1. Ana Sayfa
  2. Turizm
  3. 5 Basamakta Kuzey Işıkları Turu Nedir? | Herkesin Deneyimlemesi Gereken Gezi
Trendlerdeki Yazı

5 Basamakta Kuzey Işıkları Turu Nedir? | Herkesin Deneyimlemesi Gereken Gezi

Kuzey ışıkları turu

Hayatımız hayaller ve heveslerimizle doludur. Yoğun geçen bir okul ve çalışma döneminden sonra, herkes bir rahatlamak ister. Rahatlamak için de çok istediği bir hayalini gerçekleştirmek ister. Kuzey ışıkları turu hayattayken yapılması gereken en güzel deneyimlerden biridir.

Diğer adı Aurora Borealis olan Kuzey ışıkları kuzey ülkelerinde görülen olağanüstü bir doğa olayıdır. Bunun tam tersi olan Aurora Australis ise Güney ülkelerinde görülen güney ışıklarıdır. Ancak eklememiz gereken bir şey var ki kuzey ve güney ışıklarını her an görebilmenin garantisi yoktur. Yine de kuzey ışıklarını görme olasılığı daha yüksektir.

Kuzey Işıkları Turu Nasıl Yapılır?

Kuzey Işıkları Turu Nasıl Yapılır

Kuzey ışıkları turu yapabilmeniz için öncelikle pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Uçakla yapacağınız seyahat sonrasında kuzey ülkelerinden herhangi birini tercih ederek ulaşabilirsiniz. Laponya adı verilen bölgede görülebilen kutup ışıkları için en çok tercih edilen iki ülke Finlandiya ve İzlanda’dır. Hadi gelin ayrıntıları birlikte görelim.

1.      Kuzey Işıkları Turu İzlanda da Nasıldır?

Kuzey ışıkları turu için en uygun ülkelerden biri olan İzlanda, aurora halkası denen kuzey ışıklarının görüldüğü çemberin içinde yer almaktadır. İzlanda’da kuzey ışıklarını en iyi görebileceğiniz şehirler; Akureyri, Grimsey, Hvalfjördur, Pingvellir National Park, Rykjavik, Snaefellnes ve Vatnajokull olarak sıralanabilir.

2.      Kuzey Işıkları Turu Finlandiya da Nasıldır?

Kuzey ışıkları turu yapmak için en ekonomik tercih Finlandiya olacaktır. Çünkü Finlandiya’da kuzey ışıklarının dışında pek çok aktivite de yapılabilmketedir. Inari, ıvalo, Kakslauttanen, Luosto, Nellim, Nuogram, Rovaniemi, Saariselka ve Utsjoki şehirleri Finlandiya’da kutup ışıklarını görebilmek için en uygun yerlerdir.

3.      Kuzey Işıkları Turu Cam Otel Konforlu Mudur?

Kuzey ışıkları turu için gitmeden önce Aurora bubble ya da cam iglo otel rezervasyonu yapmayı unutmayın. Kuzey ışıklarını izlemek için en güzel yerlerde konaklama şansı yakalayacaksınız. Gayet sıcak ve konforlu bir seçenek olacağına emin olabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki bu zevki tatmak size biraz pahalıya mal olabilmektedir.

4.      Kuzey Işıkları En İyi Nerelerde Görülür?

Finlandiya ve İzlanda dışında pek çok kuzey ülkelerinde bu deneyimi yaşamanız mümkün. Aurora Ovali adı verilen bölgede yer alan Kuzey Kutbu’na yakın yerler kuzey ışıkları turu için en uygun yerlerdir. Peki bu yerler nerelerdir diye soracak olursak, cevap olarak; İsveç, Norveç, Grönland, Rusya, Alaska ve Kanada’da söylenebilir.

5.      Kuzey Işıkları En Güzel Ne Zaman Görülür?

Baştan belirtmek gerekir ki kuzey ışıklarını her zaman göreceksiniz diye bir garanti yoktur. Çok sayıda turistin kuzey ışıklarını göremeden döndüğü de olmuştur. Ancak yine de kuzey ışıklarını görmek için en ideal zaman ekinoks dönemi olan Eylül ve Mart ayları olarak belirtilmektedir.

Diğer aylarda gitmek istediğinizde günün kısalık ve uzunluğu, havanın soğuk ya da ılık olması gibi etkenlerden dolayı kutup ışıklarını görme şansınız azalabilmektedir. Bu sebeple daha önce de dediğimiz gibi tavsiyemiz Eylül ve Mart aylarında gitmeniz olacaktır.

Kuzey ışıkları turu yaparken, kutup ışıklarını görmenin dışında pek çok farklı aktivite yapma şansı da yakalayabilirsiniz.  Mesela, kayak yapabilir, buz kütlelerinin altında balık tutabilir, buz denizinde yüzebilir, Fin saunasının tadını çıkarabilir ve muhteşem bir doğada ren geyikleri ile vakit geçirebilirsiniz.

Asla pişman olmayacağınız muhteşem bir deneyim için hazır mısınız? Cevabınız “Evet!” ise iyi gezmeler dileriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap