1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar Nelerdir | Akraba Evliliğinde Sağlıklı Çocuğu Olabilir mi?

Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar Nelerdir | Akraba Evliliğinde Sağlıklı Çocuğu Olabilir mi?
+ - 0

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar, kimi zaman insanların çocuklarının hayatına kast etmesine neden olabiliyor. Ülkemizde akraba evliliklerinin sayısı her geçen gün azalmakta olsa da, halen akraba evliliklerinin sayıca fazla olduğu da bilinen bir gerçek. Akraba evlilikleri sonucunda ortaya çıkan hastalıklar sanılanın aksine hiçte basit değil! Hatta bazıları genetik açıdan birçok eksikliğe sahip olarak doğmakta ve bu eksiklikle ömür boyu yaşama durumunda kalmaktadır.

Akraba Evliliklerinde Genetik Hastalıkların Daha Çok Görülmesinin Sebebi Nedir?

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar

Akraba evliliklerinde genetik hastalıkların daha çok görülmesinin esas nedeni, X’e bağlı kromozomun gen aktarımı sırasında ortaya çıkmasıdır. Bu gen aktarımı akraba evliliklerinde kromozal benzerlikler açısından, bir risk oluşturur. Bunun doğrultusunda ise otozomal resesif hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın “Genetik Hastalıklar” adlı arşivinde de akraba evliliğine dair bilgiler vermiştir. Bu arşivi incelemek için tıklayın.

Akraba Evliliği Kaçıncı Derece Evliliklerde Risk? Akraba Evliliğinde Sağlıklı Çocuğu Olabilir mi?

akraba evliligi

Öncelikle akraba evliliği yapma kararı alan kişilerin ilk sorgulaması gereken konu Akraba evlilikleri zararlı mı olmalıdır. Zira bunun yanıtı elbette ki bu evliliklerin zararlı olduğudur. Akraba evliliklerinde çocukların sağlıklı doğabilme olasılığı her zaman vardır. Fakat akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar olasılık bakımından her zaman ağırlıklıdır. Akraba evliliğinin kaçıncı derecede olduğunun bir önemi yoktur. Kuzen ya da kardeş torunlarının evlenmesi de her zaman riskli durumlara gebedir. Ancak 1. Derecede riskin her zaman daha fazla olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. 

 “Genç Yaşta Kalp Çarpıntısı Normal mi?” okuyun.

Akraba Evliliği Sonrası Doğan Bebekte Görülebilecek Hastalıklar Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi akraba evliliği sonrası çoğunlukla genetik geçişli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yazımızda akraba evliliği yapılması halinde yaşanması söz konusu hastalıklara yer vereceğiz.

1- Talasemi

telasemi

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar arasında ilki Talasemidir. Halk arasında bu hastalık Akdeniz Anemisi olarak da anılmaktadır. Antalya, Adana, Hatay ve Güneydoğu bölgesi şehirlerinde sıkça rastlanılan bu hastalık, ciddi bir kansızlık türüdür. Bazı bireyler taşıyıcı olarak kalırken, bazı bireyler bu hastalığı ömür boyu etkin bir şekilde yaşamaya devam eder. Hastalık anne karnında 20. Gebelik haftasında iken kordon kanı alınması ile tespit edilebilecektir.

2- Fenilketanüri

Fenilketanuri

Akraba evliliği sonrası görülebilen bu hastalık fenilanin adlı enzimin eksikliği sonucu ortaya çıkar. Nadiren ortaya çıksa da görüldüğü zaman hızlı bir şekilde tedaviye başlanmalıdır. Fakat yaşam boyu tedavi gerektirmektedir. Ayrıca bu hastalıkta, doğru tedavi uygulanmaması halinde çocuklarda ağır zeka gerilikleri görülebilir. Doğum öncesi bazı tetkikler ile fenilketanüri hastalığının tanılanabilmesi mümkündür.

3- SMA

sma akraba evliligi

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar arasında yer alan SMA en ciddi boyutlara ulaşabilen hastalıklar arasındadır. Kas erimesi ya da gevşek bebek sendromu olarak ortaya çıkan bu hastalık, bebeklerde görülmesi halinde tip 1 seviyesindedir. En riskli akraba evlilikleri hastalıklarından biridir.

Bu çocuklar belirgin olarak emme, yutma ve hareket etme konusunda ciddi güçsüzlükler yaşarlar. Belirli aralıklarla uygulanan tedavilerinin ömür boyu devam etmesi gereklidir. Özellikle ABD’de etkin bir tedavisi bulunmaktadır. Ancak maliyetli oluşu sebebiyle birçok aile bunun bedelini karşılamamaktadır. SMA çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır. Üstelik anne karnında amniyosentez ile kolayca tanı konulabilmektedir.

4- Orak Hücre Anemisi

ortak hucre anemisi akraba evliligi hastaliklari

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar arasında yer alan orak hücre anemisi bir çeşit kansızlıktır. Akraba evlilikleri zararları arasında gösterilebilen bu rahatsızlıkta, alyuvar yapısı standart yapıdan farklı bir şekil ve tipe sahiptir. Ufak damar tıkanıklıklarına sebep olan hastalık genellikle tedaviye yanıt verir. Ancak hastalığın %25 oranında tekrarlama olasılığı söz konusudur.

5- KAH

Akraba evliligi KAH

Akraba evliliği sonuçları arasında gösterilebilen bir diğer hastalık Konjenital Adrenal Hiperplazidir. Bu hastalık bazı böbreküstü bezlerde hormonların yapımını engeller. Nadiren görülme olasılığı bulunsa da görüldüğü takdirde ağır sıvı ve tuz kayıplarına neden olabilir.

Önemli belirtilerinden bir tanesi de görülen bebeklerde dış genitallerde farklılıklar yaratmasıdır. Bu nedenle yaşam boyu tedavi edilerek genital organların anomalilerin görülme olasılığı düzeltilmeye çalışılmaktadır. Tekrarlama olasılığı daima bulunan bu hastalıklarda, doğum öncesi tanı konulabilecektir.

6- Kistik Fibroz

kistik fibroz akraba evliligi

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar arasında sonuncusu Kistik fibrozistir. Kalıtsal hastalıklarda en sık görülen türün bu olduğu söylenebilecektir. Bu hastalık doğan bebeklerin solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sisteminde bulunan mukus ve ter bezlerini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu hastalıkta mukus belirgin bir şekilde kalınlaşır.

Kalınlaşan mukus yapışkan bir görünüm alacağı için solunum ve sindirim sıkıntılarına yol açabilir. Cinsel organlar ise işlevlerini yitirebilir. Bu hastalık görülen bebeklerde aşırı kötü kokulu ve yağlı gaita görülmektedir. Kolay bir şekilde tanılanabilen bu hastalıkta tedavi gerçekleşmediği takdirde, solunum komplikasyonları görülmekte ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap