İlginizi Çekebilir
anne ve çocuk sağlığı
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

6 Şapkalı Düşünme Tekniği Faydaları

6 Şapkalı Düşünme Tekniği Faydaları
6 şapkalı düşünme tekniği
+ - 0

6 şapkalı düşünme tekniği genel olarak otomatikleşmiş düşünce yapısından çıkmayı sağlıyor. İnsanlar hayatları boyunca kararlarını otomatikman vermiş olup, çok az durumlarda bunun farkında oluyorlar.

Zira günlük alışverişlerimizin örneği bu durumu kanıtlayacaktır. Fakat söz konusu iş dünyası olduğu zaman durum daha da karmaşıklaşıyor. İş dünyasının her gün farklı düşüncelere ve eylemlere ihtiyacı oluyor.

1985 yılında Edward De Bono yayınladığı kitapla insanların hayatına dahil olan bu teknik günümüzde de sıkça kullanılıyor. Fakat arama motorları sadece teknik hakkında bilgi veriyor, tekniğin faydalarından bahsetmiyor. Bu makale kapsamında 6 şapkalı düşünme tekniği faydaları öğrenerek hayatınızda başarıya kolayca ulaşabileceksiniz.

6 Şapkalı Düşünme Tekniği Nasıl Uygulanır?

2 15
6 şapkalı düşünme tekniği

6 şapkalı düşünme tekniği genel olarak isminden de belli olduğu gibi altı şapka eşliğinde uygulanıyor. Bireyler şapkaların nitelikleri kapsamında düşünme teknikleri ile bu prosesi daha da zenginleştiriyor. Zira otomatik beyin yeşil şapkaya ihtiyaç duyarken mantıklı beyin kırmızı şapkaya ihtiyaç duyacaktır. Yapılması gereken tek şey belirli konu hakkında fikirleri şapkaların nitelikleri çerçevesinde şekillendirmek olacaktır.

Geri kalan her şey bireyin düşünme prosesi ile alakalı değişecektir. Zira teknik nehir üzerindeki kayaları almakla yükümlüdür. Nehrin gelecek durumu hakkında tekniğin yapabileceği herhangi bir şey yoktur. Belirli bir konu hakkında var olan düşüncelerinizin farkında olmak tekniğe girişinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra tekniğin istediği konuları düşünceler çerçevesinde şekillendirmeniz gerekecektir.

Örneğin bir işin çok sıkıcı yürüdüğünü düşünüyorsanız sarı şapka vasıtasıyla uzun vadeli başarı durumunu fark edebilirsiniz. Ya da ürününüzün kalitesiz olduğunu, kimse tarafından beğenilmeyeceğini düşünüyorsanız yardım çağırınıza kırmızı şapka gelecektir. Sizi yaratıcı olmaya zorlayacak, ürününüze yeni enerji katacaktır. Belirtilen etkenler çerçevesinde tekniğin uygulanabilmesi için her şeyden önce belirli bir durumun olması gerekiyor.

6 Şapkalı Düşünme Tekniği Renklerin Anlamı

6 şapkalı düşünme tekniği renklerin anlamı
6 şapkalı düşünme tekniği

6 şapkalı düşünme tekniği renklerin anlamı bireylerin düşünme süreçlerini önemli ölçüde etkiliyor. Genel olarak şapkalar renklerine göre aşağıdaki anlamları taşıyor:

 • Beyaz şapka

Tarafsız olarak elde olan ürün hakkında net sahip olan bilgiler tartışılır, eksikler belirtilir. Genel olarak bu renk objektif bakış açısını geliştirir.

 • Yeşil şapka

Yaratıcılık şapkası olarak nitelendirilir. Konu hakkında uzun süredir herhangi bir gelişim yaşanmamışsa bu şapka vasıtasıyla yeni fikirler üretilebilir.

 • Sarı şapka

Pozitif bakış açısına sahip olmak isteyen bireyler tarafından sıkça tercih edilir. Genel olarak bir olay, ürün, durum ve benzeri nitelikte herhangi bir şeyin iyi tarafları belirtilir.

 • Kırmızı şapka

Genel olarak bu şapka vasıtasıyla mantıksal bireyler duyguları eşliğinde fikir üretmeye çalışır. Bu şapka kapsamında mantık kullanılmaz, düşünceye duyguların katılması hedeflenir.

 • Mavi şapka

Mavi şapkanın özelliği gökyüzünün büyüklüğü ile eşdeğer kılınmıştır. Zira işletmenin sahipleri toplantılarda genel olarak bu şapkayı takarak prosedürün yönetilmesini sağlar.

 • Siyah şapka

Ürünün tüm eksi yanları analiz edilir, olası riskler hesaplanır. Genel olarak bu şapka vasıtasıyla işletmenin zayıf yönleri belirlenir.

6 Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir Kısaca?

4 13
6 şapkalı düşünme tekniği

6 şapkalı düşünme tekniği nedir? Kısaca belirtmek gerekirse bu teknik günümüz dünyasının kısıtlamış düşünce özgürlüğümüzü tekrar açığa çıkarma potansiyelidir. Genel olarak bu potansiyel işletmeler tarafından kullanılsa da son zamanlarda günümüz gençleri tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Gençler yaratıcılık özelliklerini bu teknikle geliştirerek geleceklerini şekillendiriyorlar. Bu teknik derslerden ilişkilere, sınavlardan spora kadar her dalda gençlere fayda sağlıyor.

Belirtilen etkenler çerçevesinde tekniği uygulamanız kısa sürede inanılmaz başarılara sebep olacaktır. 6 şapkalı düşünce tekniği bireylere aşağıda belirtilen faydaları kazandırır:

 • Karar verme süreci önemli ölçüde kolaylaşır.
 • İletişimi güçlendirir.
 • Düşünceleri geliştirir.
 • Yaratıcı düşünmeyi sağlar.

Yukarıda belirtilen etkenlerden nicelerini bu teknik vasıtasıyla kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey herhangi bir şapka ile bu prosedüre başlamak olacaktır.

6 Şapkalı Düşünme Tekniği Örnek Olay

6 şapkalı düşünme tekniği örnek olay
6 şapkalı düşünme tekniği

Genel olarak bu teknik uygulaması soru ile başlar. 6 şapkalı düşünme tekniği örnek olay olarak televizyonun varoluşumuza etkileri sorusunu belirtebiliriz. Bu soruyu farklı şapkalar çerçevesinde cevaplayabilir, düşünce akışımızın gelişmesini sağlayabiliriz.

Sonuç olarak 6 şapkalı düşünme tekniği bireylerin hayatlarını değiştirebilecek niteliklere sahiptir. Belirtilen etkilerden maksimum yararlanabilmek için yapılması gereken, adımları eksiksiz gerçekleştirmek olacaktır. Geri kalan her detay tekniğin çekiciliği kapsamında kendiliğinden oluşacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap