İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Baş Ağrısı Şikayetleri İçin 9 Etkili Çözüm

Baş Ağrısı Şikayetleri İçin 9 Etkili Çözüm
Baş Ağrısı Şikayetleri
+ - 0

Baş ağrısı, başın herhangi bir bölgesinde meydana gelen farklı şiddette bir rahatsızlık belirtileridir. Baş ağrısı şikayetleri İnsanların genel olarak hayatlarına sıklıkla tecrübe ettikleri bir durumdur.

Baş ağrısı, birdenbire gelebilir veya birden değil yavaş yavaş da gelebilir. Baş ağrısı girdikten sonra kişinin günü kötü geçmekte ve günlük hayatını çok zorlaştırmaktadır. Bu ağrı saatlerce, günlerce hatta aylarca bile sürebilir.

Baş ağrısı şikayetleri genellikle iyi huyludur ama bazen ciddi de olabilir. Uzun süre devam eden baş ağrısı geçiştirilmemeli ve uzun süre devam etmesi durumunda bir uzmana başvurulmalıdır. Baş ağrısının kesin bir tedavisi olmayıp sadece ağrının dindirilmesi için neler yapılması gerektiği uzman bir doktora danışılmalıdır.

Baş Ağrısına Neden Olan Faktörler

baş ağrısına neden olan faktörler
Baş Ağrısı Şikayetleri

Dünya üzerinde birçok insan her gün; migren, kalıntı hastalıklar, DNA üzerinden aileden kalan homojen hastalıklar gibi birçok sebeple baş ağrısıyla uğraşmaktadır. Birçok nedenden kaynaklı olarak baş ağrısını değerlendirmek mümkündür. Bunlar;

 • Baş ağrısının nedenleri, ağrının türüne göre farklılık gösterir. Örneğin; birçok alerjik reaksiyon veya hastalık neden olabilir. Çevresel etkenler de baş ağrısını tetiklemektedir.
 • Günlük olarak tükettiğimiz su miktarı az olduğu durumlarda baş ağrısına neden olur.
 • Bir diğer baş ağrısına neden olan faktörler, aç kalınması durumu olabilir.
 • Kadınların adet dönemlerinde baş ağrıları bir faktördür. Bu dönemlerde östrojen seviyesinin düşmesiyle birlikte baş ağrıları meydana gelmektedir.
 • Baş ağrısı hamile kadınların da şikayetçi oldukları bir durumdur.  
 • Stresli dönemlerde veya durumlarda görülür.
 • Uyku düzenindeki bozukluk da baş ağrısına neden olan faktördür.
 • Beyin tümörü de baş ağrısına etkili faktörlerdendir. Bir diğer baş ağrısına neden olan faktörler de kulak enfeksiyonu, menenjit, grip, nezle, beyin iltihabı gibi enfeksiyon hastalıklarıdır.
baş ağrısının sebepleri
Baş Ağrısı Şikayetleri

Bir de baş ağrısının sebepleri bu ağrıların tipine göre değişkenlik gösterir. Baş ağrısı tipleri ise aşağıda verilmiştir.   

 • Migren herkesin en çok şikayet ettiği baş ağrısı tipidir. Işıktan ve sesten rahatsız insanlarda genellikle migren görülür. Bu da migrenin belirtilerindendir. Migreni olan insanlarda genellikle mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Migren ağrı tipi, genellikle tek yönlü ve zonklayıcı özelliktedir. Günlük yaşantımızı kısıtlar niteliktedir.
 • Baş ağrısına neden olan faktörler arasında tansiyona bağlı baş ağrısı uyuşuk ve donuk bir ağrı hissidir. Bu ağrı tipi kişinin omuz kasları, boynu, saç derisi veya alnında görülür. Genel olarak bu tip ağrılar stresten kaynaklanmaktadır.
 • Küme tipi baş ağrısı, Histamin olarak da adlandırılır. Gözün arkası dediğimiz ya da yüzün herhangi bir bölgesinde kendini belli eder. Baş ağrısının olduğu bölgede bazı durumlarda şişkinlik, kabarma, kızarıklık ve terleme görülmektedir. Burun tıkanıklığı ve göz yaşarması da bu ağrı ile birlikte ortaya çıkar. Özellikle bu ağrı bahar aylarında yaygın olarak görülür. Bu baş ağrısı tipi, erkeklerde daha çok rastlanılan bir durumdur.
 • Günlük hayatta çok sık kafein tüketen insanlar bir süre kafein almayınca baş ağrısı yaşadıklarını söylerler. Bu durum kafein tüketimini çok sık aldıktan sonra birden bire kesmekten kaynaklanmaktadır. Kafein, beyne giden kan akışını etkilemektedir. Fazla kafein tüketimi baş ağrısına neden olur. Kafein beynin kimyasını değiştirerek kişiyi adeta kafeine bağımlı hale getirir. Bu durumda kafein alınmadığı zamanlarda baş ağrısı meydana gelmektedir.
 • Alerjiye bağlı veya sinüzal baş ağrısı, başınızın önündeki sinüs bölgesinde yoğunlaşan alerjik bir reaksiyon sunucunda ortaya çıkan ağrıdır. Sinüzal baş ağrılarının %90’ı migrendir. Mevsimsel alerjisi veya sinüzit rahatsızlığı olan insanlarda görülen baş ağrısı tipi olarak bilinmektedir.

Baş Ağrısı Şikayetlerine Çözümler

Küme tipi baş ağrısı
Baş Ağrısı Şikayetleri
 • Migreni tutanlar için alınlarına soğuk presler koymak, bununla birlikte başa koyulan buz kompresi de migren ağrısının dinmesine yardımcı olacaktır. Migreni tutan kişilere, ağrıya iyi gelmesi açısından en etkili çözümlerden birisi karanlık ve sessiz bir odada uyumalarıdır. 
 • Yoga kas gevşetme hareketleri ve meditasyon da baş ağrısına iyi gelen etkenlerden birisidir.
 • En yaygın baş ağrısı tipleri olan uyku eksikliğidir. Ağrıdan şikayet edenlerin baş ağrısını dindirmeleri için uykularını düzene sokmaları faydalı olacaktır.
 • Baş ağrısı şikayetleri sebeplerinden biri olarak çok kafein tüketimi sonrası aniden kafeini kesme durumundan bahsetmiştik.  Bu nedenle kafeni birden kesmekten ziyade yavaş yavaş azaltmak da baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Alkol tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ayrıca vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda su içmek de baş ağrılarına iyi gelen faktörlerden biridir.
 • Göz yorgunluğu da baş ağrısına neden olduğundan dolayı bir dinlendirici edinmeli ve yoğun çalışma temposunda ara verilmelidir.
 • Mümkün olabildiğince stres yaratan faktörlerden kaçınılmalıdır. Sıklıkla depresif duygu durumu halinde ortaya çıkan baş ağrısını tedavi etmek için bir uzman yardımı almak önemlidir.
 • Yetersiz beslenme de baş ağrısına neden olan faktörlerdendir. Yeterli beslenmenin de yanı sıra düzenli aralıklarla, meyve, sebze, protein ve karbonhidrat içeren besinler tüketilmesi; kan şekerinin düşmesini engellediği için baş
 • Baş ağrısı şikayetleri için en faydalı ve öncelikli olan yöntemlerinden biri, ağrılara sebep olan tetikleyicileri tespit etmektir. Ve doğru tedavi yöntemini uygulamaktır. Baş ağrısına iyi gelen en etkili yöntemlerden ilki boynun arkasındaki kaslara ve şakaklara ılık kompresler ve masaj yapmaktır.

Baş ağrısı tipleri için uygulanan masajın,  farklı bölgelere göre uygulanma tekniği vardır. Şimdi bunlara bir bakalım.

Baş Ağrısı Şikayetleri İçin Masaj Teknikleri

baş ağrısı tipi
Baş Ağrısı Şikayetleri

Şakaklara, bir öne bir arkaya olacak şekilde kulağın üstüne kadar olan bölgeye masaj uygulayın. Başın her iki tarafına da bir dakika kadar uygulayabilirsiniz.

Bir diğer masaj bölgesi olan ense kısmında iki adet çöküntü bulunur. Bu çöküntünün olduğu yere yaklaşık iki dakika kadar masaj uygulayabilirsiniz.

Baş parmak ve işaret parmak arasında bulunan He Gu noktalarına 30 saniye masaj uygulamak hem baş ağrısına hem de tıkanmış sinüzitleri rahatlatmaya yardımcı olur.

baş ağrısı tipleri
Baş Ağrısı Şikayetleri

Yintang noktası adı verilen üçüncü göz olarak da adlandırdığımız iki kaş arası bölgeye bir dakika kadar dairesel hareketlerle masaj uygulamanız ağrıyı dindirecektir.

baş ağrısı tipleri
Baş Ağrısı Şikayetleri

Ayak baş parmağının ve ikinci parmağın arasındaki bölgeye uygulanan masaj da baş ağrısı şikayetleri için en etkili çözümlerden birisidir. Ayrıca değinmek gerekirse bu masaj hareketi göz yorgunluğuna, ayaklarda oluşan kramplara ve romatizmaya da iyi geldiği bilinmektedir.

küpe tipi baş ağrısı
Baş Ağrısı Şikayetleri

Alnın hemen üst bölgesine parmak uçları ile bir dakika boyunca hafif hareketlerle masaj uygulanmalıdır.

baş ağrısı şikayetleri
Baş Ağrısı Şikayetleri

Kaşların iç kısmında bulunan noktalara dairesel hareketlerle bir dakika masaj uygulanması hem sinüslere hem de baş ağrısı şikayetleri için iyi gelen yöntemlerden birisidir.

baş ağrısı şikayetleri
Baş Ağrısı Şikayetleri

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap