1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Atatürk Çiçeği Bakımı Önerileri 2022

Atatürk Çiçeği Bakımı Önerileri 2022
Atatürk çiçeği bakımı
+ - 0

Atatürk çiçeği bakımı genelde zor olarak görülse de aslında önemli noktalara dikkat edildiğinde kolaylıkla yetiştirilir. Atatürk çiçeği renkleriyle evinizi güzelleştirmeye yardımcı olacak bir çiçektir.

Mustafa Kemal Atatürk bu çiçeğin Türkiye’de tanınması konusunda büyük katkı sağlamıştır. Bu çiçek ponsetya adı ile de anılır. Aslında daha çok Meksika ve Orta Amerika’da yetişen bu çiçek, Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı çalışmalar sayesinde ülkemizde tanınmış ve sevilmiştir. Çiçeğe de bu yüzden Atatürk çiçeği adı verilmiştir.

Atatürk Çiçeği Bakımı

2 18
Atatürk çiçeği bakımı

Atatürk çiçeği kırmızı yaprakları ve hoş görüntüsü ile etkileyici bir çiçektir. Normalde açık havada ve ılıman bölgelerde yetiştirilirse boyu 5 metreyi bulabilir fakat eğer ki saksıda yetiştiriliyorsa boyu 1 metreyi geçmeyecektir. Beyaz, kırmızı veya pembe çanak yaprakları vardır. Bu çanak yaprakları çiçek zannedilir fakat aslında çiçek olan kısmı sarı renklidir.

 • Atatürk çiçeği bakımı için önemli noktalardan birisi saksıdır. Saksı delikli olmalıdır ki fazla gelen suyu dışarı atabilsin.
 • Sulama işlemi toprak kuruyunca yapılmalıdır.
 • Güneş ışığını direkt almamalıdır, fakat karanlık bir odada da olmamalıdır.
 • Atatürk çiçeği ılıman iklim türüne özgü bir çiçek olduğu için ne sıcak ne de soğuk ortamları sevmeyecektir. Atatürk çiçeği için uygun olan dereceler 10-19’dur. 
 • Bu çiçeğin toprağı yumuşak ve geçirgen bir toprak olmalıdır. Bu toprak kolaylıkla bulunabilen bir toprak türüdür. “Süs bitkisi” toprağı adı ile de temin edebilirsiniz.
 • Atatürk çiçeğinin bulunduğu konum mutlaka sık sık havalandırılmalıdır.
 • Bu çiçek için en uygun yer hem güneşi tam almayan hem de aydınlık olan pencerelerin iç pervazlarıdır.
 • Atatürk çiçeği bakımı için ilaç takviyesi yapamayanlar, yumurta kabuğunu toz haline getirebilir ya da toz çay artığını saksının dibine dökebilirler. Bu sayede bitkinin beslenmesine yardımcı olurlar.

Atatürk Çiçeği Sulama

Atatürk çiçeği sulaması
Atatürk çiçeği bakımı

Atatürk çiçeği sulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi kışın çok fazla sulama yapılmamasıdır. Bu çiçek için kış aylarında haftada 1 kez sulama yapılması yeterli olur. Çok fazla sulama yapıldığı takdirde çiçekte farklı hastalıklara neden olabilirsiniz. Kış aylarında sulama yapılırken suyun da sıcaklığına dikkat edilmelidir. Suyun ılık olması gerekmektedir.

Atatürk çiçeği bakımı için sulama yapılırken özellikle bahar ve yaz aylarında hava sıcaklığı dolayısıyla bitkiyi daha sık sulamamız gerekmektedir. Kış aylarında çiçeği haftada 1 olmak üzere sulamalıyız fakat yaz aylarına gelindiğinde bu sayı haftada 2’ye çıkarılmalıdır.

Atatürk çiçeği sulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de sulama yaparken kendimize bir kap belirlemeliyiz ve sulama yaparken hep aynı kabı kullanmalıyız yani bitkiye verdiğimiz su miktarı her zaman eşit olmalıdır. Hatta mümkün olduğunca bitkiyi hep aynı zaman diliminde sulamaya özen göstermeliyiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saksının altı delikli olmalıdır ki fazla gelen su dışarı atılabilsin. Fazla su saksı tabağında uzun süre bekletilmeden dökülmelidir. Diğer bir durumda çiçeğin köklerinin çürümesine ve çiçeğin mantar gibi çeşitli hastalıklara yakalanmasına sebep olabilir.

Atatürk Çiçeği Saksı Değişimi

Atatürk çiçeği sulaması
Atatürk çiçeği bakımı
 • Atatürk çiçeği saksı değişimi yapılırken önemli nokta saksı seçimidir. Saksıyı seçerken bir önceki saksıdan biraz daha büyük saksı seçilmelidir. Bu bitkinin köklerinin rahat etmesi için önemli bir unsurdur.
 • Atatürk çiçeğinin toprağı yılda 1 kez değiştirilmelidir. Toprak değişimi ve saksı değişimi için en uygun dönem bahar dönemidir.

Atatürk Çiçeği Budama

Atatürk çiçeği budama
Atatürk çiçeği bakımı

Bu çiçek özellikle kış aylarını daha çok sever. Yaz ayları yaklaşırken yapraklarının dökülmeye başladığını görürüz. Bu yapraklar hiç bekletilmeden saksıdan alınmalıdır. Bu çiçeği daha fazla yaşatabilmek için kış aylarından yaz aylarına geçişte Atatürk çiçeği budama işlemini yapmamız gerekmektedir.

Atatürk çiçeği bakımında budama işleminde dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi, zayıf dalların toprakla arasındaki kesilme mesafesi 10 ya da 15 santim olmalıdır Budama yaptıktan sonra kalan dalları tekrar dikip yeni bir Atatürk çiçeği yetiştirmemiz mümkün olacaktır.

Atatürk Çiçeği Çoğaltma

6 7
Atatürk çiçeği bakımı

1.      Atatürk çiçeği daldan çoğaltma

Atatürk çiçeği çoğaltma işlemi bitki yapraklarını dökmeye başladığı zaman diliminde bitkiden dökülen sağlıklı dalların yumuşak ve geçirgen bir toprağa dikilmesiyle yapılır. Bu işlem uygulandıktan sonra ise sulama işleminin sık sık yapılması önerilir. Çünkü Atatürk çiçeğinin ilk dikildiği zaman toprağın nemli olması bitkinin köklerinin kolaylıkla kök salmasını kolaylaştıracaktır. 

2.      Atatürk çiçeği dal çeliği ile çoğaltma

Bitkinin kökünden bölünmesiyle kökünün yanından kesilen dal çeliği dikilir. Bu çeliklerin öz suyunun korunması gerekmektedir. Bunun için alınan çelikler kömür tozuna bulanır. Daha sonra kum ve kömür tozuna dilen bitki 25-30 gün burada köklenir. Kömür tozu ile kum miktarının eşit olması gerekmektedir.

3.      Atatürk çiçeği tohum ile çoğaltma

Atatürk çiçeği çoğaltma işlemi tohum ile de yapılabilmektedir. Olgun ve yetişmiş tohumların dikilmesiyle çoğaltma işlemi sağlanır. Bu işlemin ilkbahar döneminde yapılması gerekir. Daha sonra filizlenmiş olan bitki buradan alınıp saksıya dikilir.

Atatürk Çiçeği Neden Solar?

5 12
Atatürk çiçeği bakımı
 • Atatürk çiçeği bakımı konusunda sıcaklık çok önemli bir etkendir. Aşırı sıcaklar veya soğuklar bu bitkiye iyi gelmez.
 • Gübrelemenin çok fazla ve sık aralıklarla yapılmaması gerekmektedir.
 • Atatürk çiçeğinin kuru ve nemsiz ortamlarda yaşaması zor olacaktır, bu yüzden nemli bir hava ortamı oluşturulmalıdır.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirdeAtatürk çiçeğinizin solmasına engel olabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap