İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Maneviyat

Abdest Alınışı ve Abdesti Bozan Durumlar 21. Yüzyıl

Abdest Alınışı ve Abdesti Bozan Durumlar 21. Yüzyıl
+ - 0

Abdest alınışı, internet camiasında en çok sorulan sorular listesinde yer almaktadır. Abdest almak her ne kadar kolay olarak görülse de bazı hususlar namaz kılan bireyler tarafından çok merak edilmektedir. Bununla birlikte doğru bilgi arayışı içine giriliyor. Abdest çoğu ibadetin temeli olduğundan dolayı ekstra dikkat gerektirir. Zira abdest alınışı basit olmasına rağmen gerekli hususlara dikkat edilmez ise, abdest bozulabilir.

Abdest Nasıl Alınır Kadın / Erkek

abdest alınırken hususlar

Abdest alma oldukça kolay olmakla birlikte kadın ve erkek arasında fark yoktur. İki cinsiyet de aynı abdesti almaktadır. Abdest almak namazdan önce yapılması gereken bir eylemdir. Genel vücut temizliğini sağlayarak ibadetin doğruluğunu ve etkisini arttırır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus abdest aldıktan sonra abdesti bozan durumlardan kaçınmak olacaktır. Aksi takdirde abdestinizi yenilemeniz gerekecektir. Abdest alınışı sırası ile   şu şekilde gerçekleşmektedir.

Niyet etmek tüm ibadetlerin temeli olduğundan, abdeste başlamadan önce niyet edilmelidir.

Euzü besmele çekilerek eller, parmak arası ve bilekler tam 3 defa bol su ile yıkanır.

Sağ el ile olmak üzere ağıza 3 defa su götürülür, ağızda çalkalanır ve tükürülür.

Yine sağ el ile buruna 3 defa su verilir ve sol el ile de sümkürerek temizlenmelidir.

Yüz yıkanır gibi iki el ile saç ile çene arasındaki tüm alan 3 defa yıkanır.

Sağ eliniz ile kafanızın ön kısmından başlayarak, kafa mesh edilmelidir.

İki el de kullanılarak, baş parmak ile kulak arkası ve aynı zamanda serçe parmak ile de kulak içi mesh edilmelidir.

Ortadaki 3 parmağın dışı ile boyun mesh edilmelidir.

Son olarak da ayaklar önce sağ sonra sol olmak üzere 3 defa topuklar ve parmak araları temizlenmelidir. Bu şekilde abdest farzı tamamlanır.

Bu hususta da Diyanet şu şekilde açıklama yapmıştır.

Abdesti Bozan Durumlar

abdest almak

Abdesti bozan durumlar mezhepten mezhebe değişebilmektedir. Bu durum da göze alınarak araştırılma yapılmasında fayda vardır. Abdest alınışı ve abdesti bozan genel durumlar İdrar, dışkı, kan gelmesi ve gaz çıkarmak olarak bilinmektedir. Ancak kan eğer damla şeklinde vücuttan çıktığında dağılmamış ise, abdesti bozmadığı bilinmelidir. Aynı durum irin için de geçerlidir. Genel olarak bilinen ve abdest bozan bir diğer husus da kişinin ağız dolusu kusmasıdır.

Kolonya Abdest Bozar Mı?

Kolonya hem anti bakteriyel olması hem de güzel kokup temizlik hissiyatı vermesi nedeniyle ülkemizde yaygınca kullanılmaktadır. Cildinize süreceğiniz kolonya içerisinde alkol içerse bile abdest bozmaz. Ancak çoğu din konusunda uzman birey, elinize krem veya kolonya tarzı ek bir ürün kullanımı sonrasında abdestin yenilenmesini söylüyor. Çünkü krem ve sıvı ürünler ciltteki kir toz ve bakterinin cildinize iyice yapışmasını sağlar. Bu nedenle kolonya  abdesti bozan durumlar arasında yer almasa bile yine de önlem alınmalıdır.

Uzanmak Abdest Bozar Mı?

Eğer abdestten sonra uyuduysanız bu durum abdestinizi bozacaktır. Bu durumda abdest alınışı başlığımızı inceleyin. Öte yandan kasların gevşemesi ve kişinin uyku sırasında yaptığı şeyleri hatırlamaması durumundan kaynaklı olarak uykudan sonra yeniden abdest alınması gereklidir. Gaz çıkışı gibi durumlar olabileceği gibi kişinin vücut uzuvlarını kaşıma veya çevreye dokunma reflekslerinden dolayı eller abdestten sonraki hijyenini kaybedecektir. Ancak birey uyumamış, mahmur durumundaysa kaslar daha gevşemediği için abdest bozulmamaktadır.

Namaz Sureleri 5 Vakit Namaz ve Duha Suresi

Gusül Abdesti

gusul abdesti

Gusül abdesti bir diğer abdest çeşidi olmakla birlikte kadınlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Kirlilikten temizlenme anlamına gelen gusül abdesti alınması İslamiyet’te önemli yere sahiptir. Gusül ile  namaz abdesti alınışından farklı olarak tüm vücut ve uzuvlar temizlenmelidir. Vücudun her yerinden atılan kirlilik ile de bireyin iç huzurunda da artış sağlar.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın/ Erkek

Gusül abdesti de normal abdest gibi kadın ve erkek için farklılık göstermez. Aynı zamanda gusül almak  mezheplere göre farz veya vacip olarak  farklılık gösterebilir. Ancak gusül almak ilişki gibi bazı belli durumlar için her mezhepte farzdır. Gusül alındığı takdirde kişinin ayrıca namaz abdesti almasına gerek yoktur. Bununla birlikte gusül var  ve bozulmamış ise namaz kılınabilmektedir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Gusül abdesti almak da namaz abdesti almak gibi kolay bir süreçtir. Sıklıkla gusül Cuma namazlarında camiye gidenler tarafından alınır. Gusül almak ile normal namaz abdesti almak arasında ufak farklılıklar bulunsa da temel olarak ikisi de vücudun hijyenini sağlayarak kişiyi ibadete hazırlamaktır. Namaz abdestini bozan her durumun gusül abdestini de bozacağı unutulmamalıdır. Gusül abdesti sırasıyla şu şekilde alınır.

  • Eller ve vücuttaki kirli bölgeler temizlenmelidir. Avret bölgeleri temizlenmelidir.
  • Sağ el ile 3 defa ağız, 3 defa da burun su çekilerek temizlenmelidir.
  • Sonrasında aynen namaz abdestinde olduğu gibi abdest tamamlanır. Sonrasında vücut iyice ovuşturularak temizlenmelidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap