İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Araba Neden Benzin Kokar?

Araba Neden Benzin Kokar?
+ - 0

Araba neden benzin kokar? gibi sorular sizi düşündürüyorsa, mutlaka bu yazımızı okumalısınız. Ancak benzin gibi kokan bir araba gaz sızıntısı gibi büyük problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Benzin zehirli ve yanıcı bir bileşiktir ve buharları içinde solumak istemezsiniz. Şimdi gelin nedenlerini hep birlikte inceleyelim.

 Araba Neden Benzin Kokar ;

Bu durumun bir çok farklı sebebi olmaktadır. Öncelikle araçlar hakkında bir bilginiz olduğunu düşünmüyorsanız mutlaka yetkililerden yardım alınız. Zira bu durum sizin başınıza çok daha büyük işler açabilir. Bu sebeple çok iyi bilmeden çok detaylı işlemler yapmayınız.

1.Zengin Hava / Yakıt Oranı

araba neden benzin kokar yakit

 Aracın egzozundan gelen ham benzin kokusunu algılıyor olabilirsiniz. Öncelikle yakıt enjektörleri motora gereğinden fazla benzin gönderiyor olabilmektedir. Zira bu durum sızıntı yapıyor olabilir. Sonuç olarak, yanma döngüsü gerçekleştikten sonra motorda artık benzin buharı var. Bu fazla gaz buharı daha sonra arabanızı egzoz yoluyla terk eder ve muhtemelen rölantide veya stop lambasında otururken bunun kokusunu alabileceksiniz.

 Araba neden benzin kokar? Burada yine, sızıntı yapan bir yakıt enjektörünün değiştirilmesine ihtiyacınız olabilir. Ancak zengin bir hava / yakıt karışımına girişteki bir tıkanıklık veya arıza, kötü bir oksijen sensörü veya kütle hava akışı sensörü veya diğer ilgili bileşen de neden olabilir.

 Benzin sızıntıları zararlı ve tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Bu nedenle bu sorunun çözülmesini beklemeyin. Kaliteli bir onarım için aracınızı Wentworth’s Wilsonville Chevrolet servis merkezine getirin.

Triger Kayışı Nedir? | Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

 2. Sızdıran Yakıt Enjektörleri

 Yakıt, yakıt rayına ulaştığında, motorun yakıt enjektörleri arasında dağıtmaktadır. Her enjektör, motor silindirlerinin her birine kesin miktarda yakıt ekler. Bununla birlikte, bu enjektörlerin ve kauçuk O-ring contalarının sızıntı yaptığı bilinmektedir. Bir yakıt enjektörü dışarıdan sızdığında, benzinin motorun dışında toplanmasına ve motor ısındıkça yanmasına izin verir. Bu durumda yanan bir gaz kokusu almaya başlayabilirsiniz. Bu, sorunlu yakıt enjektörlerini veya O-ringleri değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir.

 3. Yakıt Hatlarında Sızıntı

araba neden benzin kokar 2

 Araba neden benzin kokar ? Yakıt hatlarında sızıntı yapmaktadır. Ayrıca yakıt deposu ve EVAP sistemleri doğru çalışıyorsa sorun başka yerdedir. Ancak yine de gaz kokusu alıyorsanız; yakıt deposu ile motorun kendisi arasındaki hatlarda benzin sızıntısı olacaktır. Çoğu modern arabada, yakıt pompası büyük olasılıkla yakıt deposunun içine yerleştirilmiştir. Yakıtı çeşitli hortumlar vasıtasıyla motorun üzerinde bulunan yakıt enjeksiyon rayına gönderir. Benzin kokusu alıyorsanız, aracın altına bakmayı ve sıvı benzin damlalarını aramayı düşünün. Sürüş sırasında yere gaz damlıyorsa, muhtemelen bir yakıt hattı, yakıt filtresi veya yakıt hattı bağlantısının değiştirilmesi gerekecektir.

Baskı Balata Değişimi Nasıl Yapılır?

 4. Kötü Evap Sistemi

araba neden benzin kokar 4

Araba neden benzin kokar. Kötü EVAP sistemi sızıntı sağlar! Ancak gaz kapağı sızdırmıyorsa bu tezde çürü. Zira aracınızın EVAP sisteminde sızıntı olmalıdır. Yakıt deponuzun içinde, zamanla zararlı yakıt buharlarından basınç oluşur. EVAP sistemi, yakılacak motora göndermeden önce aktif bir kömür bidonu kullanarak zararlı buharları yakalar ve temizler. Bu sistemde bir sızıntı oluştuğunda, araç kullanırken benzin kokusu almaya başlayabilirsiniz. Kötü EVAP sistemleriyle ilgili diğer bir yaygın sorun, depoyu doldurmakta zorluk çekmektir. Yakıt pompasının otomatik kapanma mekanizmasının depo dolmadan önce tetiklendiğini veya hiçbir zaman yakıtın depoyu aşırı doldurmasına ve yakıt doldurma deliğinden çıkmasına izin vermediğini görebilirsiniz. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, bir teknisyenin aracınızın karmaşık EVAP sistemine daha yakından bakmasını isteyeceksiniz.

Fren Hidrolik Yağı Nedir? | 2021 Senesinde Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

 5. Araba Neden Benzin Kokar ; Çatlak Gaz Kapağı

araba neden benzin kokar 1

Araba neden benzin kokar? Gaz kapağınızda çatlak olabilir! Çoğu zaman, arabanızdan çıkan bir benzin kokusunun sadece çatlak bir gaz kapağından kaynaklandığını görüyoruz. Gaz kapağı sadece gösteriş amaçlı değildir ya da sadece yakıtın depodan sıçramasını önlemek içindir. Ayrıca depoyu sızdırmaz hale getirir, böylece buhar kaçmaz ve sistemde uygun basınç korunur.

 Benzin kapağınız kırılırsa, hasar görürse veya kaybolursa, benzin buharı depodan kaçabilir ve bir stop lambasında otururken veya varış noktanıza vardığınızda bu buharların kokusunu alabilirsiniz. Neyse ki, parça masamızdan uygun fiyatlı bir OEM gaz kapağı alabilir ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap