İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Askeriye Mülakatları Ne Zaman, Nedir, Nasıl Yapılır? 2022

Askeriye Mülakatları Ne Zaman, Nedir, Nasıl Yapılır? 2022
+ - 0

Askeriye mülakatları öncelikle Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunmak isteyen kişilerin fiziksel yeterlilik sınavına girmesi gereklidir. Bu sınavda adayların kondisyon ve çevikliklerine bakılır. Bu testte başarılı olan kişiler bir sonraki adıma geçer. Adaylar bu sınavlarda, barfikste kol çekme, basketbol topu fırlatma, durarak uzun atlama, koşu ve mekik şeklindedir. Askeri alanda kendini göstermek isteyen adayların önceden hazırlıklara başlaması önemli bir konudur.

Milli Savunma Üniversitesi Yeterlilik Testi Nasıldır?

askeriye mülakat

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde meslek yüksekokulları, harp okulları, enstitüler bulunur. MSÜ mülakat sınavlarına girecek olanların fiziki yeterlilik sınavında başarılı olması önemlidir. Adaylar belli koşulları sağlaması durumunda fiziksel yeterlilik sınavında başarılı olurlar.

Fiziki yeterlilik testleri adayların askerliğe yeterli olup olmadığının kontrolü için gerçekleştirilir. Fiziki yeterlilik testi farklı beş branşta yapılır. Askeriye mülakatları fiziki yeterlilik sınavlarında adayların tüm branşlardan 1 puan alması gerekir. İki ya da daha fazla branşta puan alamayan kişiler başarısız olur.

MSÜ fiziki yeterlilik testinde adaylar uzun atlama, 400 metre koşu, barfiks, mekik, basketbol topu fırlatma konularında sınava girer. Bu aşamada adayların çeviklik, çabukluk ve kondisyonuna bakılır. Bunun yanında adayların sınavlara çeşitli spor malzemeleri ile gelmesi de gerekir.

Kişilerin spor şortu, eşofman, spor çorabı, ayakkabı, havlu vb. eşyaları kendileri getirir. Bu sınava katılacak olan kişiler bir sağlık problemi olmadığını kabul eder. Bu aşamada kişilerin sonuçları sözlü olarak belirtilmektedir. Adaylar eğer 0 puan alırsa bu duruma itiraz etme hakkına sahiptir.

İtiraz etmek isteyen kişiler fiziki test yapılan günde seçim aşamalarının yapıldığı bölgeyi terk etmeden sonuç tebliğ komisyonuna durumu iletir. Adayların Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branştan 4’ünde en 1 puan alması gerekir.

Askeri Mülakatlarda Aşamalar

askeriye 3

Evrak kontrolünde T.C. kimlik numarası ile fotoğraflı kimliklerin ve internette yayımlanmış olan ikinci seçin aşamalarının kişilerin yanında bulunması gerekir. Adayların gelirken yanlarında getirmeleri gereken belgeleri tam olarak getirip getirmediği kontrolü gerçekleşir. Eğer kontroller yapılırken başvuru koşulları sağlanmazsa o zaman adaylar sınava giremez.

MSÜ mülakat fiziki değerlendirme Jandarma Genel Komutanlığı, Türk silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık yönetmeliğinde bulunan bay ve kilo sınırlarına göredir. Ölçümler ayakkabısız şekilde gerçekleşir. Kişilerin yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlıklarına bakmak gerekir. Başvuru şartlarına karşılamayan kişiler sınava giremez. Elenen kişi aynı gün içinde itiraz eder.

Değerlendirme farklı tartı ve ölçüm cihazları ile tekrar yapılır. İkinci değerlendirmede belirlenen boy ve kilo kesindir. Erkek Askeri öğrenci adayı için boy sınırı 165 cm kadın askeri öğrenci adayı boy sınırı 160 cm’dir. Boy sınırının altında kalan kişilerin fiziki değerlendirme aşamasında adaylıkları sona erer.

Kişilik Değerlendirme Testi ve Psikomotor Testi Nedir?

Basliksiz 1

Adayların kişilik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile yapılan testlerdir. Burada mülakat aşamalarının desteklenmesi amacı ile kişilik değerlendirme testi yapılır. Test sonuçlarına göre adaylar arasında eleme olmaz. 

Psikomotor testi hava harp okulu adayları için uygulanır. Adayların el, ayak ve göz koordinasyonu, dikkat ve tepki hızı değerlendirilir. Uçuş için önemli olan durumsal farkındalık, algılama, seçici dikkat gibi yeteneklerine bakmaktadırlar. Bu işlem bilgisayar ortamında gerçekleşir.

Psikomotor testinde kadın ve erkeklerin 100 puan altında puan almaması önemlidir. Baraj puanının altında puan alan adaylar başarısız olur. Bu nedenle de Hava Harp Okulu adaylığı sona erer. Eğer diğer okul tercihleri bulunuyorsa bunlara devam etmesinde sakınca yoktur. Psikomotor testlerine itiraz edilmez. Adayların bu testlere bir defa girme hakkı bulunur.

Psikomotor testinde aday geçti ya da kaldı olarak değerlenir. Psikomotor testi puanları değerlendirmede kullanılmaz.

Askeriye Mülakatları Nedir?

Basliksiz 2

Fiziki yeterlilik sınavını geçen adaylar mülakat komisyonuna gider. Askeriye mülakatları adayları harp okulu ile Astsubay Meslek Yüksek Okulu için farklı kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınır. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek okulu için tek mülakat değerlendirmesi sonucunda iki ayrı not verilir.

Adayların test ile sınavlarla tespit edilemeyecek bireysel özellikleri için yüz yüze görüşme yapılır. Mülakat komisyonu tarafından adaylar ile tek tek görüşme gerçekleşir. Bu sayede Adayların gelişimi açıklığı ve kültürü, bireysel zenginlik ve söylenenleri doğru anlama, konuşma, ifade etme, heyecan durumu, mesleğe istekli olup olmadığına bakılır. Kişilerin Türkçeyi kusursuz konuşması peltek ya da kekeme olup olmaması gibi durumlar da değerlendirilmektedir.

Komisyon üyeleri, adayları birbirinden bağımsız şekilde çağırmaktadır. Kişiler 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Baraj puanın altında kalan adaylar elenmektedir. Mülakat 100 puandan değerlendirilir ve 70 üstü alan kişiler başarılı kabul edilmektedir.

Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Sınavı Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna Başvuran adaylara uygulanan bir sınav türüdür. Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuran kişiler Müzik yeteneği ve müzik bilgisi seviye tespit sınavına girmektedir.

Teoride bir adet parça ile komisyonun belirlediği bir adet deşifre bulunur. Dikte aşamasında komisyonun belirlediği 8 ölçülük bir adet tek sesli dikte tercih edilmektedir.

Askeriye Mülakatları Sağlık Muayenesi

askeri saglik

Mülakatta başarı elde eden adaylar sınav merkezinin belirlediği hastanelerde Askeri Öğrenci Olur kararlı sağlık raporu için sevk edilmektedir. Hava Harp Okuluna müracaat eden adaylar Askeri Öğrenci Olur yanında Kategori 1 hava aracında uçucu yetiştirmeye elverişlidir raporu alır. Elverişli değildir raporu adayların HHO adaylıklarının son bulmasına neden olmaktadır.

Öğrenci Seçme Uçuşu Askeri öğrenci olur raporu aldıktan sonra Öğrenci Seçme Uçuşu kontenjanına girenlere uygulanır. ÖSU kontenjanında 100’lük sistemler ile değerlendirme yapılmaktadır. Fiziki Yeterlilik Testi ve Mülakat notlarına göre değerlendirme yapılarak belirlenir. Diğer seçim aşamalarında başarılı olan adaylar arasında ÖSU kontenjanına girenler Hava Kuvvetleri komutanlığının belirlediği tarihlerde ve meydanlarda ÖSU uçuşuna girer.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap