İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Anne ve Çocuk Sağlığı

Anne ve Çocuk Sağlığı
+ - 0

Anne ve çocuk sağlığı konusu günümüzde en dikkat edilen konulardan birisi haline gelmiştir. Sağlıklı olmak sadece fiziksel olarak iyi olmak anlamında değildir. Bedenen ve ruh açısından insanın kendini iyi tanıması ve ayrıca tam hissetmesi anlamına da gelmektedir.

Kişilerin bulundukları ortamın ve çevrenin sağlık düzeyini, kişilerin yaşadıkları yerlerdeki gelişmişlik düzeyi belirlemektedir. Nüfusbilim olarak toplumların kendini geliştirmesi hastalıkları önlemede fayda sağlamaktadır ve ölüm hızını düşürmektedir.

istockphoto 882306034 612x612 1

Anne ve baba adaylarının kendilerini geliştirmesi gerekmektedir. Aile planlaması yapmak çeşitli hastalıkların ve ölümlerin hızını kesmektedir. Sağlık hakkında yaş ve gruplara göre çeşitli seminerlerin verilmesi gerekmektedir. Aile sağlık merkezlerince ailelere bilgiler verilmesi halkın bilinçlenmesi açısından önem arz etmektedir.

Anne ve Çocuk Sağlığı | Ana Sağlığı Nedir?

Anneler genellikle çocuklarının sağlığını daha çok düşünmektedir. Ancak atladıkları bir nokta var ki annenin sağlığı ne kadar iyi olursa çocuğun sağlığı da bir o kadar iyi olmaktadır. Anne olmadan önceki süreçte kadınların kendi sağlığına özen göstermesi hamilelikte yaşanacak sorunların önüne geçmiş olacaktır.

Anne ve çocuk sağlığı doktorlar ve çocuk gelişimciler tarafından takip edilebilen bir sistemdir. Bu sistem, düzenli taramalar ve testler neticesinde sağlık durumunu incelemektedir. Ana sağlığını koruyarak hamilelik sürecini sorunsuz bir şekilde geçirmek amaç edinilmektedir. Bu nedenle sağlık tetkiklerini düzenli bir şekilde yaptırmak önem arz etmektedir.

istockphoto 1176582464 612x612 1

Annenin doğum yaşı, iki doğum arasındaki geçen süre, yer ve eğitim seviyesi iyi konuma getirilmelidir. Annenin zararlı madde kullanımının var olup var olmadığı tespit edilmeli, uzun zamandır süregelen bir hastalık durumu var ise kontrol altına alınılmalı, gebelikte annenin sağlığını tehdit edici (kan uyuşmazlığı gibi) faktörler giderilmeli ve tüm bunlar için bir hekim ile iş birliği içerisinde olunmalıdır. 

Çocuk sağlığı nedir tanımı incelemek de gerekmektedir. Annenin psikolojisinden fiziksel sorunlarına kadar pek çok konu çocuğu da ilgilendirmektedir. Çocuk annesinin sağlıklı olmasını talep etmektedir. Ayrıca annelerin de çocuğun sağlığını ihmal etmemesi gerekmektedir. Çocuk sağlığı ve anne sağlığı birbirinden ayrılamaz bir ikilidir. Bu yüzden anne ve çocuk sağlığı konusu tıp bilimlerinde ders olarak da ele alınmaktadır.

Anne ve çocuk ilişkisi sadece fiziki veya ruhsal sağlık üzerine kurulu değildir. Bu iki bağ arasında ihmalkarlık olması da sağlık sorununu beraberinde getirebilmektedir. Üstelik bu konuda da yazdığımız bir yazı bulunmaktadır. Çocuk istismarı ve ihmalkarlık yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://morlevha.com/cocuk-istismari-ve-ihmalkarlik-i-istismar-tipleri/

Yeni Doğan Ölüm Hızını Nasıl Azaltırız?

Bu konularda ailenin sosyo – ekonomik durumunu takip etmek gerekmektedir. Aile planlamasını bu koşula uygun olarak çizmek gerekmektedir. Ayrıca anne ve bebek sağlığını korumak amaçlı gebelik öncesi aile planlaması oluşturulmalı ve sağlık taraması yapılmalıdır.

istockphoto 1063148786 612x612 1

Anne ve çocuk sağlığı konusunda oluşan eksiklikler ölümlere neden olmaktadır. Kırsal bölgelerde, eğitim seviyesinin ve sosyo – ekonomik durumu düşük yerlerde daha çok bebek kaybı yaşanmaktadır. Bebeklerin bakımı, beslenmesi, barınması gibi temel ihtiyaçlarının sağlanması; mutlu, huzurlu, ilgi gördüğü ve uygun koşullarda büyümesi ölüm oranını azaltmaktadır.

Özellikle bebeklere ilk 6 ay anne sütünün verilmesi, hayata daha iyi bir atılımın yapmalarını sağlamaktadır. Üstelik aşılarının tamamının vaktinde yapılması gerekmektedir. Aşısı eksik olan bebeklerin vücut dirençleri düşmektedir ve sağlık açısından sıkıntılar çekmektedirler. 

Çocukların sağlıklı gelişimini temel olarak 3 aşama etkilemektedir: Doğum öncesi, doğum esnası ve doğum sonrası.

  1. Doğum öncesi dönem; annenin duygusal durumu, gebelikte bebeğe aktırılan genetik hastalıklar, bebeğin doğacağı ortam ve anne sağlığını etkileyen durumlar gibi faktörler konu olmaktadır.
  2. Doğum esnası; kordon dolanması, anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığı, yanlış müdahale, erken doğum ve bebeğin oksijensiz kalması gibi faktörler konudur.
  3. Doğum sonrası dönem; ailenin çocuğa bakma ve yetiştirme durumu, aşı takibi, çocukta oluşan kronik hastalıkların takibi ve bebeğin kilo – boy durumu gibi faktörler konu olmaktadır.
istockphoto 1216459532 612x612 1

Tüm bu olumsuzlukları gidermek adına anne ve çocuk sağlığı konulu çeşitli seminerler verilmelidir. Sağlık Bakanlığınca yapılan çocuk sağlığı programlarına ailelerin katılımı sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Yeni doğan tarama testleri takibi bırakılmamalı, işitme taraması mutlaka kontrol edilmelidir. Bakanlık ve yetkili kişilerce bu tarz tarama ve seminer gibi birçok sağlık programına, kişilere destek olan ve kişileri teşvik verici kampanyalar düzenlenmelidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap