1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

Android 12 ve Yeni Sürüm Android 12’nin Gizli Özellikleri!

Android 12 ve  Yeni Sürüm Android 12’nin Gizli Özellikleri!
+ - 0

Android 12 beta 5 olarak en son sürümünü yayımlanmıştı. Son testlerini yapan Google artık 12 sürümünü çıkarmaya çok yaklaştı. Ancak tanıtımlarda ve piyasaya verilen bilgilerde fragman edası ile bir çok bilgiyi kısmıştır. Aynı zamanda Google tarafından gizlenen ve bilinmeyen bir çok özellik olduğu bilinmektedir. Bu yeni sürüme geçerken her yeni başlangıç sürümünde yaşanan telefon kasmaları ile karşılaşabiliriz. Bunun için eski telefonlara veda etme zamanı çoktan geldi.

Android 12 ve Yenilikler

android 12 yenilikleri

Android 12 çığır açacak özellikler ile piyasada varlığını sürdürmek adına emin adımlar ile tekrardan karşımıza çıkmış durumda. Bugüne kadarki en büyük güncelleme arşivini önümüze seren yapımcılar bir çok özellik ile Apple kullanıcılarından müşteri de kazanabileceğini hissettirdi.

Yeni Anroid 12 sürümü yeni gizlilik özellikleri ve görünümü kullanıcıları bambaşka senaryolara itecek. Bu senaryonun içerisinde en göze çarpan ve bahsedilmeyen özellik ise oyun modudur. Oyun modu uygulama arşivine gömülü olduğu için bir çok inceleyici tarafından bilinmemektedir. Ayrıca bildirim özellikleri de yeni bir depolama sistemine geçiş yaptı. Eğer bir bildirimi headar’dan (üst kısımdan) kapatır ya da kaydırırsanız bu bildirim sizden gizlenecektir. Ancak bildirim deposuna gidecektir. Ve buradan tekrar inceleyebileceksiniz.

Bildirim Modu

android bildirim özelliği

Yeni Android 12 sürümü hayatımıza geçerken bir çok yeni özellik ve görünüme sahip olacak. Zira bunlardan bir diğeri de bildirim modu. Bildirim modunu isterseniz aktif konuma getirebilirsiniz. Bununla birlikte kaybolmayan bildirim özelliğine sahip olabilirsiniz. Ancak bu mod için unutulmaması gereken bir hususta; bildirimleri telefonda depolayacağı için belli bir zaman sonra telefon belleğinde yer kaplayacağı olamsıdır.

Bu özelliği isteğe bağlı tuttuğu için Android 12 yapımcıları ayrıcalığı en üst düzeyde tutmuştur. Ayarlarda bildirim geçmişi seçeneği ile yönet seçeneğini seçip bildirim geçmişine ulaşabilir, bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Büyük Ekranlı Telefonları Küçük Hissettirme

tek elle telefon kullanabilme özelliği

Android 12 ile hayatımıza yeni bir renk katacak sürüm bir çok özelliği barındırmaktadır. Zira bunlardan biri de tek elle kullanabilme özelliğidir. Büyük ekranlı telefonları tek elle kullanabilmek bir hayli zor olsa da bunu Android 12 yapımcıları göze alıp; kullanıcıları sevinirmiş durumda.

Büyük ekranlı telefonu nasıl tek elle kullanabiliriz? Sorusu bir çok kişi şaşırtmış durumda. Halbuki yeni sürümde buna alıştıktan sonra bir çok şey daha kolay olacak gibi görünüyor. Ekranınızın üst kısmının yarısını, alt yarısına taşıyarak bu modu kullanabilirsiniz. İlk başta zorlanacak olsanız da zamanla daha kolay bir hale gelecektir.

Oyun Modu

android oyun modu

Bu mod ile mobil oyun severler bir hayli rahatlayacaktır. Android 12 sürümünün en büyük özelliği olarak bilinmektedir. Mod içerisinde rahatsız etme, optimizasyon, ön bellek temizliği gibi bir çok güç kavramı ile oyunlarınızı daha rahat ve seri şekilde oynayabileceksiniz. İlk başta çıkacak Android 12.0.0 sürümünde etkin olması beklenmese de güncellemeler ile aktif olacağı beklenmektedir.

Geçmişten Günümüze En İyi Mobil Strateji Oyunları 2021

Uygulama Düzeni Seçeneği İle Pixel Düzeni

android 12 pixel düzeni

Yeni sürüm Android 12 ile birlikte ana menüde uygulama düzenini değiştirebileceksiniz. Bu ızgara modelini; 4×4, 5×5, 6×6 olarak kombinasyonlar değişmektedir. Ayrıca bu özellik içerisinde ana menü içerisinde uygulama boyutunu büyütme gibi özelliği olması da yüksek ihtimal.

Bu özelliğe ulaşmak için; Ana menü ekranınıza uzun basın. Ardından 2×2 özelliğine geçin. Bu seçenek devamında Stiller ve Duvar Kağıtları- ızgara- 2×2 öğesi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap