1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Baskı Balata Değişimi Nasıl Yapılır?

Baskı Balata Değişimi Nasıl Yapılır?
+ - 0

Sürücüler için baskı balata değişimi oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Arabalarda birbirinden önemli pek çok parça vardır. Baskı balata ya da diğer adı ile debriyaj balatası da bunlardan biridir. Arabalar hakkında daha çok bilgi almak için Mor Levha sayfamızı takip edebilirsiniz.

Baskı balatalar arabalarda düzenli ve doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman hızlı bir şekilde biter. Bu parça motor ve vites kutusu arasında olur. Ve buradaki gücü aktarmak için kullanılan parçasına balata adı verilir. Sürücüler vitese bastıkları zaman balata devreye girerek vites atımını kolaylaştırır.

Eğer baskı balatada bir sorun yok ise motordan gelen hareket aktarma organlarına gider ve daha iyi bir kavrama ve performans ortaya koyar. Fakat baskı balata aşınmış ya da bitmek üzere ise güç iletilemez ve performans düşer ve araç titreyerek harekete geçer. Baskı balatanın kullanımı bu yüzden son derece kritik bir etkiye sahiptir. Hızlı vites değişimi için ayağın debriyaj üzerinde yarı basılı olması parçanın ömrünü azaltır.

baskı balata değişimi

Baskı Balata Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dünyada baskı balatanın değişmesi için verilen kesin bir tarih yoktur. Çünkü bu parçanın ömrü kullanımı ile doğrudan etkilenir. Hor kullanılan balatalar hızlı eskirken daha dikkatli kullanan sürücülerin balata ömrü çok daha uzun olur. Ayrıca baskı balata değişim ücretleri 2021 yılı itibari ile 700 TL – 3000 TL arasında değişiyor. Bu fiyat farkı da tamamen arabanın modeli ve balatanın eskime miktarı ile alakalıdır. Uzmanlar genellikle 60 bin km olmadan biten baskı balataların yanlış kullanıldığını ifade eder.

Tahminen bir aracın ortalama baskı balata ömrü ise 80 bin km gibi bir yoldur. Tabi sürücüler trafiğin yoğun olduğu gibi kalabalık yerlerde araç sürüyor ise süre kısalır. Yani baskı balataların ömrü birden fazla değişkene bağlıdır. Bu yüzden sürücülerin balatalarını sık sık kontrole götürmesi önerilen bir yöntemdir. Bu sayede sürücüler hem olası kazalardan hem de büyük maddi kayıplardan kendilerini korur. En az yılda bir kez sürücülerin bu kontrolleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılmaktadır?

baskı balata değişimi

Bir baskı balatanın bittiği pek çok şekilde anlamak mümkündür. Bunlar ise şunlardır:

 • Aracın ilk kalkış sırasında titremeye başlaması,
 • Debriyajın çok daha yukarıdan kavraması,
 • Kavrama noktasında pedalın hareketinin zayıf olması,
 • Debriyajın gün geçtikçe sertleşmesi,
 • Motordan ses gelmesine rağmen aracın istenilen hıza ve performansa çıkamaması,
 • Dur kalk ve yokuş yukarı çıkışlarda kötü koku yayılması,
 • Vites geçişlerinin zorlanması,
 • Motor gücünün zayıflaması,
 • Yakıt değerinin artması,
 • 3, 4 ve 5 viteste arabanın stop etmeden kalkması.

Bu tarz durumların her biri baskı balata değişimi için sürücüye işaret verir. Fakat bu tarz belirtilerin hepsi her zaman baskı balatayı işaret etmez. Arabalardaki tüm ekipmanlar birbiri ile bağlı hareket eder. Ama en azından bu belirtiler var ise sürücüler araçlarını kontrole götürerek kesin sorunu öğrenmelidir.

Baskı Balata Değişim Süreci Nasıldır?

baskı balata değişimi

Eğer sürücüler baskı balatanın bittiğine ya da hasar aldığına emin ise ilk olarak uzman bir ustaya götürmelidir. İşin ustası olmadığı takdirde hem tamir süreci uzar hem de daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca baskı balata değişimi için zaman zaman lastik, akü ya da şanzıman bölümü aşağı iner. Baskı balataların değişimleri de farklı şekilde yapılır. Tamir ettireceğiniz yere göre bazı parçaları sürücülerin alması gerekir. Örneğin sadece volan ve bilye değişimi olabilir.

Ya da direkt olarak sürücüler debriyaj seti alarak ve montaj ederek sorunu ortadan kaldırabilir. Eğer sürücüler volan ve bilye değişimi yapmayacak ise sürücüler aldıkları parçaların birebir aynı olmasına dikkat etmelidir. Son derece hassas bir konu olduğu için baskı balata değişimi yapılırken sürecin titizlikle ilerletilmesi gerekir. Ayrıca sürücüler ustaya gerek kalmadan internet üzerinden videolar izleyerek de kendi işlerini kendileri özenle yapabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap