İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Maneviyat
Trendlerdeki Yazı

4 Büyük Mezhep ve Sünni Mezhep Farklılıkları

4 Büyük Mezhep ve Sünni Mezhep Farklılıkları
Mezhep farklılıkları
+ - 0

Türkiye resmi dini İslam olan bir devlettir. Buna rağmen birçok dinden birçok güzel insana ev sahipliği yapar. İslamiyet’te birçok türemiş mezhep vardır ve elbette farklı görüşlerden dolayı zamanla mezhep farklılıkları da ortaya çıkması muhtemel bir durumdur.

Mezhep Nedir?

Mezhep farklılıkları

Mezhep bir dine mensup insanların bazı ufak fikir ayrılıklarından dolayı ortaya çıkmış olan kollar olarak açıklanabilir. Mezhepler bir toplumun yapısına ve coğrafyaya, aile yaşamına bağlı olarak yaygınlaşır. Mezhep farklılıkları da buradan doğar.

Mezhep Farklılıkları Neden Kaynaklanır?

b 5

Her dinde olduğu gibi İslam dininde de fikir ayrılıkları oluşur. Ancak bu fikir ayrılıkları inançta değil, uygulamadadır. Genellikle ibadetlerde olduğu gibi başka alanlarda da farklılıklar görmek mümkün. Mezhep farklılıkları neden kaynaklanır sorusuna verilecek cevap da sadece bir maddeye dayanmaz.

Bir toplum aynı topraklarda bir bütün olsa dahi kültürel farklılıklar kaçınılmazdır. Kültürel farklar da zamanla din konusunu da etkileyeceğinden, bu farklılıkların sebepleri arasında yer alabilecek önemli maddelerden biridir.

Kaç Mezhep Var?

İslam dininde ortak bir görüşe varılamadığı için duyulmamış birçok mezhep mevcut. Bununla beraber özellikle Türkiye’de de yaygın olarak görülen 4 büyük mezhep halk tarafından da iyi bilinir. Sünni İslam’a uygun oldukları içinde 4 büyük fıkıh mezhebi olarak adlandırılmakla beraber bu mezheplerin adı Malikî, Hanefî, Şafiî ve Hanbelî mezhepleri olarak bilinir. İslam’da mezhep farklılıkları da genel olarak bu 4 büyük mezhep üzerinden yorumlanıyor.

Mezhepler

f

Türkiye’de yaygın olarak Malikî, Hanefî, Şafiî ve Hanbelî mezhepleri görülür. Bu mezhepler Sünni İslam içerisinde görülen mezheplerdir. Bu mezhepler hakkındaki farklılıklara yazının devamında değinilmiştir.

Kuran’da 4 Mezhep Var Mı?

Mezhep farklılıkları kuranda geçmez. Bu farklar genelde kuranda kesin hatlarla belirtilmemiş olan bilgilere dayanır. Bu nedenle de kuranda 4 mezhep yer almaz.

4 Mezhep İsimleri Nelerdir?

d 2

4 büyük mezhep isimleri ve 4 mezhep farklılıkları ibadetini yaparken veya günlük yaşamında akıl karıştıran durumlarda ne yapılması gerektiğine karar vermek isteyen bireyler tarafından sık sık araştırılır. Bu farklılıklar çok büyük farklar olmasa da bazı insanlar için oldukça önemlidir.

Malikî

Malikilik de diğer mezheplerden farklı yönlere sahiptir. Buna rağmen Hanefilik ile benzer yönleri de bulunur. Malikilik mezhebinde görülen farklılıklar şu şekildedir.

 • Rükû ve secdede tespih çekmek sünnet veya vacip olarak değerlendirilirken Malikilerde bu durumdan söz edilmez.
 • İmam namaz kıldırırken âmin demek Hanefi ve Malikilerde ortak olarak sessiz şekilde söylenir. Diğer 2 mezhepte ise sesli şekilde söylenir.
 • Aciz olan kişinin kendi yerine başka birini hacca göndermesi sadece Malikilikte caiz değildir.
 • Misvak kullanmak Malikiliğe göre sünnet değildir.

Hanefî

k 1

Hanefilikte diğer mezheplerden farklı kabul edilen birçok konu bulunur. Hanefilik özellikle ibadetlerde farklılık gösterir. Hanefilikteki görülen mezhep farklılıkları nelerdir şu şekilde incelenebilir.

 • Beyt-i tavaftan önce abdest almak Hanefilikte vacip iken diğer 3 mezhepte farzdır.
 • Namazda 2 ayak arası açıklık diğer mezheplerde en az 1 karış iken Hanefilikte bu mesafe 4 parmaktır.
 • Vitir namazının hükmü diğer mezheplerde sünnet iken Hanefilerde vaciptir.

 Şafiî

h

Şafiilik genel olarak Hanbeli mezhebi ile benzerlik gösterir. Namaz ve ibadet konularında diğer mezheplerden farklılıkları bulunur. Bu farklılıklarda bazıları şu şekildedir.

 • Cenaze namazı Şafiilikte her vakit kılınabilir.
 • Zekâtın farz olması için borçlu olmamak şartı aranmaz
 • Ölü hayvanın derisi haram olarak kabul edilir ve kullanılmaz.
 • Arapça bilmeyen bir kişinin kendisi için ezanı ana dilinde okuması diğer mezheplerce kabul edilmezken Şafiilikte kabul edilir.

 Hanbelî

j

Hanbeli mezhebinde mezhep farklılıkları genel olarak abdest bozulması konusunda bulunur. Diğer mezheplerde abdesti bozmaz denilen durumlar Hanbelilerde bozar olarak kabul edilir. Bazı abdest bozan durumlar şu şekildedir.

 • Namaz sonunda 2 tarafa selam vermek Hanbeli mezhebinde farzdır, diğer mezheplerde ise ya sadece 1 taraf farzdır ya da hiç değildir.
 • Deve eti yemek abdest bozan durumlar arasındadır.
 • Cenaze yıkamak da yıkayan kişinin abdestini bozar.
 • Abdest bozan son durum ise alınan abdestten şüphe duyulmasıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap