İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Maneviyat
  3. Ayetel Kürsi | 313 ve 7 Faziletleri

Ayetel Kürsi | 313 ve 7 Faziletleri

ayetel kürsi

Ayetel Kürsi Diyanet’in de bildirdiği gibi İslam dininde önemli yere sahip ayetlerden biridir. Bakara Suresi 255. Ayet olarak geçen Ayetel Kürsi, namaz sonunda bir çok kişi tarafından okunur ve en içten dilekler dile getirilir. Medine’ de indiği için bir çok fazileti olduğuna inanılır. Belli sayıda okunduğunda iyi şeyler gerçekleşeceğine inanan birçok birey bulunmakta.

Ayetel Kürsi Genel Bilgiler

ayetel kürsi hakkında

Ayetel Kürsi halk içinde sıkça okunan ve okuduğu kişiyi koruduğu söylenen bir ayettir. Bakara suresi 255. Ayet olarak geçer. Bir çok kişi Ayetel Kürsinin faziletlerini, ve diğer konuları merak eder. Ayetel Kürsi’nin Kuranı Kerim’de geçen bir çok faydası bulunur ve okuyan kişiye hissettirir.

Ayetel Kürsi’nin konusu

Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu ile bakıldığında, Allah’ın bir olduğunu ve ondan başka ilah olmadığını, Allah’tan başka insanları korumaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini açıklar. Yerde ve gökte her yerde olduğundan ve ondan habersiz hiçbir şey gerçekleşemeyeceğini anlatır. En büyük Allah’tır ve ondan daha yücesi yoktur şeklinde destekleyici sözlerle anlam pekiştirilmiştir.

Ayetel Kürsi İndiriliş Sebebi

Kuranı Kerim’in indiği yıllarda putlara tapan bireyler de bir hayli çoğunluktaydı. Bu nedenle Allah’ın tek olduğu ve inanları koruyabilecek tek ilahın o olduğunu açıklamak için indirildi. Buna ek olarak Mekke de inen tevhit ayetlerinin manalarının düzeltilmesi ve ortak özetlenmesi amacı da yer almakta.

Ayetel Kürsi Okumanın Faydaları

Ayetel Kürsi okuyana huzur veren bir ayettir. Hasta olana şifa verdiği,  okunduğu eve de doktor girmeyeceği halk arasında bilinen bir söylemdir. Bunun haricinde maddi sıkıntısı olanlar dertlerinin geçmesi için okuyabilir. Çocuklarını korumak isteyen anneler çocukları için okuyup üflemekte ve meleklerin çocuklarını koruduğu inanışındadır.

Namaz Sureleri 5 Vakit Namaz ve Duha Suresi

Ayetel Kürsi’nin Faziletleri

Türk Dil Kurumu’na göre faziletin anlamı, kişiyi doğruyu seçmeye ve iyiyi yapmaya teşvik eden erdemler bütünüdür. İyilik ve güzelliğe yönlendirme yapan, ahlaki görevlerin yerine gelmesi konusunda izin veren iyi nitelikli olarak da bilinir.

Ayetel Kürsi Arapça olarak da Türkçe olarak da okunabilir. Belli anlamlara gelen tekrar sayıları vardır ve  bu tekrar sayıları tamamlandığında dileklerin gerçek olacağı yada bazı dertlerden kurtulacağı söylenir. 313 tekrar ile tam Ayetel Kürsi fazileti gerçekleşir.

7 Ayetel Kürsi Fazileti

7 Ayetel Kürsi fazileti ile kişi 7 defa Ayetel Kürsi okur ve her okuyuşunda farklı yöne üfler. Bu sıra, sağ, sol, ön, arka, yukarı aşağı ve en son içine üflenecek şekildedir. Bu şekilde meleklerin okuyan kişinin etrafını saracağına ve kişinin tüm gün beladan uzak duracağı şeklinde bir inanç vardır.

313 Ayetel Kürsi Faziletleri

313 Ayetel Kürsi fazileti tamamlandığında kişiyi güzel haberler beklediğine dair bir inanış vardır. Fazilete göre kişinin dilekleri kabul olur ve evine şifa gelir. Hasta varsa iyileşir, o eve doktor girmez. Derde ve strese derman olduğu ve kişinin maddi sıkıntılarının da zamanla hallolduğu söylenir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap