İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Turizm
  3. Avrupa’nın Gözdesi Belçika Gezilecek Yerler | 2022 Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Avrupa’nın Gözdesi Belçika Gezilecek Yerler | 2022 Rehberi

Belçika gezilecek görülecek yerler

Belçika gezilecek yerler konusuna girmeden önce kısaca bahsedecek olursak; Belçika Avrupa Birliğine başkentlik ve NATO’ ya ev sahipliği yapan bir kuzeybatı Avrupa ülkesidir. Bunun yanı sıra; mimarisine yansıyan Orta Çağ esintisi ve değişime uğramayan şirin sokakları da ülkeyi çekici yapmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak; harika doğası ve muhteşem çikolataları ile de bilinen Belçika, mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biridir. Sizler için hazırladığımız gezi rehberine bir göz atmanızı rica ederiz.

Belçika Gezi Rehberi

Belçika gezilecek görülecek yerler

Belçika gezilecek görülecek yerler açısından son derece zengin bir ülkedir. Kültürel, sanatsal ve tarihi açıdan pek çok avantaja sahip olan ülke, her yıl yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda ile komşu olan ülkeden bu ülkelere geçiş de mümkündür. Haydi gelin Belçika’ da nereleri gezelim birlikte görelim.

1.      Grand Place

Brüksel’in kalbi olarak da adlandırılan Grand Place, Brülsel’in en önemli meydanıdır. Çok sayıda önemli bina, dükkan, müze ve kafelere ev sahipliği yapan bu merkezi meydana mutlaka uğramalı ve şehrin havasını yaşamalısınız.

2.      Atomium

Belçika’nın simgesi olan Atomium şimdilerde bir müze olarak kullanılıyor olsa da esasında 1958 yılında Expo 58 için tasarlanmış ve inşa edilmiş bir anıt yapıdır. Demir atomunun en küçük hücre yapısının 165 milyon kez büyütülmüş halini simgeleyen anıt, her bir küre de farklı bir konsept ile hizmet vermektedir. Kafe, restoran, oyun alanı gibi pek çok şeyi bir arada barındıran yapıt, şehri izlemek için de iyi bir seçenek olacaktır.

3.      Mannekin Pis

Şehrin ortasında bulunan bu heykel her yıl çok sayıda ziyaretçinin dikkatini çekmektedir. Tarihi hakkında pek çok farklı hikayesi olsa da, en çok inanılan rivayete göre işeyen çocuk aslında, düşmanın bıraktığı fünyeye işeyerek Belçika’yı büyük bir yıkımdan kurtarmıştır. Buna benzer pek çok rivayet gezi alanında buluna broşürlerde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Belçika Müzeleri

Belçika gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken müzeler bulunmaktadır. Sizler için pek çok müzenin arasından ilginizi çekebilecek birkaç tanesi için küçük bilgiler hazırladık.

1.      Museum of Brussels City

Brüksel’in geçmişinden günümüze tüm tarihini kapsamlı bir şekilde ele alındığı ve sergilendiği müze, geziniz boyunca Brüksel hakkında tüm merak ettiklerinize adeta bir ışık olacaktır. Toplam 3 kattan oluşan müzede gezerken, Brüksel’i kültürel, sanatsak, ekonomik gibi pek çok açıdan tanıma sansına erişeceğiniz unutulmaz bir anınız olacağına eminiz.

2.      Museum of Musical Instruments

Sanata verilen önemin canlı bir örneği diyebileceğimiz bu müzede; 7 binden fazla müzik aleti türü ile karşılaşırsınız. Müze girişinde size bir kulaklık verilir ve bu kulaklık sayesinde her bir müzik aletinin sesini duyarak deneyim kazanabilirsiniz. Aynı zamanda; müzenin üst katında kahvenizi içerken şehrin panoramik manzarasına şahit olabilirsiniz.

3.      Museum of Cocoa and Chocolate

Belçika gezilecek görülecek yerler arasında en önemli yere sahip olan çikolata müzesini gezmeden gelmek büyük bir eksiklik olur. Çikolataları ile ünlü bu kentte, çikolatanın tarihçesi hakkında bilgi sahibi olabilir ve eşsiz lezzetteki çikolataları tadabilirsiniz.

Belçika’nın Kültürel Özellikleri

Belçika gezilecek yerler dışında kültürel özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmak seyahatinizi daha da zevkli hale getirecektir. Çoğunlukla Flaman halkından oluşan topluluğun kalan büyük bir bölümünü Fransızlar ve Türkler oluşturmaktadır. Türkiye’den çok fazla göç alan bir ülke olan Belçika’da her an bir Türk vatandaşı ile karşılaşmanız çok doğaldır.

Konuştukları diller çoğunlukla Fransızca, Flamanca ve çok az İngilizce olarak sıralanabilir. Her ne kadar İngilizce bilinen ortak bir dil olsa da turistlerle ana dillerini konuşmayı tercih edebilirler.

Din olarak pek çok dine hoş görülü bir şekilde yaklaşılıp, vatandaşlarına din özgürlüğü sağlamaktadır. Yine de halkın büyük bir çoğunluğu Hristiyanlığı benimsemektedir.

En belirgin özelliklerinden biri de Belçika’da mutfak kültürü son derece önemlidir. Belçika’nın ünlü yemekleri arasında bira, çikolata, waffle ve patates kızartmasını saymak mümkündür. Belçika yemekleri çoğunlukla kızartma ve soslardan oluşmakla birlikte, tatlıda da son derece başarılılardır. Özellikle waffle ve çikolata konusunda büyük beceriye sahip olan ülkede, waffle ve çikolata dükkanları gezmek de son derece zevk verecektir.

Belçika gezilecek yerler hakkındaki yazımızda sizlere kısaca Belçika hakkında bilgi vermek istedik. Seyahat planınızı yapmadan önce mutlaka yukarıdaki bilgileri not almanızı tavsiye ederiz.. Şimdiden iyi gezmeler dileriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap