1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

4 Adımda Hayır Diyebilme Becerisi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

4 Adımda Hayır Diyebilme Becerisi Nasıl Geliştirebilirsiniz?
hayır diyebilme becerisi
+ - 0

Bireyler arasındaki ilişkiyi düzenleyen en önemli iki kelime ‘’Evet!’’ ve ‘’Hayır!’’ olabilir. Bu iki kelimenin sıklıkla kullanımı sonucunda bireyler karşıdakini yaşantılara açık ya da aykırı olarak nitelendirebilir. Bununla birlikte hayır diyebilme becerisi gelişmemiş olan bireyler, çevreleri tarafından uyumlu kişilik olarak sınıflandırılsa bile kendileri içten içe rahatsızlık hisleri yaşar.

Kullanılan evet ve hayır sözcükleri tek başlarına insanların uyum düzeyleri hakkında bilgi vermez. Bu iki sözcük kullanılan bağlam, cümlenin kuruluşu, kişinin üslubu ve ses tonu gibi pek çok faktöre göre değişime uğrar.

Hayır Diyememenin Sebepleri Nelerdir?

hayır diyememek
hayır diyebilme becerisi

Çocuk, her davranışı ve tutumu ilk olarak aile ortamı içerisinde edinir. İletişim kurma, insanlarla bir araya gelme ve insanların isteklerine karşılık verme gibi iletişim yaşantılarının ilk temelleri de aile içerisinde kazanılır. Ailesinin uyumlu, açık ve sevecen miniği olmak isteyen çocuk ailesinin isteklerine ‘’Evet!’’ demeyi geliştirebilir.

Bir durum karşısında ‘’Hayır!’’ derse sevilmeyeceğini ya da aykırı biri gibi görülebileceğini düşünebilir. Çocukta yetişkinin sevgisini kaybetme düşüncesi hayır diyememek için ilk nedenleri oluşturur.

Birçok zaman da reddedilme düşüncesi ve diğer tarafı kırmama kaygısıyla hareket edilerek hayır diyebilme becerisi geliştirilmez. Özellikle aidiyet hissini engelleyecek ya da içerisinde bulunduğu gruptan dışlanmaya sebep olacak durumlarda çoğunlukla ‘’Evet!’’ kelimesi tercih edilir.

Hem iş yaşamında hem de ikili ilişkilerde ‘’Evet!’’ demek daha basit bir çözüm gibi görünür. Evet, denildiğinde sorun çıkarmayan, her duruma uyum sağlayan ya da aykırı olmayan bir kişi oluveririz. Oysaki bu durum kişide oldukça rahatsız durumların gelişmesine neden olur. İnsan yapmak istemediği, gitmek istemediği şeylere evet dediği için kendisini evet deme zorunluluğu içinde bulur.

Birçok toplumsal ve kültürel etken de hayır diyebilme üzerinde etkili olur. Özellikle toplumdaki cinsiyet rolleri nedeniyle birçok kadın evet demek zorunda kalır. Çünkü kız çocukları yetiştirilme sürecinin başından beri başkalarını memnun etme, diğer insanlarla ilgilenme gibi benimsetilen roller nedeniyle hayır demekte zorlanır. 

Hayır Diyememek Hangi Sorunlara Yol Açar?

evet deme zorunluluğu
hayır diyebilme becerisi

Birçok insanın sınırları evet deme zorunluluğu nedeniyle belirgin değildir. Bilinmeyen sınırlar kişinin isteklerini, ilgilerini ve zamanını planlamasının önüne geçer. Birçok kişi hayır diyememek özelliği nedeniyle kendisini suçladığı gibi karşı tarafın da düşünceli olmadığı gibi düşüncelere kapılabilir.

Birçok hayır diyemeyen kişi istekler karşısında kararsızdır. Hayır demek isterken bu istekler karşısında ne yapacağını şaşırır. Bu nedenle de istemediği yükler kendisine kalabilir. Arkadaşına istemediği halde banka kredisi için kefil olan ya da borç para veren birisi kararsız olmanın verdiği bu yükler altında kendisine eziyet eder.

İnsanların hayır diyebilme becerisi gelişmediğinde, kendisini istenilen durumlar içinde zorunda hissetme durumu oluşabilir. ‘’O arkadaşım bana mecbur olmasaydı söylemezdi.’’ gibi bir düşünce gelişebilir. Bu nedenle de sürekli kendisini kandıran, şaşırmış ve baskı hisseden bir kişi haline gelebilir.

Hayır Diyebilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

hayır diyemeyen kişi
hayır diyebilme becerisi

Öncelikli olarak hayatınızın kontrolünün sizde olduğu inancını kazanmanız gereklidir. Bu hayatın direksiyonunda siz yer alıyorsunuz ve onu yönlendirecek olan da sizsiniz. Bu yolculukta başkalarına yer verebilirsiniz ancak şoför mahallinin başkalarına bırakmanın istediğiniz yöne gitmenizi engellediğini unutmamanız gerekir. Eğer siz bir hayır diyemeyen kişi iseniz aşağıdaki adımlara dikkat etmelisiniz:

  1. Hayır diyebilme becerisi sahibi olmak istediğin ancak belirli sebeplerle sürekli evet dediğin durumların listesini yapın.
  2. Oluşturduğun listede sürekli evet dediğin durumların yanına kendine nasıl şekilde hayır dediğini yazın. Örneğin, akşam gitmek istemediğin bir yer için arkadaşına evet derken kendi uykuna ya da dinlenmene hayır demiş oluyorsun.
  3. Karşılaştığınız bir istek durumu için öncelikle biraz zaman isteyin. ‘’Bu durumu düşüneceğim.’’ diyerek olumlu ya da olumsuz karşılıklar vermemeye çalışın. Bu durum sizin aceleci karar vermeni önler ve hayır diyebilmek için düşünmenizi sağlar.
  4. Bu maddede alternatif senaryolar geliştirerek kibarca isteği reddetmek yer alıyor. Bu maddede hayır diyebilme becerisi kazanacaksınız. Önemli olan kurduğunuz cümlede karşıdakini değerli hissettirecek ifadeler kullanmak. ‘’Beni de çağırdığınız için teşekkür ederim. Ancak şu an için çok zamanım yok. Ben de sizi özledim. En kısa zamanda görüşmeye çalışalım.’’ gibi cümleler kurabilirsiniz.

Sadece bu maddeleri takip ettiğinizde bu beceriyi kazanmak mümkün olmaz. Aynı zamanda kararlı olmaya çalışmalısınız. Karşıdaki kişi fazla ısrarlarda bulunabilir ya da sizi ikna etmeye çalışabilir. Bu durum karşısında özür dilemekten, bahaneler sırlamaktan ya da yalan söylemekten kaçınmalısınız.

Bu nedenle hayır diyebilme becerisi edinmek gerekir. Unutmayınız ki sizin öz değeriniz kendi isteklerinizi yaptıkça artacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap