı olarak verilmektedir. Anne sütüne oranla yeni gıdalara alışkanlık kazanan damakları, daha çok ek gıda yeme talebinde bulunacaktır. Üstelik bebeklerin bu talebini geri çevirmemek iyi olacaktır.

Öğünlerin yarısını anne sütü ve geri kalan yarısını da ek gıdalar tamamlamalıdır. Anne sütü kullanmayan bebeklerin mama takviyesi alması önerilmektedir. Ek gıda miktarını 3 minik kavanoz olarak ayarlamak gerekir. Bu ölçekten fazlasını yedirmemek gerekir. Destek mama veya anne sütü takviyesi ihmal edilmemelidir.

Bebeklerde Ek Gıda Geçişinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğe verilecek ilk ek gıdalar bebeğin tepkisiyle şekillenir. Anne sütü veya mamadan sonra farklı bir tadı uzun zaman sonra tadacak olan bebek, çeşitli tepkiler verebilir. Bebeklerde ek gıda denemeleri tepkilerle doludur.

istockphoto 1314782247 612x612 1

Bu tepkiler sadece bebeğin yüz ifadesinden oluşmamaktadır. Bebeğin alerji, sindirim ve boşaltımla ilgili tepkilerinin neler olacağını gözlemlemek adına gıdalardan bir tatlı kaşığı tattırılmalıdır.

Gıdalarda hiçbir şekilde tuz ve şeker olmamalıdır. Ayrıca tüm besinler haşlanmalı ve bebeğin yiyebileceği kıvama getirilmelidir. Bebeklerin ilk denemelerde kaşığı reddetmesi normaldir. Bu gibi durumlarda bebekle ilgilenen kişi ellerini iyice yıkamalı ve parmak yardımıyla çocuğa tadım yaptırmalıdır.

Bebeklerde ek gıda tarifleri, kişileri her ne kadar zorlasa da büyük bir heyecan uyandırmaktadır. 6 aylık bebek ek gıda tarifleri ile çıkılan bu yolda çocuğun bakımıyla uğraşan kişinin de rahat ve bir o kadar da dikkatli olması gereklidir.

istockphoto 1257791466 612x612 1

Bebeklerde ek gıda süreci 7. aya kadar zorlu geçebilmektedir. Ancak tüm olumsuz etkenleri azalttıkça bu süreç daha rahat geçecektir. Bu dönemde bebekle ilgilenen kişinin psikolojik durumu da oldukça önemlidir. Bebeğe baskı yapılmadan sakin bir şekilde gıda takviyesi yapılmalıdır. Bebeğin talebi doğrultusunda bu işlemler daha çok kolaylaşacaktır.

Her ne kadar bu evrede yeni gıdaların tadımı önemliyse bebeğin kakası da önemli bir hal almaktadır. Kakanın değişikliğe maruz kalması beklenen bir durumdur.  Yoğurt, tahıl, sebze ve meyve pürelerinin son derece basit bir şekilde hazırlanması gereklidir. Sade bir besin, bebeği rahatlatacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap